relax v pohodlnej posteli s farebnými obliečkami

Originálne tipy, ako stráviť pozitívny deň v posteli

Koniec roka so sebou prináša vypätejšie a náročnejšie chvíle, či už v práci alebo v osobnom živote. Ľudia však nie sú stroje, a tak je v poriadku, keď si doprajete deň v posteli. Máme pre vás tipy, ako si tieto momenty spríjemniť a nájsť stratenú chuť do rôznych povinností. Nechajte sa inšpirovať.
Jeseň a zima sú ročné obdobia, kedy sa menia energie a biorytmus. Niektorí ľudia to nevedia celkom správne vstrebať a prijať do svojho života. Bojujú sami so sebou a pritom sa stačí na tento krásny čas v roku pozrieť z iného uhla pohľadu. Skúste využiť všetko, čo vám okolie ponúka. V samostatnom článku sme si pre vás pripravili niekoľko tipov, ako si užiť tohtoročnú jeseň.

Ale vráťme sa k úvodu. Každý to už možno raz zažil - moment vyhorenia. To je znamenie, že niečo nie je v poriadku a treba to zmeniť! Ako tomu však predísť? Jednotnou odpoveď je čas pre seba v rôznych možných podobách, ktoré človeka napĺňajú a robia šťastným. 

Niektorí aktívni ľudia majú pocit, že si nemôžu dovoliť preležať deň v posteli. Je to pre nich strata času a vidia za tým samé negatíva. Keď sa však na to pozrieme logicky, je nereálne ba priam absurdné, aby bol človek výkonný ako obyčajný stroj. My vás možno vyvedieme z omylu. Každý z nás si zaslúži vypnúť! 

Základnou myšlienkou je rovnováha v aktivitách a kľudovom režime. Poradíme vám, ako si deň v posteli užiť tak, aby ste sa necítili zle, ale naopak nabrali energiu do posledných mesiacov tohto roku. Premenlivé počasie, kratšie dni a teplo domova sú na to ako stvorené! Tak poďte s nami zažiť skvelý deň, ktorý neoľutujete.

Návod, ako si vytvoriť dokonalú atmosféru

Zásadným krokom je vytvoriť si príjemné prostredie, kde sa budete cítiť pokojne a celý deň naplno oddychovať. Keď ráno vstanete, dajte si vašu obľúbenu jogu, pilates alebo akúkoľvek inú tradičnú aktivitu, bez ktorej deň ani nezačnete a choďte rovno do sprchy. Samozrejme, niektorí vstanú z postele a rovno vykonajú rannú očistu bez cvičenia. Každý krok je správny, podstatná je spokojnosť na vašej strane. Či už zvolíte čisté pyžamo alebo domáce oblečenie, necháme to na vás, hlavne, aby ste sa cítili pohodlne.

„Oblečte svoju posteľ“ do čistej posteľnej bielizne a plachty, ktorých vôňa čistoty vás bude sprevádzať až do ďalších dní. Urobte si obľúbené raňajky a zjedzte ich v kuchyni. V prípade, že máte podnos, pokojne aj v posteli.

Keď už ste pripravení na užívanie si voľného dňa vo vašej spálni, nezabudnite si vytvoriť dokonalú atmosféru prostredníctvom svetielok, vonných sviečok, aromalampy a meditačnej hudby, ktorá vás prenesie na iný kraj sveta. Dokonalou bodkou bude teplý čaj s medom, ktorý pohladí vašu dušu i telo.
štýlová bielo hnedá spálňa
vonné sviečky, difuzéry a bytové vône

Aké aktivity zvoliť?

Po tom, ako absolvujete všetky povinné ranné rutiny, môžete sa vrátiť do dokonale pripravenej spálne. Zababušte sa do nadýchaných perín a inšpirujte sa našimi tipmi, ako môžete váš voľný čas v posteli využiť.

Moodboard cieľov

Posledné mesiace v roku sú známe tým, že ľudia bilancujú súčasný rok. Vyhodnocujú svoje rozhodnutia, všetky zmeny, čo ich posunulo vpred alebo naopak zastavilo v ich smerovaní. Prichádzajú na to, čo by mohli v budúcom roku zmeniť, a tak si nastavujú jednotlivé kroky za svojimi snami. Vás čaká deň v posteli, takže máte skvelú príležitosť na túto produktívnu aktivitu, ktorá vás príliš neunaví a nevyžaduje veľa energie. Čo vám z toho môže vzísť? Nový plán na rok 2024, ktorý bude plný cieľov, ktoré už len treba začať realizovať. Navyše, nemusíte čakať do konca tohto roka, konať môžete kedykoľvek. Napríklad ráno, keď sa zobudíte.

Písanie knihy

Skrýva sa vo vás citlivá a kreatívna duša? Nemusíte byť svetový spisovateľ na to, aby ste si zaznamenali svoje životné skúsenosti, pocity či myšlienky, z ktorých ani neviete ako, môže vzniknúť námet na pútavý príbeh. Možno ho nedopíšete počas dňa v posteli, ale na prvé riadky nikdy nezabudnete. Zdá sa vám to príliš idealistické? Skôr sa spýtajte sám seba, kto určuje vaše hranice? Ste to jedine vy! Takže ak ste sa nad niečím podobným už zamýšľali, ako sa vraví, nie je čas strácať čas. 

Tvorba zoznamu vianočných darčekov

Už ste videli prvé vianočné interiérové dekorácie a čokoládových Mikulášov v obchodoch? Nie, nezdá sa vám to. Predsa len je začiatok októbra, a tak všetci predajcovia využívajú tento čas na predvedenie svojich noviniek s vianočnou tematikou. Zároveň máte dostatok priestoru na to, aby ste si napísali zoznam prekvapení pre vašich najbližších. Predídete tak časovému stresu, ktorý pred Vianocami zvyčajne narastá.

Absolvovať hodinu online kurzu

Popri práci je niekedy náročné zapojiť do denného programu  aj chvíle na štúdium, ktoré by vaša práca alebo vnútorné potreby vyžadovali. Už máte nejaký ten pondelok uložený ebook alebo online kurz vo vašom počítači? Ak máte na to chuť, pustite sa do toho! Využite tieto momenty v posteli na to, aby ste zlepšili svoje vedomosti a na konci dňa budete mať zo seba skvelý pocit.

Záľuby, ktoré odkladáte na neskôr…

Určite ich každý z nás pozná. Či už je to čítanie kníh, maľovanie omaľovánok pre dospelých, rozpozerané seriály, pri ktorých ste doteraz nedošli do konca a mnoho ďalších aktivít, ktoré milujete, ale vždy príde niečo dôležitejšie a vy ich „odložíte bokom“. Ak túžite počas dňa v posteli vyslovene relaxovať, toto je tá správna voľba.
horúci bylinkový čaj v sklenenej kanvici
posteľné obliečky s kvetinovým motívom

TIP NAVYŠE:

Varenie zásadne do tohto dňa nepatrí! Využite možnosť objednať si jedlo online, ktoré vám donesú až k vašim dverám. Rovnako sa tak vyhnete umývaniu kopy riadov a hrncov.

VEDELI STE, ŽE:

…existuje pojem „bed rotting“? Je to stav, kedy človek úmyselne trávi čas niekoľko hodín, prípadne celý deň v posteli. Vážnosť situácie nastáva, ak sa tieto dni často opakujú a stáva sa z toho tradícia. Ak svoje problémy, stres, negatívne pocity, a ďalšie ťažkosti riešite tým, že nemáte chuť vstať z postele. Môže to mať negatívny dopad na vaše fyzické a psychické zdravie, prácu či partnerský život.
Toto je však iný prípad! Keď budete raz za čas cítiť potrebu vypnúť, zabalený v mäkkej voňavej perine, doprajte si to. Na konci dňa si povedzte, že ste si to zaslúžili. Zajtra vstanete s dobrým pocitom, že ste dokončili veci, ktoré ste možno odsúvali na bok, oddýchli si a s väčšou chuťou začnete nový deň s novými možnosťami.

Viac zaujímavých rád, tipov či inšpirácií nájdete na našom blogu, alebo sociálnych sieťach Facebook a Instagram.
Autor článku: Marianka