Trendy medzi závesmi

 

 

Aké závesy sa hodia do obývačky a aké do spálne?

 

 

Pri zariaďovaní sa častokrát inšpirujeme fotografiami v rôznych časopisoch alebo na sociálnych sieťach. Výnimkou nie sú ani filmy či relácie zaoberajúce sa témou bývania. Náš zrak sa sústredí najmä na veľké a výrazné prvky v bývaní. Častokrát ale prehliadame maličkosť, ktorá dodáva miestnosti štýl a vytvára pocit útulnosti. Reč je o závesoch.

Tie vôbec nepatria do minulosti, ako by sa mohlo zdať, práve naopak. Takmer každý dizajnérsky návrh interiéru sa zameriava na to, aby miestnosť pôsobila vzdušne, presvetlene a luxusne bez ohľadu na to, aký štýl je zvolený. Všetky tieto návrhy majú jedno spoločné – závesy.

 

Vybrať si tie správne závesy nie je jednoduché. Zvážiť treba nielen farbu a vzor, ale najmä praktické veci akými je stupeň priesvitnosti látky či upevnenie nových závesov. Aj preto sme pre vás pripravili veľkú príručku pre výber závesov. Aké sú ale trendy v závesoch a aké si vybrať do jednotlivých miestností? Na túto otázku vám dáme odpoveď v dnešnom článku.

Trendy závesy

Trendy v závesoch

V prvom rade záleží, aký dojem chcete v danej miestnosti vzbudiť. Od toho sa následne odvíja aký spôsob uchytenia si zvolíte. Viditeľné pútka sa hodia skôr do vintage štýlu, krúžky do škandinávskeho. K obom budete potrebovať závesovú tyč. Pozor ale na jej priemer. Ak bude príliš hrubá, nebude sa dať záves posúvať.

 

Moderný či elegantný dojem naopak vzbudíte vďaka skrytým pútkam a koľajniciam na závesy. Tie sa umiestňujú väčšinou priamo na strop. Odhliadnuc od závesových tyčí je možné namontovať na viacdrážkovej koľajnici aj viacero závesov. 

Trendy v závesoch

Tmavé závesy pre lepší spánok

Nech je spálňa akokoľvek krásne zariadená, treba si priznať, že jej hlavnou funkciou je prinášať človeku odpočinok. K dobrému spánku potrebujeme hlavne dobrú posteľ, kvalitné matrace a tmu.

 

Tú sa vo väčšine prípadov snažíme získať pomocou vonkajších či vnútorných žalúzií, ktoré bránia prechodu ranných slnečných lúčov do miestnosti. Samostatné žalúzie na okne ale pôsobia mimoriadne chladne a tie vnútorné ani nezabezpečia dostatočnú tmu.

 

Závesy do spálne by mali byť buď nepriehľadné, ktoré výrazne minimalizujú vonkajšie svetlo, alebo zatemňovacie. Tie okrem nepriepustnosti svetla izolujú aj teplo alebo chlad. Spálni pristanú dlhé a ťažké závesy. Nepotláčajte ich do úzadia, ale urobte z nich dekoráciu a prednosť. V závislosti od vami preferovaného štýlu zvoľte farbu, ktorá sa vám páči. Pri vintage siahnite po tmavofialovej, pri škandinávskom štýle sa pozrite po tmavohnedej. Ak chcete oživiť celú miestnosť, stavte napríklad na modrú, žltú alebo horčicovú, ktorá bude in počas celého roka.

Trendy závesy do spálne

Závesy sa hodia aj do detskej izby. Tu však siahnite po pestrofarebných závesoch, ktoré podporia kreativitu dieťaťa. Báť sa nemusíte ani vzorovaných závesov. Odporúčame však najmä pri menších deťoch z bezpečnostných dôvodov zvoliť závesy, ktoré sú iba o pár centimetrov dlhšie ako je parapetná doska.

Tipy pre vašu obývačku

Pri samotnom výbere si treba odpovedať na otázku, či je vaša obývacia izba nasmerovaná do ulice, a či potrebujete zabrániť zvedavým pohľadom susedov. Pokiaľ nie, závesy tu budú plniť vyslovene iba dekoračnú funkciu. Trendom je v týchto priestoroch vrstviť. Potrebujete na to dve tyče alebo viacdrážkovú koľajničku. V pozadí bude dlhá biela záclona a sekundovať jej budú krásne a výrazné závesy.

 

V tomto prípade sa nebojte výrazných farebných kombinácií. Bledému interiéru pokojne doprajte výrazné modré či zelené závesy. Minimalistickému zariadeniu sa mimoriadne hodí osviežujúca žltá. Nebojte sa ani viacfarebných závesov s geometrickými vzormi. Miestnosť získa na dynamike a dostane úplne iný nádych.  O slovo sa hlásia aj závesy z ľanu, ktoré pôsobia vyslovene naturálnym dojmom. Vedeli ste, že aj vďaka závesom sa tlmí hluk v miestnosti? Preto sú do obývacej izby priam žiaduce.

Aké závesy vybrať do obývačky?

Pozor na závesy v kuchyni

V žiadnom prípade neumiestňujte závesy do blízkosti rúry či iných spotrebičov. Ďalším z dôvodov, ktoré hovoria NIE závesom v kuchyni je aj to, že budú zachycovať pachy a výpary z varenia. Čo robiť ale v prípade, že máte spojený priestor a túžite po závesoch? Nuž, pripraviť sa na ich častejšie pranie a zvoliť skôr závesy z polyesterových tkanín.

 

Pokiaľ bývate v menšom byte – garsónke, zvoľte vzdušné a ľahké závesy, ktoré nezaťažia priestor. Aj keď sa to možno nezdá a všade sa môžete dočítať o tom, že malý priestor potrebuje mať bledé farby, pri závesoch to neplatí. Garsónky si priam žiadajú výraznejšie závesy. Pokiaľ potrebujete okno opticky rozšíriť, siahnite po závesoch s vodorovnými pásikmi.

Zátišie na terase

Závesy sa dajú využiť aj inak ako len na okná. V posledných rokoch sa môžeme stretnúť s trendom, ktorý poukazuje na umiestnenie závesov na terasách. Jednoducho ich stačí pripevniť na nosné stĺpy a stiahnuť v strede. Ak sa vám to páči, rozhodnite sa ale pre bielu farbu. Navodí to priam dovolenkovú atmosféru.

 

Malý tip: Závesy sa dajú využiť ale aj ako kreatívne predelenie miestnosti.

 

My v Möbelix vám ponúkame široký výber kvalitných závesov do každej miestnosti. Príďte sa o tom presvedčiť do našej predajne alebo si vyberte svoje nové závesy u nás na e-shope.

Závesy na terase