vertikálna bylinková záhrada, kvetináče zavesené na tyči

Vertikálna bylinková stena

Radi by ste pestovali čerstvé bylinky, ale nemáte záhradu? Chceli by ste mať petržlen, šalviu, rozmarín alebo čerstvú bazalku hneď po ruke vedľa vašej kuchynskej linky? Riešenie vášho problému je jednoduché, štýlové, cenovo výhodné a trendy! Je ním vertikálna bylinková záhrada!

Vertikálne bylinkové záhrady majú veľa výhod. Je to úžasný spôsob, ako ušetriť miesto a zároveň si vypestovať vlastné zelené bylinky, ktoré prinesú sviežosť a vôňu do každej kuchyne.

Ako si naplánovať svoju vertikálnu záhradu?

Vertikálne bylinkové záhrady sú mimoriadne štýlové a vytvárajú nádhernú prírodnú dekoráciu. Pestovanie byliniek v interiéri je celkom jednoduché. Bylinky si vo všeobecnosti vyžadujú dostatok prirodzeného svetla. Preto je dobré zvoliť umiestnenie svojej bylinkovej záhrady tam, kde je dostatok slnka.

Ako si vybrať správny druh byliniek?

Veľmi obľúbené bylinky na pestovanie v interiéroch sú petržlen, mäta, tymian alebo oregano. Keďže sa im v exteriéri darí v polotieni, rovnako sa im bude dariť aj v slnečnejšom interiéri. Niektoré bylinky, napríklad bazalka, sú náročné na potrebu každodenného slnečného svetla (6 - 8 hodín), čo sa v okne nedá dosiahnuť. Preto ich pestovanie treba zvážiť, lebo je náročnejšie.
čerstvé bylinky v kvetináčoch, vertikálna bylinková záhrada

Ako sa starať o bylinky?

Bylinky potrebujú dobre priepustnú pôdu a črepníky, ktoré majú v spodnej časti dostatočný priestor na odvodnenie. Skvelé je pridať do zeminy trochu piesku alebo substrátu vhodného na sadenie práve byliniek. Ak ste si zasadili bylinky do nádoby, ktorá má tendenciu zadržiavať vlhkosť, napríklad sklo, použite na dno trochu kamienkov. 

S polievaním to nepreháňajte. Pred zalievaním väčšiny interiérových byliniek počkajte, kým nebude horná časť pôdy suchá. Prelievanie je číslo jeden, ako viete tieto poklady zničiť. Preto si treba na množstvo vody dávať veľký pozor. V neposlednom rade svoje bylinky nezabudnite nakrájať a použiť! Ich zastrihnutím alebo zrezaním podporujete ich nový rast.

Teraz, keď sme si zhrnuli základné informácie o pestovaní byliniek v interiéri, vráťme sa k niektorým tipom, ako si takúto vertikálnu bylinkovú záhradu viete vyrobiť sami.
starostlivosť o bylinkovú záhradu zahŕňa pravidelné zastrihávanie

Čo budete potrebovať na výrobu vertikálnej bylinkovej záhrady?

Existuje niekoľko verzií vertikálnej bylinkovej steny alebo záhrady pre domácich majstrov. Záleží od vašich majstrovských zručností alebo materiálu, ktorý chcete použiť. Vertikálnu záhradu si viete vytvoriť z:
  • drevených paliet, starých regálov alebo debničiek,
  • upcycling materiálov, ako sú plastové fľaše alebo sklenené poháre od zaváranín,
  • črepníkov upevnených na závesnej tyči alebo na drevenej podložke.
Vertikálne záhrady umožňujú kombinovať rastliny, ktoré vyžadujú viac slnka, s rastlinami, ktoré potrebujú väčší tieň. Horné úrovne kvetináča chránia a zatieňujú spodné úrovne.
žena s náradím pracuje na výrobe vertikálnej záhrady

Recyklované materiály

Ak ste sa rozhodli použiť prázdne plastové fľaše ako črepníky na bylinky, po vyčistení stačí z nich zrezať hornú časť. Následne zasadiť bylinky a pripevniť o podklad. Ako podklad môžete použiť drevené laty, ktoré pripevníte horizontálne o stenu. Ďalším skvelým materiálom, ktoré sa oplatí recyklovať sú prázdne konzervy. Práve tie viete po očistení od obalu jednoducho pripevniť na drevený podklad alebo paletu.
vertikálna záhrada z recyklovaného materiálu
vertikálna bylinková záhrada z plastových fliaš

Paleta alebo drevené debničky

Práve paletu viete použiť ako obojstranný základ pre vertikálnu záhradu. Predná časť palety, ktorá obsahuje hustejšie latovanie, je po ukotvení skvelým podkladom na pripevnenie či už konzerv alebo plastových kvetináčov. 

Zručnejší majstri vytvarovaním plechovej obruči, ktorú pripevnia ako ,,puzdro” na paletu, môžu uchytiť bylinky v sklenených pohároch či terakotových črepníkoch.

Ak sa rozhodnete použiť paletu zo zadnej strany, stačí do zadného latovania vložiť igelit so zeminou a môže sa sadiť! Toto je skvelé riešenie do interiéru či exteriéru nielen pre bylinky, ale aj okrasné rastliny. Hodí sa na balkón, no viete to využiť tiež na priestrannej záhrade. Ak nemáte majstrovania ešte stále dosť, paletu si môžete vyfarbiť podľa vášho vkusu.

Z drevených debničiek si viete postaviť ľubovoľne vysokú a širokú stenu. Stačí do vnútra debničiek po ich upevnení vložiť kvetináče podľa vášho výberu.
 
vertikálna bylinková záhrada z paliet
vertikálna záhradka vyrobená z drevených paliet

Závesná tyč nielen na závesy

Ak máte doma nazvyš tyč na záclony alebo nevyužitú závesnú poličku, nevyhadzujte ich! Môžete ich použiť na uchytenie plechových črepníkov a mať tak bylinky na dosah ruky, priamo nad pracovnou doskou.
vertikálna bylinková záhrada, kvetináč zavesený na tyči