dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-img-uvodny

 

 

Džungľa v meste: Urobte z domu zelenú oázu

 

 

Mnohí z nás snívajú o tom, že budú mať dom so záhradou plnou stromov, či kvetov. Realita však býva niekedy úplne iná a najmä kvôli práci sa mnoho ľudí sťahuje do miest. Pokiaľ nie ste vyslovene mestský typ, tak s betónovou džungľou, ako sa mnohokrát nazývajú mestá, sa dá iba ťažko vyrovnať.

 

Čo robiť v prípade, ak bývate v byte a chcete zo svojho domova spraviť príjemné zelené miesto s exotickým nádychom? Nuž, máme odpoveď!

 

V dnešnom článku sme sa rozhodli zamerať sa na 2 miestnosti, a to spálňu a obývaciu izbu. Pomocou malých a jednoduchých krokov si dokážete vytvoriť miesto, z ktorého sála tropická atmosféra a je plná zelene. Čas strávený v takomto priestore bude priam balzamom pre dušu.

Zelená oáza v spálni

Vytvoriť si príjemné miesto u vás doma sa dá najmä vďaka farbám a materiálom. Neodmysliteľnou súčasťou sú ale i textílie.

 

Pokiaľ máte v spálni pred posteľou huňatý koberec tzv. „ovčie rúno“, zrolujte ho, zabaľte do fólie a odložte na neskorú jeseň. Pôsobí síce útulne a luxusne, no obdobia jari a leta však prajú skôr farebnosti a ľahkosti. Namiesto ovčieho rúna si dajte pred posteľ pletený koberec prírodného odtieňu.

 

Posteľná bielizeň nemusí byť vôbec v tmavých farbách, práve naopak. Tým, že v miestnosti ešte pribudnú kvety, môže byť posteľná bielizeň napríklad šedá, modrá, svetlo žltá, či olivová.

dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser2-img
dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser3-img

Doplňte ju dekoračnými vankúšikmi s prírodnými motívmi. Môže byť na nich napríklad zobrazený palmový list, ale kľudne aj tiger, papagáj, či opica. Myslíte si, že to bude pôsobiť gýčovo? Nie, pokiaľ to neprestrelíte. V tomto prípade pri dekorovaní platí pravidlo  2:1. Znamená to dva jednofarebné vankúše alebo také, ktoré majú iba jemný, minimálny vzor a jeden výrazný vankúš. Pokiaľ sa vám tento štýl páči a uvažujete o novej posteli či, nábytku, siahnite po klasickom drevenom dekore. Ten z módy nevýjde nikdy.

A keďže dnešnou témou je džungľa v meste, máme pre vás i kreatívny tip. Zaobstarajte si posuvný stojan na šaty. Okrem toho, že si naň v spálni pohodlne odložíte oblečenie, môžete jeho konštrukciu obmotať vrecovinou a po krajoch zavesiť aj kvety.

Aké kvety sú vhodné do spálne

Kvety by sa v domácnosti mali podriaďovať určitým pravidlám. Do spálne sa hodia také rastliny, ktoré pomáhajú spánku a ktoré čistia vzduch. Medzi vhodné kvety do spálne patrí napríklad aloe vera. Nezabudnite ho ale umiestniť k  oknu, pretože táto rastlina potrebuje veľa slnka. Do spálne síce svokra nepatrí, to ale neplatí o kvete, ktorý má názov svokrin jazyk. Ten čistí vzduch rovnako, ako zelenec chochlatý. Ďalšie kvety, ktoré sú vhodné do spálne, sú levanduľa ale aj niektoré druhy paliem.

dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser6-img

Džungľa v obývacej izbe

Obývacia izba je miestom, v ktorom trávi väčšina ľudí najviac času. Vyhrať sa tu s dizajnom do štýlu džungle v meste je hračka. Pokiaľ chcete investovať a obnoviť nábytok, skúste sa pozrieť po tom, ktorý je vyrobený z tropického dreva. Svojím dizajnom navodí neodolateľnú atmosféru exotiky.

 

Z väčších kusov môžete svoju obývačku ozvláštniť aj kreslami, ktoré sú síce primárne určené na balkón, či záhradu, ale krok vedľa s nimi neurobíte ani v interiéri. Práve naopak. Svojím dizajnom navodia pocit relaxu a miestnosť vám bude pripomínať vytúženú dovolenku.

dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser7-img

Rovnako, ako je to v prípade spálne, i tu platí, že by ste namiesto ťažkopádnych kobercov mali zvoliť tie pletené. Do obývacej izby sa výborne hodia aj prútené koše. Tie môžete použiť napríklad ako kvetináč alebo odkladací priestor na prikrývky. O tom, ako sa ako sa dajú využiť prútené koše sme vám minule priniesli samostatný článok.

 

Z doplnkov v obývacej izbe hrajú pri téme džungľa v meste prím aj sošky. Jednofarebné a so zvieracím motívom dodajú exotický a hravý nádych miestnosti. Z ďalších doplnkov je zaujímavým riešením glóbus alebo misky z kokosových orechov. Výplň do rámikov na fotky prispôsobte téme a stavte napríklad na jednoduché palmové listy, alebo čierny obrys slona, tigra a podobne.

dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser9-img1
dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser9-img2
dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser9-img3
dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser9-img4

Pomyselnou čerešničkou na torte budú lampáše z prírodných materiálov. Vaša obývacia izba bude raz-dva podobná tomu najluxusnejšiemu ubytovaniu z exotických dovolenkových destinácií.

 

Čo sa týka textílií, stavte na zelenú v tmavších odtieňoch a doplňte to výraznou žltou. Kľudne sa občas môže vyskytnúť i čierna alebo tmavomodrá farba. Malé akcenty ako sú vankúše, či prikrývky, dokonale zútulnia vašu obývaciu izbu a dodajú jej nádych džungle. Výrazným prvkom môžu byť i závesy. Nebojte sa vzorov. Pokiaľ zopakujete vzor z dekoračného vankúša alebo jemný detail v podobe vtlačených lístkov, nič tým nepokazíte.

dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser11-img

Aké kvety sú vhodné do obývacej izby

Všetko záleží od toho, na akú svetovú stranu máte obývačku orientovanú. Pokiaľ je svetlá a slnko ju dokáže príjemne prehriať, zvoľte kaktusy, izbové palmy alebo juku. V prípade tmavších priestorov (alebo rohov obývacej izby) stavte na brečtan, antúriu, či begónie, ktoré majú krásne okrasné listy. Medzi rastlinami však možno nájsť i niekoľko univerzálnych, ako je napríklad aloe vera, lopatkovec, či pieprovec.

 

Tropický nádych vám do miestnosti vnesú nielen palmy, ale i rastlina s názvom difenbachia. Tá pri dobrých podmienkach dokáže narásť do veľkých rozmerov. Držať by ste ju však mali mimo dosahu detí a domácich zvierat, nakoľko jej listy obsahujú toxickú miazgu. Ak chcete z vašej obývačky poriadnu džungľu, zadovážte si ešte fikus a monsteru.

 

Myslite aj na to, aby boli kvety zasadené v dostatočne veľkých kvetináčov. Pri výbere kvetináčov sa zamerajte na rovnaký tip, aby izba nepôsobila „cik-cak“.

dzungla-v-meste-urobte-z-domu-zelenu-oazu_cont_SK-teaser13-img