chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-img-uvodny

 

 

Chcete schladiť interiér? Dá sa to aj bez klimatizácie!

 

Leto je úžasné ročné obdobie. Dlhé dni, možnosť stretávať sa vonku s priateľmi, záhradkárčenie, grilovačky, slnenie sa...Nadšenie z letných horúcich dní ale po pár dňoch vystrieda bezmocnosť. Nevýhodou leta je aj horúci suchý vzduch, pred ktorým nás častokrát nezachráni ani náš interiér. Teplé noci sa môžu rovnať nepokojnému spánku. Dokonca aj zmrzlina, ako rýchly spôsob schladenia sa, nám  jednoducho už prestane po čase chutiť. 

 

V takýchto prípadoch mnohí z nás siahneme po klimatizácii vo viere, že ide o jediný účinný prostriedok ako schladiť interiér o niekoľko stupňov. Zrejme vás ale potešíme, nie je to úplne tak. Poznáme niekoľko zdravších trikov na schladenie interiéru ako je používanie klimatizácie.

Ani jeden hrejivý slnečný lúč navyše

Zrejme by ste i vy najradšej tie okná počas leta doslova zabarikádovali, aby neprepustili už ani jeden hrejivý slnečný lúč. To pokojne môžete v prípade, že chcete žiť v tme. Pre ostatných odporúčame inštaláciu roliet, žalúzií, plisé, japonských stien alebo závesov.

 

Posledné menované je rozhodne najjednoduchším spôsobom. Stačí si iba vybrať tie správne. Dnes sa vyrábajú závesy s vysokou odrazivosťou tepla a slnečných lúčov. Na obale každých závesov by mal byť označený tiež stupeň transparentnosti.  Rozhodne ale siahnite po bledých či bielych závesoch. Vyskúšali sme, že teplotu v miestnosti schladíte i tým, že závesy alebo záclony navlhčíte vodou v rozprašovači.

chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser3-img

Saharská metóda

Čím sa podľa vás v noci zakrývajú ľudia žijúci v horúcich krajinách? Rozhodne nie hrubou perinou. Tá má nateraz červenú. Odložte ju do vákuového obalu a namiesto nej vytiahnite tenkú plachtu. Pokiaľ vám je stále príliš horúco, dajte si vedľa seba i uterák namočený vo vlažnej vode. Podobne funguje aj uterák, ktorý dáte pred spaním na niekoľko minút do chladničky.

 

Vieme, že niektorí z nás si aj napriek teplým nociam nedokážu odoprieť paplón. Paradox, že? V takom prípade ale vymeňte svoju hrejivú posteľnú bielizeň za tú saténovú, hodvábnu alebo ľanovú.

 

Navyše, dnes sa vyrábajú aj matrace so zimnou a letnou stranou. Zatiaľ čo tá zimná zohrieva, letná strana matracu odvádza vlhkosť a teplo.

chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser-dalsia-foto-obliecky-img

Ventilátor treba vedieť požívať

Stojanový ventilátor odporúčame všetkými desiatimi. Dôležité ale je vedieť ho i správne používať.  Pokiaľ ho dáte na plné obrátky a nasmerujete smerom na seba, koledujete si akurát tak o prechladnutie alebo boľavé plecia či krk.

 

V prípade, že ventilátor ale nasmerujete smerom k oknám alebo terase, dostanete horúci vzduch preč z miestnosti raz-dva. Pokiaľ postavíte pred ventilátor misku s ľadom, bude do miestnosti prúdiť dokonca studený vzduch. Aj v tomto prípade máme pre vás ale praktický tip. Ľad vyrábajte zo slanej vody.

chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser5-img
chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser7-img

Nech žije biela farba!

Nie nadarmo sa hovorí, že čierna sa s letom nekamaráti. Platí to aj v prípade interiéru. Čierna a tiež každá tmavá farba pohlcuje teplo, čím sa zvyšuje aj teplota v izbe. Neznamená to ale teraz, že musíte počas leta vymeniť celé zariadenie. Pokiaľ máte tmavý interiér, dá sa to vyriešiť i vďaka doplnkom a textíliám.

 

Sedaciu súpravu prekryte bielou tenkou látkou, podsedáky na stoličkách vymeňte za bledé. Rovnako to môžete urobiť i s dekoračnými vankúšikmi, kvetináčmi, vázou alebo čímkoľvek, čo sa dá pomocou doplnkov farebne obmeniť. Nielen, že nebudete mať prehriaty interiér, ale počas letných mesiacov budete mať peknú a osviežujúcu zmenu i v bývaní. Vynechajte  pri výbere žltú farbu. Tá priťahuje počas letných mesiacov hmyz.

Schladiť interiér pomôže i zeleň

O niečo jednoduchšie to máte v prípade, že bývate v dome. Tam sa to dá vyriešiť premyslenou výsadbou stromov, ktoré vám zabezpečia tieň. Pokiaľ bývate v byte, nezúfajte. Na parapetné dosky si umiestnite vyššie zelené rastliny a siahnite i po takých, ktoré pomáhajú čistiť vzduch.

Markízy a slnečníky

Ak máte k dispozícii terasu, balkón alebo lodžiu, pripravte si tento priestor na to, aby ste tu mali nielen absolútne pohodlie, ale aby vám nesvietilo priamo do vnútra.

 

Tieň vám pomôžu vytvoriť už spomenuté rastliny. V exteriéri môžete zvoliť i výraznejšie a robustnejšie rastliny ako je napríklad palma, ktorá navyše vyčarí exotickú atmosféru. Nezabudnite i na markízu alebo slnečník. Každý kus má niečo do seba a záleží iba na vašej preferencii, aký si zvolíte. Z hľadiska ceny je určite výhodnejšou voľbou slnečník, ktorý navyše nasmerujete presne tak, ako potrebujete.

chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser-markizy-a-slnecniky-img

Mimochodom, pokiaľ máte záhradu, odporúčame vám zaobstarať si trendy ležadlá, ktoré už majú zabudované tienidlo. Je to praktické, moderné a ešte to aj dobre vyzerá. Takéto ležadlo nájdete aj v našej ponuke medzi záhradným nábytkom.

chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser9-img

Oklamte myseľ

Teplotu v byte tým síce neznížite, ale aspoň čiastočne budete mať pocit, že vám nie je také teplo. Dosiahnete to napríklad zvukom dažďa, vlhčenými vreckovkami a dostatkom pitného režimu. Pomôcť vám môže aj voda v rozprašovači a váš spôsob varenia. Leto nepraje ťažkým jedlám a hojnému vyváraniu. Nielen, že si vďaka vypekaniu zbytočne vyhrievate priestor, ale aj naše telo počas leta oveľa ťažšie trávi ťažké jedlá. Rezne, majonézy alebo kysnuté koláče nahraďte čerstvým šalátom, syrmi, rybami a polievkami.

chcete-schladit-interier-da-sa-to-aj-bez-klimatizacie_cont_SK-teaser11-img