pestovanie byliniek na balkónovej záhrade

Záhrada na balkóne – začnite pestovať vlastnú zeleninu, ovocie a bylinky

Nebývate v dome so záhradou a nemáte ani vlastnú záhradku? Chcete si vypestovať vlastnú zeleninu alebo bylinky? Pestovanie na balkóne nie je v dnešnej dobe nič nezvyčajné. V prípade, že aj vy chcete na svojom balkóne vypestovať vlastnú úrodu, mali by ste počítať s niektorými špecifikáciami. O tých si povieme v nasledujúcich riadkoch.

Prečo začať pestovať na balkóne?

Dôvodov prečo si zariadiť záhradku na balkóne je niekoľko. Jedným z nich je určite spestrenie vašej domácnosti. To platí najmä ak bývate v centre mesta kde sa so zeleňou veľmi nestretnete. Ďalším dôvodom je určite chuť zeleniny, ktorú si sami vypestujete. Každý vie, že vôňa a chuť paradajky z obchodu sa nevyrovná tej, ktorú si vypestujete doma. S tým je spojený aj dobrý pocit, ktorý budete z vlastnej úrody mať.

Máte veľkú terasu alebo balkón? Môžete si v lete urobiť grilovačku, na ktorú pozvete vašich blízkych. Medzi vašimi rastlinami sa budete cítiť ako na záhrade. Pre grilovačku na terase zvoľte kontaktný gril. Gril na drevené uhlie by vašich susedoch asi nepotešil.
mäso a zelenina na kontaktnom grile, grilovačka na balkóne

Čo pestovať na balkóne?

Na pestovanie rastlín na balkóne máte celkom širokú možnosť výberu. Konkrétne si môžete do črepníka zasadiť:
 • Paradajky
 • Jahody
 • Strukoviny – fazuľa, hrášok
 • Uhorky
 • Paprika
 • Reďkovka
 • Šalát
 • Cibuľka
 • Cuketa
 • Čučoriedky
 • Kel
 • Bylinky – mäta, rozmarín, bazalka,...
Vyššie spomenuté rastliny sú v podstate základom, ktorý je možné v našich končinách vypestovať aj na balkóne. Ak sa rozhodnete pestovať zeleninu, tak zasaďte odrodu, ktorá je priamo určená pre črepník. Inak sa môže stať, že namiesto chutnej zeleniny nebudete mať nič.

Aké podmienky by mal spĺňať balkón

Samozrejme najdôležitejším faktorom je slnko. Preto by mal byť balkón na strane, kde po väčšinu dňa dopadajú slnečné lúče. Ďalším faktorom je vietor. Zvykne u vás často fúkať silný vietor, ktorý vám neraz pozhadzoval na balkóne veci? V tomto prípade zvážte či bude vhodné si zriadiť záhradu na balkóne. Viete akú nosnosť má váš balkón či terasa? Vzhľadom na bezpečnosť by bolo vhodné si to zistiť a to hlavne vtedy ak chcete toho pestovať viac. Veľký črepník plný substrátu nie je najľahší.

Chcete si vypestovať väčšie množstvo zeleniny, avšak balkóne nemáte na to priestor? Vhodným riešením môže byť vertikálna záhrada. Tú si môžete zakúpiť alebo vyrobiť sami, čo nemusí byť až také náročné. Na internete nájdete veľké množstvo inšpirácie, podľa ktorej sa môžete riadiť. Môžete si ju vyrobiť napríklad z palety, rebríka či odkvapu.
tip na vertikálnu záhradu na malom balkóne

Nádoby

Nádoby na pestovanie zeleniny a iných rastlín by mali byť dostatočne veľké. Odporúčame siahnuť po síce drahších ale o to kvalitnejších črepníkoch. Z dlhodobého hľadiska je to vhodnejšia voľba keďže lacnejšie by sa vám mohli po krátkom čase poškodiť.

Taktiež zvážte črepníky so samozavlažovacím systémom. Leto je čas dovoleniek a preto sa môže stať, že na niekoľko dní odcestujete pričom budete musieť niekoho nájsť kto vám za ten čas bude rastliny polievať. Samozavlažovací črepník sa vám o zavlažovanie rastlín postará. Nie len počas toho ako odcestujete, ale aj počas horúcich dní nebudete musieť toľko polievať.

Ako pestovať paradajky na balkóne

Paradajky sú v našich končinách najdostupnejšie a patria k najobľúbenejšej zelenine (aj keď oficiálne je to ovocie). Ako je v riadkoch vyššie spomenuté, paradajka, ktorá je vypestovaná doma sa nedá porovnať s tou, ktorú kúpime v obchode. Preto niet divu, že táto rastlina je súčasťou väčšiny záhrad.

Pestovanie paradajok na balkóne je trochu odlišné ako pestovanie na záhrade. Najväčším rozdielom je samozrejme to, že rastlina bude v črepníku. Ten by mal byť dostatočne veľký. V prípade, že vám v ňom zostane viac miesta, môžete ho vyplniť kvetmi.

Ďalej je veľmi dôležitá pôda. Tá by mala byť prekyprená, prevzdušnená a mala by obsahovať dostatočne množstvo živín. Paradajky potrebujú pre rast dostatok slnka, preto je vhodné ak máte balkón na slnečnej strane. Teplota by nemala klesnúť pod 15 °C a nemala by presiahnuť 32 °C.

Keďže bežná odroda rajčín je dostupná všade, tak skúste zaexperimentovať a zasaďte si odrodu, ktorá až tak dostupná nie je. Môžu to byť rôzne druhy cherry paradajok, ktoré sú v obchodoch menej dostupné a drahšie.
pestovanie paradajok na balkóne

Pestovanie byliniek na balkóne

Pri varení väčšinou používame sušené a mleté koreniny z vrecúška. Ten kto niekedy pridal do jedla čerstvú bylinku, tak vie, že to spraví jedlu oveľa lepšiu chuť. To isté platí napríklad pre mätový čaj. Vrecúškový sa chuťou nevyrovná tomu, ktorý je pripravený z čerstvo natrhanej mäty.

Chcete mať aj vy stále čerstvé bylinky? Začnite ich pestovať na balkóne. Pri sadení máte dve možnosti a to semienko alebo sadenica. Pri kúpe sadenice zvoľte radšej špecializované obchody. Nájdete ich aj v bežných supermarketoch, avšak tie sú väčšinou určené len pre konzumáciu. Ak sa rozhodnete, že si vypestujete bylinky od semienka, budete potrebovať sadzbovač, substrát a semienka. Tu zase odporúčame špecializovaný obchod, v ktorom vám s výberom pomôže odborník.
bylinkový záhrada na balkóne