Zmeňte vaše bývanie len vďaka domácim textíliám

 

 

Správny výber textílií pre pocit luxusu a útulnosti u vás doma

 

Snáď neexistuje človek, ktorý by sa doma nechcel cítiť pohodlne. Tiež veríme, že každý z nás chce, aby bol jeho domov harmonický, útulný a urobil dobrý dojem na každého, kto ho navštívi. Viete, čo u vás doma za žiadnych okolností nesmie chýbať?

 

Nie, nie sú to drahé kusy nábytku a nemusíte kvôli tomu ani maľovať či meniť dispozíciu. To, čo dokáže úplne zmeniť váš domov sú textílie.

Farba

Farbou roka je klasická modrá. Táto farba pomáha pri sústredení a zároveň v nás vyvoláva pocit pokoja. Nečudo, že dizajnéri sa snažia prispôsobiť trendom a do popredia tlačia práve textílie v tejto farbe.

 

Modrá sa dá zakomponovať naozaj štýlovo. Stačí, aby ste k nej pridali bielu a červenú farbu, vytiahli suveníry z dovoleniek a váš domov bude razom dýchať stredomorským vánkom a spomienkami.

 

K modrej pridajte šedú, či mentolovú farbu a vytvoríte nadčasovú kombináciu, ktorá neomrzí. Skúste dať k modrej strieborné doplnky a váš domov sa hneď schladí. V kombinácii so zlatou bude naopak pôsobiť mimoriadne luxusne.

 

Okrem klasickej modrej sú ale v kurze aj sýte farby ako je výrazná ružová, žltá, či smaragdová. Nežnejšie pôsobia ich pastelové odtiene. Množstvo takto farebných vankúšikov dokáže rozveseliť obývaciu izbu aj spálňu.

Modré textílie pre pocit pokoja

Najviac však farbe roka konkuruje tmavo zelená. Tá bola in najmä v minulom roku, ľudia si ju však absolútne zamilovali. Aj preto je tmavozelená jednou z najpoužívanejších farieb do dnes.

 

V kombinácii s prírodnými materiálmi ako je juta alebo morská tráva, tvorí skvelý tandem moderného interiéru. Skúste zladiť textílie ako sú vankúše, prikrývky a závesy v obývačke alebo v spálni do tmavozelena a nebudete potrebovať už žiadne ďalšie doplnky. Pozor ale, aby ste to neprehnali obzvlášť v tmavých miestnostiach. Vo väčších priestoroch pôsobí zelená luxusne a rozumie si so zlatou, v menších izbách sa kvôli množstve zelenej môžete cítiť ako stratení v temnom lese.

Vzor

Pokiaľ chcete kombinovať viacero výrazných farieb, ideálne je zvoliť jednofarebný vzor. Ak ale chcete zvoliť nejaký vzor, je vhodné poznať, ako pôsobia. Kocky upútajú pozornosť, pásiky opticky predĺžia alebo rozšíria. Bodky sú hravé a kvetinový vzor pôsobí útulne a jarne. Všetko záleží od daného priestoru a štýlu, ktorý preferujete. Do moderného priestoru sa hodia abstraktné vzory, do vintage skôr ľudové.

 

Pokiaľ chcete do svojho príbytku vpustiť jar a množstvo pozitívnej energie, odporúčame staviť na žltú. Napríklad, jednofarebná posteľná bielizeň v žltej farbe a malé dekoračné vankúše v botanickom vzore pôsobia mimoriadne sviežo. Žltá so šedou vo forme geometrických tvarov pôsobia hravo a moderne zároveň. Je iba na vás, čo si zvolíte. Túto kombináciu farieb a vzorov ale potom dajte aj do ostatných častí bytu. Vzájomnej kombinácie vzorov sa rozhodne nemusíte báť. Kombinujte však tie z rovnakého súdka. To znamená geometrické (pásiky a bodky), botanické (kvety a lístky), či abstraktné zvlášť. Výrazné a živé (ananás) s jednofarebnými a podobne.

Nebojte sa kombinácie vzorov na domácich textíliách

Počet farieb na textíliách

V spálni udržujte dva, nanajvýš tri farebné odtiene textílií. Vďaka tomu bude priestor pôsobiť komfortnejšie a neprekombinovane. To isté platí aj v prípade obývacej izby.

 

Naopak, v kúpeľni použite toľko farieb uterákov, koľko je členov v domácnosti. Vďaka tomu bude mať každý svoj uterák a navzájom si ich nepomýlite. Počet týchto farieb viete potom zopakovať napríklad na chodbe v prípade papúč, na terase, či balkóne v podobe vankúšikov alebo farebných črepníkov.

Počet farieb na textíliách obmedzte na maximálne 3

Materiál

Aký efekt chcete vo svojom bývaní docieliť? Nie je žiadnym tajomstvom, že lesklé materiály navodzujú nádych luxusu. Ide predovšetkým o satén a zamat, ktorý v kombinácii so sýtymi tmavými farbami pôsobí priam kráľovsky. Medzi takéto farby patrí vínová, modrá, či smaragdová. Vedľa nešliapnete ani so zlatými a striebornými textilnými doplnkami, predovšetkým dekoračnými vankúšmi alebo napríklad originálnym tienidlom na lampe.

 

Pokiaľ siahnete po prírodných materiáloch ako je bavlna, či ľan, podporíte pocit čistoty. Takéto materiály sa hodia do škandinávskeho štýlu. Vlna, či kožušina sú vhodné pre vytvorenie útulného bývania. Veľké a hrubo štrikované, či pletené textílie nateraz odložte, pôsobia ťažko a hodia sa skôr na zimu.

Docieľte efekt v bývaní pomocou vhodného materiálu textílií

Pozrite sa na ponuku textílií, ktorú máme pripravenú u nás v e-shope. Rozdelili sme ich pre vás podľa jednotlivých miestností. Ak sa vám čokoľvek zapáči, jednoducho si to objednajte z pohodlia domova.