štýlové vianočné prestieranie v klasických vianočných farbách

3 inšpirácie na vianočné prestieranie

Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku. Súčasťou nich je vianočný stromček a výzdoba, ktorá dodá priestoru výnimočnú atmosféru špecifickú pre toto obdobie. Celý domov sa tak premení na vianočnú rozprávku, od spálne až po jedálenský stôl. Rozmýšľate, ako ho tento rok vyzdobiť? Prinášame vám tri tipy, ktoré vás určite inšpirujú.
Základným nepísaným pravidlom je udržať jednotnosť dekorácií v rámci celého interiéru, či už sa to týka farebnosti alebo využitia materiálov. Preto je na začiatok ideálne premyslieť si hlavnú myšlienku vašej tohtoročnej výzdoby. Ak stále uvažujete, akým smerom sa vybrať, možno vám pomôžu naše tri vianočné kolekcie - Golden Lights, Christmas Fable a Holly Wreath.

Keď už budete mať jasno, ako pojmete vianočné dekorovanie, viete tomu prispôsobiť aj slávnostné stolovanie. Predstavte si ten moment, keď vaši najbližší uvidia tú krásu a spolu všetci zasadnete za jeden stôl. Štedrá večera predstavuje neopísateľné čaro, ktoré si žiada inakosť. Práve v našich spomínaných vianočných kolekciách nájdete kúsky, ktoré rozžiaria váš stôl a dodajú šmrnc výslednému vianočnému prestieraniu.

VEDELI STE, ŽE:

Chody, ktoré v minulosti obsahovala štedrá večera, symbolizovali bohatstvo stravy počas nasledujúceho roka. Začínalo sa modlitbou, po ktorom nasledoval prípitok v podobe pohárika hriateho. Pokračovalo sa oblátkami s medom a cesnakom. Vianočná polievka mala mnoho pôdob, záviselo od daného regiónu - od kapustnice až po hríbovú, strukovinovú, rybaciu či mliečnu. Už od stredoveku bola pôstnym jedlom ryba, konzumovala sa varená alebo pečená. Tradičným praslovanským jedlom bola obilninová kaša – jačmenná, ovsená, ryžová, neskôr krupičná kaša (Ježiškova kašička) – a sladili sa medom. Podávali sa aj pirohy, napríklad pohánkové, zemiakové, lámance, opekance, melence, bobaľky, kysnuté koláče, sušené jabĺčka či slivky. Štedrá večera, ako inak, opäť končila modlitbou a slovami vďaky.

Magické a elegantné

Čakajú vás Vianoce vo dvojici? Túžite po romantike, na ktorú budete spomínať celý život? V tom prípade vám možno padne do oka naša kolekcia Golden Lights. Ponúka vianočné zamatové textílie, dekorácie a ozdoby v éterickej vínovej farbe v kombinácii s ružovou,  bielou a zlatými odleskami. 

Ako to využiť pri vianočnom prestieraní? Prvý dojem je dôležitý, takže postupujte krok za krokom. Ako prvé zvoľte biely obrus alebo samotný behúň, ktorý budú zdobiť zlaté detaily. Naň poukladajte taniere v modernom dizajne, ale zároveň v klasickom bielom prevedení prípadne s mramorovým motívom. Čisté línie tomuto trendu pristanú. Keďže pri glamour štýle si môžete dovoliť viac „pompéznosti“, pokojne zvoľte príbory a doplnky v zlatej farbe. Dokonale to doplnia poháre s čírym, ale aj nepriehľadným sklom. Výber je už len na vás. Ako posledné prichádzajú na rad dekorácie v podobe svietnika, vázy a rôznych vianočných ozdôb z Golden Lights kolekcie, ktoré celkový dojem povýšia.

Kolekcia perfektne sadne do moderne zariadeného priestoru, alebo bývania v glamour a art deco štýle.
vianoce vo dvojici, vianočné prestieranie v štýle Golden lights
biely jedálenský servis so zlatým príborom, vianočné prestieranie

Tradičné a rozprávkové

Vianoce v rodinnom kruhu? To je ten najkrajší dar, aký si môžete priať. Ako ich správne pohostiť? Vytvorte si tradičnú vianočnú náladu, ktorá sa ponesie celým vaším domovom. V duchu tradícií sa nesie aj naša kolekcia Christmas Fable, ktorá premení váš interiér na vianočnú rozprávku. Kombinácia klasickej červenej, zelenej, kontrastnej čiernej a bielej farby, ktoré dokonale dopĺňajú zlaté kúsky. 

Zariadiť štedrú večeru pre viacerých členov rodiny môže byť náročné. Oslovte vašich pomocníkov, ktorí radi priložia ruku k dielu. Poctivo rozdeľte úlohy, aby každý vedel, čo má robiť. Ak milujete dekorovanie, prípravu vianočného stola v tradičnom vizuáli si nechajte nakoniec. Hlavne žiadny stres a popusťte uzdu vašej fantázii. Stôl v drevenom dekore zahaľte do zlatého alebo čierneho behúňa. Či už milujete biele alebo čierne riady, ani s jednými neurobíte krok vedľa. Zlaté príbory vnesú nádych modernosti. Pravý vianočný šmrnc stolu dodá čečina zo živých ihličnatých vetvičiek, umiestnená v strede stola a ozdobená vianočnými guľami a dekoráciami z kolekcie Christmas Fable. Už len zapáliť sviečky a štedrá večera môže začať.

Tento tradičný trend dokonale pristane industriálnemu interiéru, ale aj priestorom v rustikálnom, škandinávskom či modernom štýle a nikdy nevyjde z „módy“.
prestieranie v tradičných vianočných farbách s moderným nádychom
vianočné prestieranie, čierny jedálenský servis, zlaté príbory

Severské a prírodné

Milujete Vianoce, ale ste zástancom minimalizmu, zemitých a neutrálnych farieb? U nás sa nájde riešenie pre každého. Naša posledná vianočná kolekcia je nenápadná aj originálna, sviatočná aj nadčasová, prírodná a kontrastná zároveň. Holly Wreath spája lásku k prírode s jednoduchosťou a severským šarmom. My sme si ju okamžite zamilovali.

Štedrá večera vyžaduje slávnostné prestieranie, aj keď sa hovorí, že menej je viac. To platí aj v prípade tohto severského trendu, vďaka ktorému dostane váš priestor unikátny vzhľad. Ako keby ste vstúpili do dielne škriatkov zo severného pólu, ale v hlavnej úlohe je olivovo zelená, neutrálne tóny a kontrastná čierna. Holly Wreath obsahuje textílie z rôznych prírodných materiálov a k nim príslušné sady riadov v zemitých odtieňoch. Tu prichádza ten správny čas na výrazný čierny efekt v podobe vázy, svietnika, pohárov či etažéru na najlepšie vianočné koláče. Slávnostné zlaté príbory opäť nesmú chýbať. Váš stôl bude vyzerať ako z časopisu o interiérovom dizajne,  no zároveň si ponechá dávku prirodzenosti.

Do akého štýlu sa hodí neutrálnosť spojená s kontrastmi? Vďaka prírodnému vizuálu bude vyzerať skvele v škandinávsky zariadenom priestore, ale aj v Japandi, industriálnom či boho bývaní.
vianoce prestieranie, prírodné materiály v kuchyni
vianočné prestieranie s doplnkami z prírodných materiálov
Tak čo? Našli ste svoju inšpiráciu, alebo stále hľadáte to pravé pre svoj domov? Nech už je to akokoľvek, prajeme vám, nech sedíte pri stole s tými, ktorých milujete!
Autor článku: Marianka