herbar_uvodny-img_SK

 

 

Herbár v obrazovom ráme

 

Existuje nespočetné množstvo spôsobov ako naplniť svoje bývanie zelenou farbou. Či už ide o rastlinné terárium, bylinkovú poličku, zakladač kníh alebo „vertikálnu záhradu“ do obývacej izby.

Všetky tieto spôsoby majú spoločné to, že potrebujú určitú starostlivosť a pozornosť. Pre tých, ktorí nemajú až takú fantáziu no majú radi zelenú farbu v podobe rôznych byliniek, kvetov alebo obrazov je herbár to pravé. Navyše ak je správne usporiadaný a vytvorený, vydrží večne.

 

Je na vás, či v ňom necháte sušené bylinky, kvety alebo jednotlivé listy. Je dôležité, aby sa rastliny dobre vylisovali a vysušili. Vtedy sa môže začať s prípravou.

Čo budeme potrebovať:

  • rastliny
  • hodvábny papier, pijavý papier alebo papier na pečenie
  • knihy
  • 2ks obrazových rámov
  • rám si môžeme pomalovať podľa vlastných predstáv
  • nožnice, pero
  • priehľadné obojstranné lepiace podložky
herbar_pomocky_SK

Postup na vyrobenie herbára v obrazovom ráme:

Prvý krok je správne usušenie rastlín, kvetov alebo listov. Tento krok robíme vopred pretože potrebujeme, aby daná rastlina bola dostatočne vysušená. V závislosti od vzorky rastlín, ktoré sa majú sušiť, to môže trvať niekoľko dní alebo týždňov. Najjednoduchším spôsobom je umiestniť sušené rastliny medzi hodvábny papier, pijavý papier alebo papier na pečenie v požadovanom tvare, a nechať uschnúť pod stohom kníh. Ak sa vám nechce čakať môžete použiť žehličku, ktorá proces sušenia dostatočne urýchli.

herbar_postup1_SK
herbar_postup_SK

Keď rastliny vyschnú, môžete pokračovať v práci s rámom obrázka. Rám obrazu môžete nájsť buď v požadovanej farbe, alebo to môžete urobiť tak, ako ja, a znova ho prefarbiť. Je tiež dôležité, aby klipy rámika na obrázku boli iba na ráme a nie na zadnej strane (tenká drevená doska) rámu.

 

Akonáhle ste vyčistili rám obrazu v požadovanej farbe, sušené rastliny a dve sklenené platne z oboch rámov, môžete začať zostavovať.

herbar_postup3_SK
herbar_postup4_SK

Sušené rastliny vložte medzi dve sklenené platne: aby ste zaistili, že všetko zostane na svojom mieste, môžete pracovať s priehľadnými obojstrannými lepiacimi podložkami. Tie sú v tomto bode perfektným pomocníkom.

 

Pri vladaní sušeného listu alebo kvetu je možné použiť pero ako pomôcku. Následne je náš obraz pripravený.

 

herbar_postup5_SK
herbar_postup6_SK

Vyskúšajte to!