rastlinne-terarium-cont_SK-uvodny-img

 

 

Rastlinné terárium

 

Či už ako malý darček alebo ako dekorácia do domu, takéto malé rastlinné terárium, tiež nazývané aj florárium, je v súčasnej dobe veľmi v móde.

 

Nielen, že ich výroba je jednoduchá, ale aj sa veľmi dobre udržiavajú. Na výrobu môžeme použiť buď zaváracie poháre, sklenené misky a staré poháre alebo rovno celé akvárium.

 

Ja som sa rozhodla, že použijem zaváracie poháre.

Čo potrebujeme:

  • sklenené nádoby
  • malé rastliny (skalničky, kaktusy, orchidey, …)
  • kamienky
  • dekoratívny štrk alebo piesok
  • mach
  • zeminu
rastlinne-terarium-cont_SK-teaser2-img1

Postup pri výrobe rastlinného terária:

Je veľmi dôležité, aby boli rastliny dobre zásobované vodou. Z času na čas bude treba poliať, aj keď sukulenty a kaktusy sú na vodu veľmi skromné. Treba sa však za každú cenu vyhnúť přílišnému zalievaniu a vlhkosti. Z tohto dôvodu je vhodná viacvrstvová štruktúra z machu, zeminy, štrku, kamienkov…

 

Najlepšie je začať s najnižšou drenážnou vrstvou – veľkými kamienkami. Prebytočná voda pomedzi ne pretečie a rastliny tak nebudú mať mokré korene.

rastlinne-terarium-cont_SK-teaser4-img1
rastlinne-terarium-cont_SK-teaser4-img2

Nasleduje vrstva dekoračného granulátu alebo menší štrk. Naň potom uložíme vrstvu pôdy. Nejakú si necháme ešte na prikrytie koreňov.

 

V nasledujúcom kroku popustíme uzdu fantázie s výberom rastlín. V závislosti od veľkosti nádoby môžeme tiež kombinovať niekoľko druhov. Nemali by byť však vedľa seba v nádobe príliš natesno, pretože nám ešte porastú.

rastlinne-terarium-cont_SK-teaser6-img1
rastlinne-terarium-cont_SK-teaser6-img2

Starostlivo pokryjeme korene zeminou a nasleduje vrstva machu (môže byť použitý buď čerstvý mach z lesa alebo sušený z kvetinárstva).

rastlinne-terarium-cont_SK-zaver-img

 

A naše malé rastlinné terárium je hotové.

Vyskúšajte to!