zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-uvodny-img

 

 

Zariaďujete kúpeľňu? Máme niekoľko skvelých tipov

 

Kúpeľňa patrí medzi najnákladnejšie položky v zariaďovaní. Dôležitá je dôsledná práca murára, obkladača a v neposlednom rade i výber kvalitných obkladačiek a zariadenia. Kúpeľňa je miestnosťou, ktorú v dome či v byte meníme najmenej často. Pri jej zariaďovaní by ste preto mali myslieť na niekoľko dôležitých prvkov. Bez ohľadu na to, aký budget máte vytvorený, poradíme vám niekoľko skvelých tipov na to, ako zariadiť malú alebo veľkú kúpeľňu.

 

Čo si budeme klamať, zariadiť veľký priestor je o niečo jednoduchšie ako ten menší. To ale nič nemení na tom, že i z malého sa dá vyťažiť maximum. V zásade pre oba tipy dispozície platia rovnaké užitočné rady a odporúčania. Už samotná dispozícia vám zrejme ponúkne umiestnenie sanity a potrebného zariadenia.

Neriaďte sa tým, čo je trendy

Samozrejme, že každému z nás záleží na tom, aby bolo jeho bývanie krásne a „in“. Pri kúpeľni to však úplne neplatí. Veď si len predstavte, ako trendy vyzerali pred desiatkami rokov malé ružové obkladačky s kvetinkami. Dnes sa pri pohľade na ne alebo na obkladačky neidentifikovateľnej žltej a zelenej farby iba zhrozíme. Preto sa pri výbere obkladu neriaďte tým, čo je práve trendy. O malú chvíľu to pominie a tento trend nahradí novší a novší.

 

Stavte na nadčasovosť a jednoduchosť, ktorá nikdy nevyjde z módy. Odtiene zemitej farby vás len tak ľahko neomrzia a dobre budú vyzerať i o niekoľko rokov. Biela, hnedá, šedá, béžová...

zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser3-img

V prípade, že máte malú kúpeľňu, siahnite po bielej. Tá opticky zväčší priestor a aj ho presvetlí. Nemusí ísť pritom výhradne o to, aby ste celú kúpeľňu od zeme až po strop zahalili do bielej. Kombinovať ju môžete s inou farbou, ideálne v pomere 70:30 v prospech bielej.

 

Pokiaľ máte naopak k dispozícii veľký priestor, môžete si dovoliť i tmavé farby. Drevo v kombinácii s tmavšou farbou stien bude vyzerať mimoriadne decentne a navodzovať dojem lukratívnosti. Tento istý dojem vyvolá aj prírodná bridlica, ktorá by síce malý priestor pohltila, ale vo veľkom bude vyzerať priam excelentne.

 

Krokom vedľa v malej i väčšej kúpeľni nebude ani imitácia mramoru, ktorý navyše vašej kúpeľni dodá punc luxusu. Malé kachličky vynechajte a vyberte si skôr veľkoformátové dlaždice.

zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser5-img

Vaňa alebo sprchový kút?

Pred touto dilemou stoja mnohí z nás. Odpoveď je ale pomerne jednoduchá. Záleží len a len na vašej preferencii a samozrejme na tom, čo vám dovolí priestor. V prípade, že sa rozhodnete pre sprchový kút, dbajte na niekoľko detailov. Odporúčame vám vybrať si taký, ktorý má odtok už zabudovaný priamo v zemi a má posuvné dvierka. Tie by mali byť z číreho skla, aby zbytočne nenarúšali koncept kúpeľne a neupriamovali na seba pozornosť. Získate tým tiež vzácne centimetre a zároveň bude takýto sprchový kút vyzerať oveľa lepšie a modernejšie ako ten s vaničkou.

 

Vo veľkom priestore si môžete zrejme dovoliť obe možnosti.  Pokiaľ vám to financie dovolia, urobte si z vašej kúpeľne hotové wellness. Dnes sa dá naozaj čokoľvek a výnimkou nie je ani menšia sauna priamo vo vašej kúpeľni. Len si predstavte ten relax po celom namáhavom dni. Paráda, že?

 

Zaujímavo ukážu samostatne stojace vane s batériou, ktorá je priznaná a siaha až od zeme. V oboch prípadoch ale oceníte i protišmykové podložky, ktoré pomôžu zabrániť možnému úrazu.

zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser8-img

Úložný priestor je nutnosť

Neuprataný priestor dokáže človeka poriadne vytočiť. Nemusí ísť pri tom ani o veľkú špinu, stačia iba rozhádzané veci. Krémy, hrebene, líčidlá a ďalšie kozmetické drobnosti by nemali byť na očiach. Vyberajte si nábytok do kúpeľne s dostatočným počtom políc. Košíky či krabice vám pomôžu mať všetko prehľadne zorganizované.

 

To isté platí aj v prípade šampónov či sprchovacích gélov. Nemajte ich vystavené na vani alebo položené na podlahe v sprchovacom kúte. Riešením môže byť štýlový regál do kúpeľne, ktorý by ste mali umiestniť v tesnej blízkosti vane. Pozor si ale dajte pri výbere materiálu. Horúci vzduch alebo voda by mohli tento regál poškodiť. Odolným drevom je v tomto prípade bambus.

zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser9-img

Kúpeľňa potrebuje doplnky

V kúpeľni trávime najmenej času. Ide však o priestor, ktorý nám poskytne dostatočný oddych a očistu po celom dni. Čas strávený v nej by nám mal pomôcť uvoľniť sa a navodiť na tú správnu atmosféru. Tomu pomôžu i rôzne doplnky vhodné do kúpeľne. Medzi ne rozhodne patrí mäkký koberček pred umývadlo, toaletu alebo vaňu

 

Stres po celom dni z nás opadne vďaka sviečkam, ktorých tlmené svetlo vnesie do duše pokoj. Chýbať by v kúpeľni nemal ani difuzér či aromalampy. Vedeli ste, že vôňa citróna povzbudí myseľ a vôňa eukalyptusu zmierňuje bolesť hlavy? Nervové napätie odbúra levanduľová vôňa a harmóniu prinesie vôňa škorice.

zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser11-img

Vyhýbať sa netreba ani rastlinám. Našťastie existuje aj niekoľko rastlín, ktorým sa darí v kúpeľni bez okna. Aby sme to ale upravili na pravú mieru, nejaké to svetlo predsa len potrebujú. To dosiahnete špeciálnymi žiarovkami, ktoré sú určené práve na podporu rastu kvetín a iných rastlín.

 

Medzi zeleň vhodnú do kúpeľne patrí napríklad šťastný bambus, papraď, dracéna či kalatea. Pokiaľ si netrúfate ale na rastliny v kúpeľni, vybrať si môžete i z ponuky umelých. V tomto druhom prípade však namiesto špeciálneho svetla budete potrebovať handričku na prach.

zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser13-img

Praktickým doplnkom v kúpeľni sa môže stať i zaujímavý stojan na kefky, dávkovač na mydlo, držiak na uterák alebo aj odpadkový kôš. Pozrite sa na bohatú ponuku nášho príslušenstva a doplnkov do kúpeľne.  Pokiaľ to navyše zladíte v jednom štýle alebo farebnom odtieni aj s uterákmi, bude to vyzerať naozaj bravúrne.

 

Povestnú čerešničku na torte priestoru dodajú zrkadlá. Tie dokážu dokonca opticky zväčšiť priestor, takže najmä v prípade malej kúpeľne sa nebojte použiť ich veľké rozmery. Dnes sú trendom okrúhle zrkadlá, avšak je iba na vás, aké si vyberiete. Ideálne zrkadlo nájdete priamo v kategórii zrkadlá.

Svetlo do kúpeľne

Zrejme už máte o niečo väčšiu predstavu o tom, ako zariadiť kúpeľňu. Na záver prichádza výber správneho osvetlenia. V našich končinách sa čoraz populárnejšou voľbou stáva svetelné hviezdne nebo. To býva zabudované priamo v strope a garantujeme vám, že si ho priam zamilujete. Hodí sa do väčšej i menšej kúpeľne.

 

Skombinujte ho však i s klasickým stropným osvetlením. Nielen ráno oceníte zas svetlo umiestnené po boku zrkadla.

 

Ideálna žiarovka je tá v neutrálnej alebo studenej bielej farbe. V každom prípade dbajte na bezpečnosť! Osvetlenie do kúpeľne by malo mať dvojitú izoláciu a ochranný kryt.

Ako zariadiť kúpeľňu?

Na záver si to zhrňme. Ak zariaďujete kúpeľňu:

 

  • neriaďte sa za každú cenu tým, čo je trendy,
  • v kúpeľni môžete mať i saunu,
  • priestor opticky zväčšíte zrkadlami,
  • nezabudnite na dostatočný úložný priestor,
  • doplnky podvihnú celkový vzhľad kúpeľne,
  • svetlo do kúpeľne by malo byť v studenej bielej farbe.
zariadujete-kupelnu-mame-niekolko-skvelych-tipov_cont_SK-teaser15-img