Ako má vyzerať Home Office

 

 

Ako má vyzerať Home Office

 

Home office, teda práca z domu, sa čoraz viac stáva súčasťou našich životov. Kedysi išlo o benefit, ktorý mali iba niektorí z nás. Dnes ide o samozrejmosť pre viaceré odvetvia. Home office oceňujú mnohí ľudia. Chvália si najmä možnosť oddychu od kolektívu, viac kľudu na prácu a fakt, že sa nemusia premiestňovať do zamestnania a späť domov.

 

Na to, aby ste ale boli produktívni aj počas home officu, je potrebné mať zariadený aj svoj pracovný kútik. Ako správne na to sa dozviete v tomto článku.

Pracovný kútik pre home office

Kde si zariadiť domáci pracovný kútik

Nie každému priestor v domácnosti umožňuje vyčleniť si plnohodnotnú a samostatnú pracovňu. V takom prípade prichádza na rad určenie najvhodnejšieho miesta, kde bude váš pracovný stôl umiestnený.

 

Jedným z riešení je mať svoj home office v spálni. Predsa len, do tejto izby sa chodí väčšina z nás iba vyspať a počas dňa je izba minimálne využívaná. Pokiaľ si dokážete ustrážiť svoj pracovný harmonogram, ktorý by nenarúšal čas na oddych pre vás alebo vášho partnera, nemusí to byť zlým variantom.

Home office v spálni

V prípade, že si ale nevyhnutne nechcete zriadiť nové pracovné miesto v spálni, nevadí. Dá sa to vyriešiť aj tak, že ako pracovné miesto budete využívať svoju jedáleň.

 

Na druhej strane, ak si prácu nosíte často domov, nepripadá vhod ani spálňa, ani jedáleň. To, čo potrebujete, je mať vyhradený pracovný kútik. Obývačka, či veľká predsieň tiež nemusia byť zlým riešením. Dôležité je si tento pracovný priestor naplánovať tak, aby nenarúšal koncept vášho bývania a dokonale zapadol do už existujúceho zariadenia.

Myslite nadčasovo a prakticky, toto sú potrebné veci k Home Office

Stolička alebo kancelárske kreslo

 

Základom každého home office je okrem potrebnej technológie aj kvalitné vybavenie. Správne zvolená stolička je pri dlhodobej práci z domu alfou omegou. Ideálnou voľbou je klasické kancelárske kreslo. Kreslo by malo poskytovať dostatočnú oporu chrbtu počas 8 hodín sedenia za počítačom. Operadlo by malo mať i bedrovú opierku. Sedadlo má byť správne tvarované s posuvným sedákom a podrúčky by mali podopierať iba lakte, nikdy nie aj zápästie.

 

Aj keď takéto kreslá nemusia vyzerať najtrendovejšie, verte nám, že zdravie je prvoradé. Zle zvolenou stoličkou si môžete spôsobiť poškodenie chrbtice, bolesti rúk alebo karpálny tunel a iné nepríjemnosti. I preto sa čoraz viacej vyskytuje slovné spojenie s názvom Syndróm RSI. Ten sa dá charakterizovať ako súbor poškodení, ktoré vznikajú pri nesprávnom pracovnom vybavení a nedodržiavaní ergonómie. Vyberte si ešte dnes v našom e-shope zo širokej ponuky kvalitných kancelárskych stoličiek.

Kancelárske kreslo Orlando pre váš home office
Kancelárske kreslo Speedy - podohlie pri home office
Kancelárske kreslo Boni - pohodlný home office

Písací stôl

 

Ruka v ruke s kancelárskym kreslom pri práci z domu ide aj písací stôl. Dnes máme na výber z obrovského množstva kvalitných a trendy stolov. Ako si vybrať ten najlepší pre prácu z domu? Úplne jednoducho. Základom je vybrať si taký, ktorý bude mať pre vás a vašu prácu dostačujúce rozmery. Inú veľkosť potrebuje informatik, ktorý pracuje výhradne na laptope a zrejme inú účtovník, ktorý potrebuje mať po svojom boku faktúry, či iné papiere. Tiež ale veríme, že ste limitovaný priestorom, ktorý doma máte. Nezabudnite zvážiť i tento fakt.

 

Odporúčame vybrať si taký kancelársky stôl, ktorý má i niekoľko zásuvných priehradok alebo obsahuje skrinku. Tento priestor oceníte na odloženie predmetov, ktoré úzko súvisia s vašou prácou. Umiestniť tam môžete aj písacie potreby, dôležitú poštu a iné.

 

Písací stôl vám však neodporúčame umiestňovať hneď pod okno. Výhľad by vás mohol zbytočne rozptyľovať pri práci. Rovnako nemajte okno ani za sebou. Svetlo z neho sa vám bude odrážať na obrazovke laptopu. Tiež netreba zabúdať na trendy. V tomto prípade však platí, že stôl by sa  vám mal predovšetkým čo najviac hodiť do vašej domácnosti. My v Möbelix máme pre vás na výber množstvo praktických a elegantných stolov, ktoré vám môžu poslúžiť aj ako krásna dekorácia.

Aký je vhodný písací stôl pre home office?

Stolná lampa

 

Samozrejme, najlepšie svetlo je to prirodzené, ktoré máte počas dňa. Sú však prípady, kedy nutne potrebujete dokončiť rôzne projekty i večer, alebo vám skrátka počasie nepraje a prirodzeného svetla nie je dostatok. V takom prípade prichádza na rad umelé osvetlenie. Osvetlenie pracovného priestoru nepodceňujte. Je rovnako dôležité ako správna stolička. Ušetrí vás od bolesti očí alebo možnej migrény.

 

Stolné lampy majú množstvo tvarov a častokrát môžu slúžiť aj ako ozdoba pracovného priestoru.  Tou najlepšou možnosťou sú ale jednoznačne polohovateľné stolné lampy. Vďaka ich flexibilnému tvarovaniu si dokážete svetlo nasmerovať presne tam, kam potrebujete.

 

Lampa by svojou veľkosťou ale nemala presahovať výšku vašich očí počas toho ako sedíte stolom. V prípade žiarovky zvoľte studenú bielu farbu. Podporí vašu koncentráciu.

Stolová lampa pri home office nemôže chýbať

Home office a neodmysliteľné drobnosti

Už dobre zorganizovaný priestor je čiastočnou zárukou sústredenia sa a dobre odvedenej práce. K tomu neodmysliteľne patria aj drobnosti, ktoré určite oceníte. Napríklad držiak na perá, organizér alebo stojan na dokumenty. Všetky tieto predmety nájdete i na našom webe v kategórii doplnky do kancelárie. Odborníci by sa zrejme zhodli v tom, že na stôl nepatria žiadne zbytočnosti v podobe kvetov, či fotografie v rámiku. My to ale vidíme inak. Tieto predmety vám dokážu podľa nás dodať dobrú náladu pri práci rovnako, ako káva z obľúbeného hrnčeka.

Praktické kancelárske doplnky pre home office