originálne dekorácie z papierovej hmoty, misky, vázy

Originálne dekorácie z papierovej hmoty

Doplnky ako vázy, obrazy, misky alebo sviečky určite prinesú do vášho interiéru útulnosť a šarm.

V novom DIY projekte vám ukážeme, ako si môžete jednoducho vytvoriť jedinečnú vázu s organickými tvarmi. Stačiť na to bude niekoľko kartónov od vajíčok a trochu lepidla. Vďaka nim vykúzlime zo zaprášenej vázy alebo mierne ošúchanej misky originálnu dekoráciu.

Vedeli ste, že papier-mâché alebo kašírovanie je technika, kedy sa spracúva natrhaný papier alebo pomletý papier na kašu tak, že sa lepí vo vrstvách na seba.

Čo budeme potrebovať:

  • niekoľko škatúľ od vajec alebo noviny,
  • lepidlo,
  • ručný mixér,
  • kuchynskú utierku,
  • 1-2 misky na miešanie,
  • akrylové farby a štetce,
  • hliníkovú fóliu, polystyrénové guličky, drevené krúžky, atď
  • starú vázu, misku alebo kvetináč.
pomôcky na výrobu dekorácií z papierovej hmoty

Postup:

Najdôležitejšie je, aby papierová hmota mala tú správnu konzistenciu a textúru. Z toho dôvodu si detailnejšie ukážeme, ako pripraviť dokonalú papier-mâché hmotu.

Najprv z obalov od vajec odstránime všetky štítky. Potom ich natrháme na malé kúsky a vložíme do misky. Celé to zalejeme horúcou vodou a necháme asi 30 minút odstáť.
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 1
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 2
Keď je kartón namočený a dostatočne zmäkol, rozmixujeme hmotu pomocou tyčového mixéru. Mixujeme kým sa všetky papierové kusy rozplynú a vznikne homogénna hmota podobná pyré. 

Následne musíme z hmoty odstrániť prebytočnú vodu. Papierovú kašu precedíme cez kuchynskú utierku. Je dobré hmotu dobre vyžmýkať silným zatočením utierky.
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 3
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 4
Aby naša papierová hmota dobre držala, primiešame do nej lepidlo. Môžeme použiť lepidlo na tapety alebo disperzné lepidlo. 

Teraz je dôležité, aby sme mali správnu konzistenciu na tvarovanie. Naše umelecké dielo sa predsa nemôže hneď rozpadnúť, preto by papierová zmes nemala byť príliš suchá.
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 5
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 6
Ak je papier-mâché hmota pripravená, môžeme začať tvarovať svoj dekoratívny predmet. My sme si pre náš upcycling vybrali starú vázu, misku a kvetináč.

V zásade sú dve možnosti - buď starú vázu obalíme do vytvorenej hmoty a vytvarujeme z nej novú, originálnu vázu. Alebo použijeme nejaký predmet, napríklad misku ako "tvarovačku", ktorý sa neskôr odstráni. Miska by mala byť z materiálu, ktorý je odolný vode a nerozpustí sa pri kontakte s ňou.
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 7
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 8
Pri tvarovaní novej dekorácie môžeme popustiť uzdu našej fantázii. Pomocou hliníkovej fólie, polystyrénových guličiek ľahko vykúzlime akékoľvek detaily na novej váze či kvetináči. Nezabudnite to vždy celé dobre zakonzervovať našou papierovou zmesou.

Po dokončení nášho DIY, musí všetko dôkladne vyschnúť niekoľko dní. Potom môžeme dodať doplnkom poslednú bodku - náter s akrylovou farbou alebo bezfarebným lakom.
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 9
výroba dekorácií z papierovej hmoty postup 10
A máme hotovo!