Hrnce a panvice

(64 x Produkt)

Druhy hrncov

Nie je hrniec ako hrniec! Pri výbere správneho hrnca záleží predovšetkým na vašich vlastných potrebách. Vyberte si hrnce, ktoré vám aj reálne pomôžu pri vašom kuchárskom umení! Existujú nasledujúce druhy hrncov:

 

hrnce na polievku a cestoviny: Veľké hrnce na varenie majú mnohostranné využitie a mali byť mať objem šesť až osem litrov. Veľmi veľké hrnce na polievku s objemom približne štrnásť litrov zaberajú veľa miesta, sú však vhodné napríklad na zaváranie marmelády.
hrnce na pečenie alebo pekáče: Tento druh hrncov je veľmi plochý. Vykúzlite v nich šťavnaté pokrmy.
hrnce na zeleninu: Hrnce na zeleninu sú stredne veľké a majú objem tri litre až päť litrov. Dajú sa v nich pripraviť zemiaky a zelenina.
rajnice s rúčkou: Tieto hrnce majú rúčku, ako to vyplýva už z ich názvu. Slúži na to, aby sa dal hrniec kedykoľvek rýchlo stiahnuť zo sporáka. V rajniciach s rúčkou sa rozpúšťa maslo alebo sa v nich varia rôzne omáčky.
hrnce na rýchle varenie: Doba varenia sa výrazne skráti, pretože pripravovaný pokrm je v týchto hrncoch hermeticky uzavretý.
hrnce na špargľu: V týchto hrncoch môže špargľa počas varenia stáť vo zväzku. Vďaka tomu neležia špičky špargle vo vode a jemne sa dusia.

Aké hrnce budete potrebovať?

Hrnce na varenie pre začiatočníkov a samostatne žijúce osoby

Súpravy hrncov s dvoma alebo troma modelmi v rôznych veľkostiach sú dobrým základom výbavy. Najlepšie je pritom vybrať si hrniec na polievku, resp. cestoviny, stredne veľký hrniec na pečenie s priemerom približne 20 cm a rajnicu s rúčkou. Tieto hrnce majú mnohostranné využitie a sú vhodné aj do kuchýň s malým úložným priestorom.

Hrnce na časté varenie a pre rodiny

Keď zistíte, že vám základná výbava nepostačuje, oplatí sa dokúpiť ďalšie hrnce. Ak varíte pre viaceré osoby, mali by ste si zaobstarať väčší hrniec na polievku, v ktorom budete môcť pripravovať pokrmy, ako napríklad chili con carne, guláš či rôzne husté polievky. Špeciálne hrnce na mlieko sú konštruované tak, aby sa v nich vďaka antiadhéznemu povrchu už nič nepripálilo. Ak radi pripravujte bravčovú pečienku alebo ryby, najlepšie sa vám to podarí v hrnci na dusenie.


Rozličné materiály

Hrnce sú dostupné nielen v najrozličnejších druhoch. Aj z hľadiska materiálu je ich výber veľký. Každý materiál má svoje výhody, ale aj nevýhody. Výber závisí výlučne od vašich vlastných návykov pri varení.

 

ušľachtilá oceľ: Hrnce z ušľachtilej ocele sú klasikou a kupujú sa najčastejšie. Sú veľmi robustné a vhodné takmer na všetky pokrmy, pričom budete potrebovať málo vody, resp. tuku. Extrémne zmeny teploty nepredstavujú pre ušľachtilú oceľ žiadny problém, treba si však dávať pozor pri opekaní na prudkom ohni – vtedy nie je tento materiál veľmi vhodný. Hrnce z ušľachtilej ocele sa môžu čistiť v umývačke riadu. Mali by ste však pritom dbať na to, aby hrnce z ušľachtilej ocele neležali na sebe ani sa o seba neotierali. Inak by sa mohol materiál poškriabať. Ušľachtilá oceľ by navyše nemala prísť nikdy do styku s kuchynskými potrebami z hliníka, so sitkami na čaj alebo lismi na cesnak. Uľahčuje to tvorbu jemnej hrdze. Umývačku po dokončení programu otvorte a riad hneď utrite utierkou.
smaltovaná oceľ a keramická oceľ: Tieto hrnce majú jadro z oceľového plechu a mimoriadne rýchlo prenášajú teplo.
liatina: Liatinové hrnce síce potrebujú viac času na zahriatie, teplo však odovzdávajú rovnomerne, vďaka čomu sú najvhodnejšie na varenie a dusenie. Pozor si treba dávať len na rúčky: môžu sa zahrievať!
meď: Meď sa považuje za najlepší vodič tepla. Je však veľmi náchylná na poškriabanie a v prípade potravín s obsahom kyselín sa môže vytvárať jedovatá patina.
hliník: Hliníkové hrnce sú cenovo veľmi výhodné, rýchlo sa však preliačia a sfarbia.
sklo, keramika alebo porcelán: Tieto materiály majú nízku tepelnú vodivosť. Hrnce sú však vďaka dekoratívnemu vzhľadu vhodné na jedlá, ktoré sa servírujú priamo na stôl.
Ktoré hrnce sú vhodné na indukčný sporák?

Pri kúpe hrncov sa riaďte tým, aký sporák máte doma – nie každý hrniec je vhodný na každý sporák! Najmä v prípade indukčných sporákov budete potrebovať špeciálne hrnce s feromagnetickým dnom.


Nákup hrncov v Möbelixe

Je jedno, pre aké hrnce sa rozhodnete – v Möbelixe nájdete veľký výber podľa vašich individuálnych nárokov. V online obchode Möbelix si môžete kúpiť mnoho rozličných hrncov online – alebo nás navštívte v niektorej z našich pobočiek!

Panvice v Möbelixe

Kvalitné panvice patria v každej kuchyni k základnej výbave. Pritom platí: čím viac varíte, tým viac kuchynského riadu rôznych veľkostí a tvarov budete potrebovať. Panvice s povlakom sú vhodné predovšetkým na smaženie volského oka, steaky sa najlepšie pripravujú v panvici na grilovanie a ryby by sa mali dusiť v špeciálnej panvici na ryby. Ak chcete pri kúpe vašich nových panvíc profitovať z ideálneho pomeru medzi cenou a výkonom, siahnite po praktických súpravách panvíc.


Aké panvice existujú?

Panvica na pečenie: klasika

Panvice na pečenie sú univerzálnym riešením v kuchyni a sú vhodné na každodenné použitie. Vďaka rúčke a plochému až stredne vysokému okraju sa v nej dajú prísady jednoducho otáčať. Panvice sú v ponuke vo veľkostiach od 16 cm do 32 cm.

Panvica na grilovanie: pre tých, čo obľubujú mäso

Panvice na grilovanie sú veľmi vhodné na opekanie mäsa. Majú ryhované dno, aby boli steaky, prírodné rezne alebo grilovaná zelenina uložené o niečo vyššie, šťava sa  nahromadí na dne a mäso zostane jemné. Tieto panvice sú väčšinou štvorcové s rozmerom 25 x 25 cm.

Panvica na dusenie: perfektná na guláš a podobne

Panvice na dusenie sú perfektné na pomalú prípravu mäsa a iných prísad. Vďaka vysokému okraju sa do nich zmestí viac tekutiny, čo je vhodné predovšetkým pri príprave guláša. Väčšina z týchto panvíc je vybavená vekom a dvoma krátkymi rúčkami, takže sú vhodné aj na použitie v rúre na pečenie.

Servírovacia panvica: stredobod pozornosti

Servírovacie panvice majú dve rúčky a veľmi vysoký okraj. Okrem toho si vás získajú perfektným vzhľadom a okamžite upútajú pozornosť aj na jedálenskom stole. Keďže sú rúčky panvíc odolné voči vysokým teplotám, môžete ich vložiť aj do rúry na pečenie.

Panvica na ryby: pre milovníkov rýb

Panvice na ryby sa vyznačujú oválnym tvarom. Preto môžete v týchto špeciálnych panviciach piecť celú rybu s hlavou a plutvami.

Wok: na ázijské pokrmy

Vysoké, klenuté panvice sú vhodné tak na pečenie a dusenie, ako aj na vysmážanie. Zvláštnosťou woku sú pritom rozdielne teplotné zóny. Zatiaľ čo uprostred môžete opekať mäso a zeleninu na prudkom ohni, prísady na okraji sa len dusia.

Panvica na palacinky: vhodná na dezerty

Panvice na palacinky majú veľmi plochý okraj a špeciálny povrch, aby sa v nich dalo jednoducho rozložiť tekuté cesto, ktoré po príprave ľahko vykĺzne z panvice.

Aké panvice budete potrebovať?

Pre kuchárskych začiatočníkov postačí v zásade panvica na pečenie a dusenie. Kto je však vášnivý kuchár, určite si bude časom želať väčší výber panvíc, ktoré mu zabezpečia viac slobody pri príprave jednotlivých pokrmov. K špeciálnym panviciam patrí panvica na grilovanie a na ryby, panvica na palacinky alebo wok.

Ako sa panvice uskladňujú?

Kvôli nedostatku miesta sa panvice väčšinou ukladajú na seba do kuchynských skriniek. Bohužiaľ pritom môžu vzniknúť škaredé škrabance a môže sa poškodiť povrch kuchynského riadu. Pomôže pritom ochrana na panvice, ktorá je väčšinou zhotovená zo silikónu alebo robustného textilu. Uloží sa medzi jednotlivé panvice, predtým ako sa na ne položí ďalšia panvica. Vďaka tomu sa dá výrazne predĺžiť ich životnosť.

Ako sa panvice čistia?

Panvice sa v kuchyni používajú často, preto by sa mali podľa toho aj udržiavať. Mnohí z nás nevedia, že panvice nepatria do umývačky riadu! Jedinou výnimkou sú panvice z ušľachtilej ocele. Ak sú veľmi znečistené, odporúča sa panvice najskôr namočiť. Nikdy však nelejte vodu do rozpálenej panvice, pretože prudký teplotný rozdiel môže mať za následok deformáciu dna panvice. Po namočení panvicu poutierajte kuchynskou utierkou.


Nákup panvíc v Möbelixe

Wok, panvica na pečenie, panvica na grilovanie alebo dusenie – je jedno, aké panvice potrebujete, v bohatom sortimente z Möbelixu určite nájdete niečo pre seba. Navštívte niektorú z našich početných pobočiek Möbelix alebo sa prehrabujte v našom online obchode Möbelix a nakupujte panvice pohodlne online.


Riad, dózy a pomôcky do kuchyne - všetky kategórie

Kuchyne - všetky kategórie