premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-img-uvodny

 

 

Premiestnite si nábytok podľa týchto pravidiel

 

Už vás omrzel pohľad na obývaciu izbu a máte chuť na zmenu? Nudí vás spálňa, či jedáleň a to možno aj napriek tomu, že ste si iba nedávno kúpili nový nábytok? Buďte v kľude, na tom nič nie je. Každého z nás z času na čas prestane baviť pohľad na to, ako vyzerá jeho domov.

 

Ak aj vy máte veľkú chuť na zmenu, ale napriek tomu si teraz nechcete kúpiť nový nábytok, či doplnky, máme pre vás riešenie. Popresúvajte si nábytok! Ako mať čo najlepšie rozložený nábytok sa dozviete v dnešnom článku.

premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-teaser2-img

Možno sa i vy čudujete tomu, ako je možné, že niektoré príbytky vyzerajú ako z módneho katalógu i bez pomoci interiérového dizajnéra. Nie vždy je to totiž o najnovších kúskoch, či potrebnej ruke dizajnéra. Dôležitým faktorom je pochopiť, že každý kus nábytku podlieha určitým pravidlám umiestnenia v priestore.

Sedacia súprava

Sedacia súprava je dominantným kusom nábytku bez ohľadu na to, či máte samostatnú obývačku alebo priestor spojený s kuchyňou. Slováci s obľubou umiestňujú (nielen) sedaciu súpravu do rohu izieb a ku stenám, čo je najväčšia chyba akú môžu v zariaďovaní urobiť. Tým, že je sedacia súprava najvýraznejší kus pohyblivého nábytku, oči padnú zákonite vždy na ňu. Sedacia súprava by nikdy nemala byť otočená chrbtom ku vchodu do obývacej izby.

 

Televízia by mala byť oproti gauču. Nie zo šikma, ani kúsok viac doprava, ale rovno oproti. S ohľadom na to viete uvažovať o zmene dispozície sedacej súpravy i televízie v priestore tak, ako ste to možno doposiaľ nedokázali. Nebojte sa skúsiť otočiť sedaciu súpravu a odlepiť ju od stien. Väčšiu sedaciu súpravu však neodporúčame umiestniť do šikmej pozície. Zbytočne tým zaberie veľa priestoru.

premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-teaser4-img

Zrkadlo

Zrkadlá do bytu patria. Pochopiteľne, každý z nás chce vidieť ako vyzerá. V mnohých prípadoch ide navyše o dizajnový prvok. Práve vďaka správne zvolenému a umiestnenému zrkadlu si viete opticky zväčšiť priestor. Zrkadlo sa ale nehodí do každej miestnosti. Veľké NIE zrkadlám v spálni a už vôbec nie vstavanej skrini so zrkadlami, ktorá je presne oproti posteli. Pokiaľ nutne potrebujete zrkadlo v spálni, dajte si ho nalepiť na vnútornú stranu dverí skrine. Zrkadlo by tiež nemalo byť umiestnené priamo oproti vchodovým dverám. Naopak, veľmi efektne pôsobí pri jedálenskom stole.

premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-teaser6-img
premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-teaser7-img

Posteľ

Samozrejme, všetko záleží od toho, aký máte priestor a čo sa s ním dá robiť. Pokiaľ vám to ale priestor dovoľuje, neumiestňujte si posteľ priamo oproti dverám. Ideálne umiestnenie postele je ďalej od dverí avšak do takého uhla, aby ste videli na to, kto môže prísť do izby. Mimochodom, vedeli ste, že pre spálňu je vhodnejšia menšia miestnosť ako tá väčšia?

Pracovný stôl

Jednou z najčastejších chýb je umiestniť stôl k stene a stoličku chrbtom ku dverám. Skúste stôl presunúť kolmo k stene a kreslo si dajte tak, aby za vami bola stena. Vďaka tomu získate prehľad o celom dianí v miestnosti.

Obrazy

Chcete si na stenu zavesiť fotografie v ráme? Výborný nápad! Priestor získa útulnejší nádych a ide zároveň o pekný doplnok. Harmóniu dosiahnete, ak budú tieto fotografie blízko pri sebe. Nemusia byť v jednej rovine, práve naopak. Veľmi efektívne pôsobia aj rámy v odlišných farbách, ale jednotnom štýle.

premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-teaser10-img

Dekorácie

Ó, táto krásna zelená váza vo výpredaji a táto soška, alebo tento zlatý rámik na komodu. Veď to sa určite zíde za tie peniaze! Tiež vám to pripomína reakciu, ktorú niekedy máte v obchode pri pohľade na to množstvo doplnkov? Najvyšší čas si doma pekne upratať. Odneste všetky dekorácie preč z izby, pozrite sa na izbu bez nich a potom na samotné dekorácie. Zrazu si možno uvedomíte, že nie všetko vám spolu ladilo a množstvo z dekorácií slúžilo iba ako lapač prachu. Dekorácie majú priestor doplniť, nie ho zahltiť.

premiestnite-si-nabytok-podla-tychto-pravidiel_cont_SK-teaser11-img

Malý tip na záver:

Dnešná doba a najmä internet ponúka množstvo online programov na to, ako si z pohodlia domova aspoň približne nakresliť vašu obývaciu izbu, či iný priestor. Postupným ukladaním a presúvaním predmetov si môžete lepšie predstaviť, ako by mohol váš interiér vyzerať. Vy tak nemusíte bezhlavo otáčať sedaciu súpravu na štyrikrát do každého smeru, kým nájdete to najlepšie riešenie. Niečo podobné si ale viete vytvoriť i sami, a ručne. Nazýva sa to moodboard, ale o tom už nabudúce...