terrazzo-stolik_uvodny-img_SK

 

 

Konferenčný stolík v štýle Terrazzo DIY

 

Nábytok a doplnky sa obliekajú do Terrazzo!

 

Vzhľad terrazza zažíva skutočný comeback. Štruktúra vychádzajúca z mozaikovej kamennej dlažby s dlhou históriou prináša viac ako len dizajn. Najmä vo farebnej kombinácii biela, ružová a modrá sa z tohto trendového vzoru stáva skutočné lákadlo pre oči. Vzbudzuje príjemný jarný dojem. Terrazzo je jednoducho životný postoj.

 

Existuje viacero možností, ako do vašej domácnosti vniesť tento stredomorský štýl. Okrem doplnkov, ako sú vankúše, obrázky alebo kvetináče so sviežim vzorom, môžete pomocou niekoľkých jednoduchých krokov dokonca zmeniť a zatraktívniť svoj nábytok.

Čo budete potrebovať:

  • Nábytok (ja som použila malé okrúhle konferenčné stolíky)
  • Štetec (najlepšie v rôznych veľkostiach)
  • Interiérové farby (v požadovaných odtieňoch)
  • poprípade bielu kriedovú farbu na podklad
  • Priesvitný lak (buď na nanášanie štetcom alebo na nastriekanie)

terrazzo-stolik-pomocky_SK

A takto som si vyrobila svoje Terrazzo konferenčné stolíky:

V závislosti od typu nábytku, ktorý sa rozhodnete v štýle Terazzo zostrojiť, by ste sa mali uistiť, že povrch neobsahuje prach ani žiadnu mastnotu. Nábytok, ktorý už bol nalakovaný, treba pred samotnou premenou obrúsiť. Pôvodný náter môžete taktiež odstrániť pomocou odstraňovača.


Samotné kriedové farby však môžete nanášať i na existujúce podklady, ako sú staré vrstvy náterov a drevené dyhy.


Ako som povedala, tak som aj urobila. Svoje dva konferenčné stolíky (t. j. hornú stranu stolových dosiek) som natrela bielou kriedovou farbou. Táto vrstva sa aplikuje hrubým štetcom (pre hladší povrch môžete farbu zriediť malým množstvom vody).


Kriedovú farbu necháme dobre vyschnúť. Medzitým môžeme namiešať tie správne farby pre vzhľad terrazza.

terrazzo-stolik-postup1_SK
terrazzo-stolik-postup2_SK

Tip: Ak maľujete väčší kus nábytku alebo ak pracujete na etapy, je vhodné zmiešať farby vo väčšom množstve a uskladniť ich v uzatvárateľnej nádobe.


Následne na nábytok namaľujeme prvú vrstvu rôznych geometrických vzorov alebo mozaikových kameňov v jednej farbe. Je treba dávať pozor na to, aby sa vzory opakovali a aby jednotlivé prvky resp. ich okraje nepresahovali za hranu nábytku.

terrazzo-stolik-postup3_SK
terrazzo-stolik-postup4_SK

Namaľované mozaikové kamene v jednotlivých farbách je potrebné nechať dobre zaschnúť, inak je tu veľmi vysoké riziko, že sa nám mokrá farba rozmaže.

 

Potom, ako som dokončila maľovanie terrazzo vzoru, som štetcom naniesla vrstvu číreho laku, aby bol vzor chránený. Rovnako môžete použiť lak v spreji alebo nábytkový vosk.

 

Keď nábytok poriadne uschne, sme s jeho terrazzo premenou hotoví!

Vyskúšajte to!