kurkumovy-sirup_uvodny-img

 


Kurkumové latte


Kurkumový sirup s mliekom alebo „kurkumové latte“ je nápojom leta. Všetci, ktorí o ňom doteraz nepočuli, by mali pozorne čítať, pretože vďaka mnohým potizívnym účinkom je tento nápoj hitom internetu.


Okrem mlieka, ktoré sa na prípravu latte používa, je to predovšetkým kurkuma, ktorá robí tento nápoj nielen farebným, ale aj niečím veľmi špeciálnym pre naše zdravie.

Kurkuma pochádzajúca z južnej Ázie je známa svojimi čistiacimi a povzbudzujúcimi účinkami. Okrem toho obsahuje antioxidanty a protizápalové zložky, ktoré podporujú trávenie a regulujú metabolizmus. Zároveň by kurkuma mala prebudiť a posilniť imunitný systém a potláčať chuť do jedla.


Aká úžasná rastlina. Veľmi chutná je taktiež v kombinácii so škoricou, zázvorom, klinčekmi, kardamónom a muškátovým orieškom, ktoré príjemne rozvoňajú vašu kuchyňu.Čo budeme potrebovať na výrobu približne 250 ml kurkumového sirupu:


✓ cca 280 ml vody
✓ 4 lyžice medu, agáve sirupu alebo ryžového sirupu
✓ 3 lyžice kokosového cukru
✓ 4 lyžice kurkumy
✓ 1 ks celej škorice
✓ 1 lyžička mletej škorice
✓ asi 1 cm kúsok zázvoru
✓ 5 klinčekov
✓ 1 lyžica kardamónu
✓ ½ lyžičky muškátového orieška

✓ a na kurkumové latte samozrejme mlieko (môžete použiť napríklad aj mandľové alebo sójové)


kurkumovy-sirup_pomocky_img

 

 

A takto som pripravovala Kurkumový sirup:


Na začiatku zmiešame med (ja som použila ryžový sirup) s vodou a v menšom hrnci privedieme do varu. Medzičasom na panvici restujeme približne 2 minúty koreniny so zázvorom. Robí sa to preto, aby sme zvýraznili arómu korenín. Po tom, ako sa voda začne variť, do nej môžeme zamiešať koreniny.


Túto zmes varíme na miernom ohni približne 30 minút. Keď sirup začne hustnúť, vyberieme klinčeky, celú škoricu a zázvor. Následne môžeme sirup nalievať do fliaš (najlepšie sklenených). Ak nechceme dávať hneď do fliaš, po vychladnutí môžeme zo sirupu pripraviť Kurkumové latte.


kurkumovy-sirup_postup_img

 

Kurkumové latte je možné pripraviť dvoma spôsobmi. Pripravený sirup môžete zamiešať do teplého mlieka, prípadne ak máte mlieko radšej studené, môžete pridať pár kociek ľadu a spolu so sirupom to všetko rozmiešať v šejkri.


Servírované v pekných pohároch a s troškou škorice je kurkumové latte ideálnym nápojom do horúcich letných dní.

 

kurkumovy-sirup_latte

 

Vyskúšajte to!