Detaily robia domov alebo Dekorujeme podnájom
Presťahovali ste sa práve do prenajatého bytu a teraz trochu bojujete s tým, ako ho zariadiť, aby ste sa v ňom čo najviac cítili ako doma? Pokiaľ nemáte to šťastie bývať vo svojom, máte síce obmedzené možnosti, ako dodať svojmu domovu osobitosť, ale aj v tomto prípade sa dá dosiahnuť skvelý výsledok. Záleží na tom, nakoľko je vami prenajatý priestor zariadený, a aký kompaktný je štýl majiteľov zvoleného vybavenia. Žiadna situácia však nie je taká zúfalá, aby sa z nej nedalo so cťou „vykorčuľovať“ – potrebujete len nadšenie a dobré nápady.
Tam, kde máte možnosť zariadiť si byt čo najviac sami, je pole pôsobnosti široké. Sú ale situácie, kedy sa musíte zžiť s nábytkom, ktorý vám tak úplne nesedí alebo nie je práve najšťastnejšie kombinovaný. Základné pravidlo znie, čím viac „divoké“ je pôvodné zariadenie bytu, tým viac sa ho snažte štýlovo aj farebne upokojiť kúskami, ktoré doň vnesiete. Ideálne samozrejme je, ak sa s majiteľom dohodnete na výmene toho, čo vám naozaj vadí, prípadne na premene, napríklad nový farebný náter, úchytky a podobne. Či už to dosiahnete, alebo nie, vašou hlavnou zbraňou budú drobné kusy nábytku, praktické aj estetické doplnky a samozrejme dekorácie. S čím všetkým sa dá pracovať?
S farbami stien
Ak máte šťastie na osvieteného prenajímateľa, môžete začať s prispôsobovaním interiéru svojmu vkusu aj potrebám tak, že zvolíte novú farbu stien. Neberte do úvahy len to, čo sa vám páči, ale aj skutočnosť, že prostredníctvom správne zvolených odtieňov viete potlačiť nedostatky priestoru a opticky vylepšiť celkový dojem. Môžete siahnuť aj po tapetách, ale je dosť možné, že ich budete musieť pri sťahovaní zase odstrániť. Lepším smerom je ísť cestou najmenšej námahy a pracovať iba s nátermi, prípadne obrazmi.
VEDELI STE, ŽE:
Tmavý suterén alebo byt s malými oknami presvetlíte bielymi alebo svetlo žltými stenami. Všeobecne platí, že teplejšie tóny priestor zútulnia, studené rozjasnia. Sú v miestnostiach príliš vysoké stropy? Vymaľujte ich tmavšou farbou ako steny! Nižší strop naopak opticky pozdvihne, keď farbu stien nanesiete aj na strop v úzkom pruhu po celom jeho obvode. Strop potom určite vymaľujte svetlejším tónom ako steny. Takých trikov existuje celý rad, stačí len hľadať v článkoch na internete.
S textíliami
Textil robí domov, o tom niet pochýb. Skôr ako sa vydáte na nákupy závesov, vankúšov, plédov a prestierania, rozhliadnite sa okolo. Aký štýl nábytku prevažuje? Skôr rustikálny, neutrálny alebo moderný minimalistický? Aj keď to práve nie je vaša šálka kávy, pokúste sa tomu prispôsobiť textilné doplnky. Rustikálnym interiérom pristane predovšetkým zamat, režné textílie, vlna a ľan, rovnako ako bodky, kocky, pruhy a jemné kvetinové dekory. Neutrálne, prípadne retro zariadenia podčiarknu skôr jednofarebné textílie, prípadne geometrické vzory. Minimalizmus oživí aktuálny trend - výrazné textúry, ale napríklad aj sýte farby a extravagantné potlače. Pokiaľ však máte v pláne si textil vziať so sebou, až pôjdete o dom ďalej, myslite na to, aby boli textílie čo najviac univerzálne a použiteľné aj v iných štýloch. Aktuálne sú obľúbené boho doplnky, ktoré sa hodia ako k vintage nábytku, tak jednoduchým severským tvarom. Možno lichotí aj vám, a tak pre vás bude tá správna cesta.
S malým nábytkom a doplnkami
Spolu s textilom budú vašou hlavnou zbraňou. Priestor zútulnia, vnesú mu kúzlo vašej osobnosti a navyše aj dodajú funkcie, ktoré vám zatiaľ v prenajatom bývaní chýbali. Reč je predovšetkým o odkladacích stolíkoch, stoličkách a taburetoch, ale napríklad aj jedálenských stoličkách, policiach, nočných stolíkoch a menších komodách, ďalej úložných košoch či boxoch a v neposlednom rade aj zrkadlách a ďalších „dekoratívne funkčných“ prvkoch. Pôsobí na vás interiér príliš sterilne a studene? Oživte ho drobným nábytkom z masívneho dreva a detailmi z prírodných materiálov, ako je juta na kobercoch a obaloch na kvetináče. Ďalej môžete využiť ratan na tienidlách a stolných lampách, bambus na servírovacích doskách a doplnkoch do kúpeľne, morskú trávu či palmové listy na rámoch zrkadiel a košíkoch. Je interiér farebne príliš fádny? Čo tak taburet so zamatovým čalúnením v pastelovom odtieni, farebné stoličky či kreslá alebo behúň s pestrým abstraktným vzorom?
NÁŠ TIP:
Kuchynská linka býva spravidla v podnájmoch k dispozícii, nie vždy však vyhovuje vkusu nájomníka. Pokiaľ vás dekor vyložene odpudzuje, môžete ju skúsiť prelepiť špeciálnou fóliou, ktorú potom pri odchode zase ľahko odstránite. Niekedy však stačí jednoduchý trik, a tým je výmena úchytiek. Tieto šperky dvierok dokážu úplne premeniť celkový nádych kuchyne. Vymeňte lacné plastové za kvalitné kovové, ktoré navyše dodajú eleganciu ako ultra modernej bielej linke, tak jej klasickejšej kolegyni v drevodekore. Rustikálne dvierka urobia dojem s retro keramickými úchytkami, jednofarebnej minimalistickej kuchyni zas pristanú hravé kožené úchytky.
S dekoráciami a obrazmi
Interiéru dodajú finálny dotyk osobitosti. Napriek tomu však možno voliť kúsky, ktoré budú relatívne neutrálne a budú s vami môcť putovať ďalej: jednoduché keramické figúrky, sklenené vázy z tónovaného skla, lampáše z prírodných materiálov, dekoratívne osvetlenie alebo kvalitné obrazové rámy z kovu či masívu, ktorým bude do budúcna možno stačiť len vymeniť ilustrácie. Individuálny šmrnc im dodáte unikátnym spôsobom použitia, kombinovaním a skupinkovaním. Čo sa týka obrazov, inšpirujte sa možnosťami nástennej kompozície v podobe šablón, ktoré sme pre vás pripravili v samostatnom článku. Nechcete radšej vôbec zasahovať do stien? Oprite obrazy o stenu – či už budú stáť na komode alebo na podlahe. Pozdvihnite obyčajnú kuchynskú doštičku a varešky s krásnou štruktúrou dreva na hrejivú kuchynskú dekoráciu. Rovnako ako keď z pleteného koša vytvoríte originálne tienidlo na lampu. Vyčarujte z obyčajných kelímkov a kvetináčov dizajnové kúsky s terakotovým vzhľadom. Skrátka spôsobov, ako z kúpených produktov aj vlastných výrobkov zostaviť jedinečný kúsok, je mnoho. Základný recept však znie: dajte priestor svojej jedinečnosti a originalite.
Ako na farebnosť?
Pokiaľ je zariadenie bytu skôr neutrálne ladené, máte vyhrané a môžete novo vnášané prvky voliť z rôznych farebných paliet, či už sú to zemité odtiene, pastelové alebo neónové. Zemité budú sedieť skôr zariadeniu v hnedých a béžových tónoch, pastelové v bielych a šedých tónoch, neónové zas pristanú čiernobielym kúskom. Ale ani tam, kde majiteľ stavil na výrazné farby nábytku nie je nič stratené – tu naopak voľte doplnky a dekorácie v neutrálnych tónoch, interiér farebne upokojíte. Ak v zariadení prevažuje nejaká farba (napríklad modrá alebo červená), môžete skombinovať doplnky v tomto tóne s béžovými alebo šedými odtieňmi. Získate výraznejší, ale stále vkusný dojem.
Tak, už viete, ako na to, len by ste potrebovali viac inšpirácií? Žiadny problém, náš blog je nimi doslova preplnený. A s ním aj sociálne siete, napríklad Pinterest alebo Instagram. Kúsky pre svoje kreatívne dizajnérske zariaďovanie môžete vyberať na našom e-shope či v kamenných predajniach. Prajeme šťastnú ruku!
Autor článku: Dominika