minimalisticka-zahrada_cont_SK-uvodny-img

 

 

Minimalistická záhrada

 

Aj vás nadchol minimalizmus v bývaní? Priznávame, že tento štýl nie je pre každého a prerobiť si interiér do minimalistickej podoby dá tiež zabrať. Napriek tomu zažíva minimalizmus v domácnostiach posledné roky boom. Nečudo. Minimalizmus je reakciou na uponáhľaný život a vyznačuje sa tým, že je založený na čo najmenšom počte prvkov v bývaní. Inými slovami - „zbytočnosti“ idú bokom.

 

Minimalistický štýl pripadá niekomu chladný, strohý a neosobný. Jeho zástanca by ale mohol namietať a povedať, že minimalizmus je najmä o čistote, praktickosti a kvalitných prvkoch. V dome, ktorý je zariadený minimalisticky nenájdete suveníry z dovolenky, štrikovanú deku od babky a už vôbec nie kreáciu farieb. Nájdete tam už do očí bijúci kvalitný nábytok, presvetlený priestor, čistotu a zároveň budete mať pocit, že všetko má svoje miesto.

 

Nielen pre ľudí, ktorí vyznávajú tento štýl, sme si pripravili článok o tom, ako by mala vyzerať aj minimalistická záhrada. Tá je vhodná pre každého, kto chce zo záhrady vyťažiť maximum a jej krásu založiť na samotnej prírode. Pohodlne sa usaďte a poďte s nami plánovať, reorganizovať a predstavovať si záhradku v minimalistickom štýle.

minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser2-img

Minimalistická záhrada začína od podlahy

Myslíme to samozrejme obrazne. Základom minimalistickej záhrady je to, čo je na zemi a to je v tomto prípade dokonalý trávnik. Ten si aj vyžaduje značnú starostlivosť, medzi ktorú patrí najmä dôsledný závlahový systém. Pozor však, aby ste to s polievaním neprehnali, pretože inak by nastalo odumretie koreňov. Rovnako netreba zabúdať ani na doplnenie dusíka, ktorý zabezpečí správny rast trávnika a krásnu zelenú farbu. Pri hnojení trávnika treba mať na pamäti, že všetkého veľa škodí a preto to neprežeňte.

minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser4-img

Kvetiny sem nepatria

Pri tejto vete zrejme zastoná srdce nejedného záhradníka a milovníka kvetín. Treba si však uvedomiť, že do minimalistickej záhrady by sa pestrofarebné kvety, muškáty či iné obľúbené letničky naozaj nehodili. Namiesto toho odporúčame vsadiť na okrasné dreviny.

 

Minimalistická záhrada by nemala byť zmesou rôznych druhov rastlín. Luxusne budú pôsobiť rôzne druhy paliem prispôsobené našim klimatickým podmienkam, ale i okresné tuje. Doplňte to krušpánmi a muchovníkom, plot nechajte obrásť brečtanom. Vďaka tomu sa budete aj u seba doma na záhrade cítiť ako na dovolenke. Ak potrebujete cez záhradu chodník, stavte iba na obyčajný štrk. Aj keď sa to nezdá, vašu záhradu to mimoriadne oživí.

minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser5-img
minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser6-img

Minimalistická záhrada a sochy? Iba ak...

Zabudnite na klasické sochy z kameňa a gýčových trpaslíkov. Minimalistická záhrada nepotrebuje žiadne takéto doplnky. Jedinú výnimku tvoria moderné črepníky v geometrických tvaroch. Trendom je vsadiť na bielu. Takáto dekorácia sa často používa v tých najluxusnejších hotelových komplexoch. Aj napriek tomu treba dodať, že minimalistická záhrada nepotrebuje žiadne doplnky. Jej krása je ukrytá v jednoduchosti.

Záhradné sedenie

Už v úvode článku sme vám spomenuli, že minimalistický štýl sa vyznačuje už na prvý pohľad kvalitným nábytok. To platí aj v prípade záhradného sedenia. Vyberte si zo širokej ponuky, ktorú vám ponúkame my v Möbelix a ktorá je dostupná aj na našom e-shope. Pripravili sme si pre vás aj články, ktoré vám pomôžu vybrať si záhradné sedenie podľa priestoru, ale aj sprievodcu, ktorý vám ukáže trendy v záhradnom nábytku.

minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser8-img

Záhradné sedenie môžete doplniť aj záhradnou hojdačkou či sieťou, ktorá vám poskytne dokonalý oddych po náročnom dni. Do hojdacej siete odporúčame umiestniť aj niekoľko vankúšikov, ktoré zvýšia komfort.

minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser9-img

Farebnosť v minimalistickej záhrade

Interiéru, ktorý je zariadený v minimalistickom štýle, dominuje najmä biela, čierna a odtiene sivých farieb. Táto paleta farieb sa prenáša aj von do záhrady. Bielu, čiernu alebo sivú zvoľte aj v prípade záhradného sedenia, exteriérového koberca, kvetináčov či dekoračných vankúšov.

 

Tieto farby zopakujte aj v prípade prestierania, aby ste nevybočili z už zvoleného štýlu. Minimalizmus nepotrebuje výrazné farebné akcenty, práve naopak.

 

Prepojenie minimalistického interiéru s minimalistickou záhradou dodá vášmu bývaniu nádych exkluzivity a modernosti. Nemusíte sa báť, že by takáto záhrada pôsobila stroho. Príroda má už aj tak počas každého ročného obdobia množstvo krásnych farieb.  Vďaka dôkladne upravenému trávniku, jedinečným stromom a vidiny ako všetko k sebe ladí sa do vašej minimalistickej záhrady bezhlavo zamilujete.

minimalisticka-zahrada_cont_SK-teaser10-img