ako si zariadiť útulný balkón

5 krokov, ktoré z vášho balkóna vytvoria miesto na relax

Letné počasie k nám zavítalo v plnom prúde a to si žiada tráviť voľný čas na čerstvom vzduchu. Čo je viac ako ranná káva či večerná romantika pri pohári vína na balkóne? Nemáte na to priestor? Urobte si ho! Pomôžeme vám vytvoriť si útulné miesto, kde môžete prežiť krásne letné chvíle.
Nie každý má možnosti odísť  z mestského ruchu a užívať si prázdniny na vlastnej záhrade či chate. Kedysi nám balkón alebo lodžia slúžili ako odkladací priestor alebo miesto na sušenie mokrého oblečenia. Verte však, že ho dokážete využiť oveľa lepšie. Vytvoriť si pekný a funkčný balkón je skvelá príležitosť, ako si spríjemniť teplé dni. Spravte si z neho ďalšiu izbu navyše, ktorú budete môcť prakticky využívať a zároveň tam kedykoľvek relaxovať. 

1. Vyčistite priestor

Pred tým, ako sa pustíte do akýchkoľvek zmien, odstráňte z balkóna všetky nepotrebné veci, ktoré viete, že už nevyužijete. Buď ich pridajte na bazár alebo obdarujte niekoho, kto ich potrebuje. Prípadne, ak sú už nepoužiteľné, vyhoďte. Keď vám ostane ideálne prázdny balkón, poriadne ho vyčistite. Prečo je takéto dôsledné upratovanie nutné? Jednoduchšie sa vám bude s daným priestorom pracovať. Uvidíte, že pri vizualizácii vášho budúceho balkóna to pôjde oveľa ľahšie ako keby bol zaprataný zbytočnosťami. Navyše, zistíte v akom stave v skutočnosti je a koľko zmien potrebuje. Či už bude nutná oprava podlahy, voľba novej alebo bude stačiť vymaľovať.

NEZABÚDAJTE:

Pri maľovaní sa obráťte na vášho domovníka. Ak by ste chceli použiť inú farbu, aká tam aktuálne je, bude zrejme nutné vypýtať si povolenie od ostatných susedov. V prípade, že vám vyhovuje tá, ktorú máte, zbehnite do obchodu s farbami zapožičajte si vzorkovník a prirovnajte k stene balkóna, ktorá bude ideálne sedieť.

2. Vyberte si štýl

Keď budete mať balkón čistý a pripravený na renovovanie, sadnite si k vášmu finančnému rozpočtu, aký chcete do balkóna investovať. Ak už v tom budete mať jasno, otvorte si časopisy o bývaní alebo rôzne tipy na internete, ktoré vám pomôžu vizualizovať si váš budúci balkón. Nájdete tam kopec inšpirácie, ktoré môžete využiť alebo vás minimálne motivujú. Veľmi obľúbený je boho štýl, ktorý dodáva balkónu teplo domova, a naladí vás aj po ťažkom dni pozitívnou náladou. Hlavne tí, ktorí majú radi prírodné prvky si vďaka tomuto štýlu prídu na svoje. Zistíte tak aj, na čo všetko budete balkón využívať. Či vám bude slúžiť na ranné kávy pri východe slnka, ako záhrada, prípadne všetko dokopy alebo na ďalšie iné aktivity. 
balkón zariadený v štýle boho, hojdacia sieť

3. Zvoľte si materiály

To sa týka každého kúsku, ktorý bude vaša terasa obsahovať a úzko súvisí s tým, aký štýl teda budete preferovať. Tých, ktorí sa chcú, čo najviac priblížiť k prírode, môže zaujať podlaha z teakového dreva, ktorá je ako skladačka a veľmi jednoducho sa inštaluje. Aj samotná starostlivosť o ňu zaberie málo času, stačí ju dvakrát do roka ošetriť špeciálnym olejom a podľa potreby zmývať vodou. Samozrejme, nájdete aj lacnejšie varianty riešenia podlahy, výber je len na vašich preferenciách.

Keď sa zameriate na balkónový nábytok myslite na veľkosť vášho exteriéru, aby sa doň zmestil a zbytočne ho nezahltil. Najpraktickejšie je sedenie z umelého ratanu pre jeho rýchlu a ľahkú starostlivosť. Drevený nábytok zas vyzerá kvalitnejšie, no vyžaduje si náročnejšiu údržbu.
balkónový nábytok z umelého ratanu
drevený balkónový nábytok s vankúšmi

NÁŠ TIP:

Ak sa neviete rozhodnúť, nelámte si hlavu. Náš sprievodca záhradným sedením, ktorý je zameraný aj na materiály nábytku, vám zodpovie základné otázky a poradí vám vo výbere.
Pokiaľ si tento článok čítajú nejakí milovníci originálnych kúskov nábytku, máme riešenie aj pre vás. Sedenie nemusíte tradične riešiť stolomstoličkami. Aktuálne trendy ponúkajú široké portfólio možností od závesných kresiel, menších pohoviek až po hojdacie siete, v ktorých relax naberie odrazu iný význam. 

Ak sa vyberiete na dráhu záhradkára určite vám dobre poslúžia regály a rôzne závesné systémy, ktoré navyše šetria priestor.

4. Realizujte vaše predstavy

Vyhraďte si na to dostatok voľného času v závislosti od toho, koľko zmien vás čaká. Výsledkom toho má byť potešenie zo samotného procesu tvorby nového balkóna, žiadny stres a panika. Nič nenahradí skvelý pocit z dobre vykonanej práce a toho, že ste priložili ruku k dielu. Dlho očakávaný relax bude mať o to lepšiu „chuť“ z pozitívneho výsledku.

5. Dodajte balkónu atmosféru

Ešte tomu niečo chýba! Čerešnička na torte ako sa vraví, ktorá vášmu exteriéru dodá život. Každý znesie toho viac či menej, niekto je minimalista, iný  sa zas rád obklopuje drobnosťami. V každom prípade vám v tomto pomôžu textílie, ktoré majú svoje výnimočné čaro nielen v interiéri, ale aj vonkajšom priestore vášho domova. Spĺňajú estetickú i praktickú funkciu. Využiť môžete exteriérové koberce, dekoračné vankúše, deky či vankúše na sedenie

Pár dekorácii tiež neuškodí. Obzvlášť, čo sa týka kúskov vyrobených z bambusu, juty či keramiky, ktoré sú aktuálne trendy.   

Pre navodenie romantickej atmosféry môžete využiť rôzne typy lampášov, svietnikov alebo svetelných reťazí.
ako zariadiť balkón, relax na balkóne, záhradný nábytok
Na záver myslite na to, že nový balkón si zaslúži menšiu kolaudačnú párty. Treba sa predsa pochváliť blízkym, aký krásny priestor ste si s láskou vytvorili.
Autor článku: Marianka