provensálsky štýl bývania - inšpirácie

8 „pravidiel“ bývania v Boho chic štýle

Umelecký a nekonvenčný. Presne to definuje bohémsky štýl bývania. Ak mu však chcete dodať kus estetiky, potrebujete dodržať pár nepísaných pravidiel, ktoré vás dovedú k sofistikovanejšiemu interiérovému trendu zvanému Boho chic. Predstavíme vám ho a poradíme, ako ho vniesť do domácnosti.
Pár riadkov sme Boho štýlu už na našom blogu venovali, ak ho však chcete povýšiť na inú úroveň nasledujte naše rady. Obzvlášť, ak ste zástancom boho, elegancie, myšlienky menej je viac, upokojujú vás zemité i neutrálne odtiene a máte radi vo veciach poriadok. Boho chic interiér vyhráva nad chaotickým bohémskym bývaním. Je umelecký, kreatívny a môžete k výsledku pridať aj vlastnú ruku v podobe DIY výtvorov. Stane sa vaším útočiskom pred vonkajším svetom, ale aj každodenným zhonom. Ako si ho teda vytvoríte? Toto sú jeho základné „pravidlá“.

1. Eklektický dizajn

Počuli ste už o ňom? V súčasnom svete bývania má svoje čestné miesto a obľubujú ho všetky kreatívne duše. Je to dizajn, ktorý spája rôzne interiérové štýly a dáva priestor každému z vás prejaviť svoju osobnosť. Buďte hraví, odviažte sa - boho štýl to dovoľuje, ba priam je tomu otvorený. Výber je vyslovene na vás, no pred tým si zvážte, ako asi bude eklektický dizajn vo vašom interiéri vyzerať, aby výsledok nepôsobil chaoticky, ale naopak harmonicky. Či už pridáte etnické vzory, vintage kúsky, scandi prvky, či zariadenie z rustikálneho alebo vidieckeho štýlu, každý má svoju vlastnú hodnotu a energiu.

2. Vyvážené farby

V prípade, že preferujete jemnejšiu paletu farieb, vzdušnosť priestoru a čistejší dizajn, stavte na svetlé steny a podlahy v drevenom dekore. Horúcim trendom úpravy stien je limewash technika, ktorá vytvára špeciálny hrejivý efekt, čo prirodzene pridá na útulnosti celého interiéru. Čo sa týka nábytku, doplnkov, dekorácií a textílií, tu máte voľnejšiu ruku. Pokojne môžete siahnuť po zemitých, neutrálnych, ale i pastelových tónoch. Pre odvážnejších, ktorí sa dostatočne odviažu až pri pestrých odtieňoch, sú v ponuke aj tehlovo oranžová, horčicovo žltá, či zelená v kombinácii s naturálnymi odtieňmi. Vyberte si jednu alebo dve hlavné farby a dbajte na to, aby ostatné prvky v podobných odtieňoch s nimi príjemne ladili.
provensálsky interiér v spálni s pastelovými farbami
vintage spálňa s drevenou skriňou a doplnkami

3. Materiály z prírody

Pri vyvažovaní štýlov starostlivo zvážte väčší a menší nábytok. Boho chic miluje drevo, kameň, prípadne ratan, ktorý je využiteľný nielen vo vnútornom prostredí, ale aj na terase či balkóne. Dokonale ich dopĺňajú hladko tkané koberce alebo ručne tkané koberce z juty a sisalu. V zastúpení textílií sú to tradičné látky ako ľan alebo bavlna, ktoré v tlmených farbách budú pôsobiť modernejšie. Nádych pôvodného bohatstva prírody prináša keramika v obľúbenom druhu terakota, či už v podobe riadov, mís, váz alebo kvetináčov. Neodmysliteľnou súčasťou sú aj bambusové doplnky a makramé dekorácie. Zmiešajte ich jednotlivo tak, aby ste dosiahli správnu rovnováhu. 

4. Výrazné osvetlenie

Dodajte svojmu čistému priestoru bohémsky šmrnc s tienidlom zo spomínaných prírodných materiálov – napríklad morskej trávy, bambusu či tvarovaného ratanu. Zaujímavým kúskom je aj žiarovka visiaca na sisalovom špagáte, ktorá dodá miestnosti trošku surovejší vzhľad. Aktuálne trendy ponúkajú širokú paletu možností v rámci osvetlenia, od stropných, stojacich lámp až po lustre.
prírodné doplnky s provensálskom štýle
štýlové interiérové doplnky, vázy, lampy v boho štýle

5. Vrstvenie textílií

Každý interiér, ale aj exteriér vášho bývania príjemne oživia textílie všetkých možných druhov. V danom štýle sa preferujú  vzdušné záclony z jemných materiálov a makramé záclony. Spomínané koberce môžete pokojne spolu kombinovať v rámci jednej miestnosti. Dekoračné vankúše so štruktúrovaným povrchom a deky so strapcami plnia svoju funkciu na pohovke, prípadne posteli. Sedacie vankúše zas poskytujú ďalší priestor vašim hosťom, kam sa môžu slobodne usadiť a relaxovať.
paletové sedenie na terase v boho štýle, sedacia a dekoračné vankúše

6. Organický závan

Zeleň pristane každému priestoru. Hlavne, čo sa týka boho štýlu. Nemusíte cestovať do ďalekých krajín, zelenú oázu pokoja si rýchlo a jednoducho vytvoríte aj sami doma. Ak nie ste milovníkom džungle, postačí aj váza s čerstvo rezanými kvetmi, monstera, ktorá nevyžaduje náročnú starostlivosť či pampová tráva. Sušené dekorácie sú v skutku obľúbené v rámci bohémskych interérov. Keď si ich u seba doma naaranžujete, pridajú vášmu priestoru éterický nádych.

7. Bohémska atmosféra

Tú dokonale vytvoríte omamnou arómou zo sviečok alebo difúzera. Pižmové a kvetinové vône budú stimulovať vaše zmysly a naladia vás na príjemnú pozitívnu vlnu.
 prírodné vitage doplnky do domácnosti
štýlové drevené podnosy na drobnosti a dekorácie

8. Nepreháňajte to

Tu sa na chvíľu zastavte a zamyslite, ktoré kúsky do vášho interiéru sú nevyhnutné. Boho chic štýl búra všetky mylné predstavy o tom, že kde je toho viac vytvára neporiadok či nedokonalý finálny dojem. Dva sedacie vankúše na vašej zemi zaberú síce viac priestoru, no zútulnia ho a poskytnú vám ďalšie miesto na sedenie. Samozrejme, dvadsať dekoračných vankúšov na pohovke už je v skutku zbytočných. Dôležité je nájsť balans, zamyslieť sa, akú funkciu má mať daná vec a v neposlednom rade - udržiavať poriadok.
obývačka v boho štýle, deky, koberce, vankúše so strapcami
Naladili ste sa na hravú, uvoľnenú a esteticky výraznú Boho chic nôtu? Mnoho zaujímavých dekoračných prvkov k danej téme nájdete aj na našom blogu v sekcii „Tipy a triky“. Ďalšie unikátne nápady a inšpirácie môžete sledovať na našich sociálnych sieťach Facebook, Instagram a Pinterest.  
Autor článku: Marianka