memotabula_uvodny_SK

 

 

Praktická a štýlová nástenka DIY

 

V dnešnom digitalizovanom svete zažívajú klasické nástenky ozajstný comeback a tešia sa veľkej popularite. V minulosti bola nástenka považovaná za čisto praktickú pomôcku, dnes sa z nej stáva sofistikovaný dekoratívny predmet a štýlový prvok na oživenie steny.

 

S pomocou niekoľkých jednoduchých krokov a pomôcok dokážete za krátky čas vyrobiť praktickú a zároveň štýlovú nástenku i vy. Aké jednoduché je takúto dekoráciu vyrobiť vám ukážem v dnešnom príspevku.

 

Čo budeme potrebovať:

  • maliarske plátno alebo drevennú dosku
  • látku resp. akékoľvek zvyšky látky
  • flísovú deku
  • ručnú zošívačku
  • výplň z vankúša
  • motúz
  • gombíky
  • ihlu a niť
memotabula-pomocky_SK

A takto som si nástenku vyrobila:

V závislosti od toho, akú veľkú nástenku si chceme vyrobiť, je potrebné si obstarať maliarske plátno (moje má rozmer 23cm x 30cm). Takisto môžeme použiť i drevennú dosku v požadovanej veľkosti.

 

Aby som na nástenke dosiahla špeciálny „vypolstrovaný“ efekt, použila som výplň z vankúša a umiestnila ju na maliarske plátno (množstvo výplne závisí od toho, ako výrazný efekt čalúnenia by mala nástenka neskôr mať). Okrem toho som si odstrihla primerane veľký kus flísovej deky (na každej strane by mal presahovať najmenej 5 cm cez rám plátna).

memotabula-postup1_SK
memotabula-postup2_SK
Po tom, ako som si na plátno umiestnila výplň z vankúša, prikryla som ju odstrihnutým kusom flísovej deky a deku pretiahla za okraj plátna. Na zadnej strane plátna som následne prečnievajúcu časť prikrývky pripevnila pomocou ručnej zošívačky.
memotabula-postup3_SK
memotabula-postup4_SK
Nakoľko sa mi aktuálny štýl Terrazzo veľmi páči, zaobstarala som si vankúš z tejto kolekcie a použila ho na moju nástenku. Textíliu v štýle Terrazzo som si položila na kúsok flísovej deky a pripevnila ju na zadnú stranu plátna pomocou ručnej zošívačky. Akýkoľvek prebytočný textilný materiál môžeme pomocou plochého predmetu zastrčiť medzi rám a plátno.
memotabula-postup5_SK
memotabula-postup6_SK

Cez nástenku som ešte natiahla motúz a vytvorila z neho vzor, aby som viac zdôraznila čalúnený efekt. Motúz som na zadnej strane pripevnila ručnou zošívačkou. Vzor ako aj hustota siete sa môžu líšiť v závislosti od vášho vkusu.

 

Nakoniec som na každý z nitkových krížov našila farebné gombíky. A naša nástenka v štýle Terrazzo je hotová.

memo-tabula_final-img_SK

Vyskúšajte to!