Varné dosky

(40 x Produkt)

Varné dosky v Möbelixe

Aké varné dosky existujú?

Indukčné varné dosky, ktoré sa ľahko čistia, výkonné plynové varné dosky alebo sklokeramické varné dosky s jednoduchou údržbou – to, ktorá z nich je tá pravá pre vás, závisí do značnej miery od vašich požiadaviek. Varné dosky by však mali byť energeticky účinné, mali by vás presvedčiť svojou bezpečnosťou a komfortom a mali by mať krátku reakčnú dobu. Medzi indukčnými, ceranovými a plynovými varnými doskami je naozaj množstvo rozdielov. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete viac o výhodách a nevýhodách jednotlivých varných dosiek, ako aj o tom, na čo sú vhodné.

Klasika: sklokeramická a ceranová varná doska

Sklokeramické a ceranové varné dosky sú mimoriadne výhodné, stačí im bežná elektrická prípojka a v prvom rade si vás získajú dobrým pomerom medzi cenou a výkonom. Ich prenos tepla je veľmi dobrý a v závislosti od veľkosti sú varné dosky vybavené špeciálnou pečúcou zónou a  viacokruhovou zónou, ktorá sa dá prispôsobiť veľkosti hrncov.

 

Výhody:

jednoduchá údržba
možnosť použitia akýchkoľvek hrncov na varenie
výhodná obstarávacia cena
mimoriadna bezpečnosť

 

Nevýhody:

relatívna dlhá doba zahrievania a ochladzovania
Plynová varná doska: mimoriadne úsporná

Profesionáli sa spoliehajú na výhody plynových varných dosiek. Iba plynom sa dá teplota perfektne vyregulovať v priebehu niekoľkých sekúnd, takže jedlá budú pripravené presne na čas. Aj nízke náklady na energiu hovoria v prospech tohto druhu varných dosiek. Varí sa však pritom na otvorenom ohni.

 

Výhody:

možnosť použitia takmer každého kuchynského riadu
efektívnosť nákladov a úspora prúdu
rýchla fáza zahrievania
krátka reakčná doba

 

Nevýhody:

nákladnejšie čistenie
varenie na otvorenom ohni
Moderné a energeticky účinné: indukčné varné dosky

Indukčné varné dosky sa medzičasom tešia najväčšej obľube. V prípade indukčných varných dosiek zahrievajú hrnce a panvice elektromagnetické vírivé prúdy. Dosky sporáka však pritom zostávajú chladné. Vďaka tomu sú varné dosky mimoriadne energeticky účinné a získajú si vás rýchlou reakčnou dobou. Avšak pozor: kuchynský riad na indukčné varné dosky musí byť vybavený magnetickým dnom.

 

Výhody:

mimoriadna energetická účinnosť a úspora energie
krátka fáza zahrievania
rýchla reakčná doba
jednoduché čistenie
vysoká miera bezpečnosti (najmä u detí)

 

Nevýhody:

potreba špeciálnych hrncov na varenie
Ktorá varná doska je vhodná ku ktorému sporáku?

V zásade sa dá každý sporák kombinovať s každou varnou doskou od rovnakého výrobcu, pokiaľ sú ich prípojky kompatibilné. Môžete sa teda slobodne rozhodnúť, ktorá varná doska sa vám najviac pozdáva. Varné dosky sú často v ponuke aj v kombinácii so sporákmi za cenu súpravy.


Rozdielne typy varných dosiek

Čo sú autonómne varné dosky?

Autonómne varné dosky a varné dosky naviazané na sporák sú odlišné typy varných dosiek. Zatiaľ čo varné dosky naviazané na sporák sú zabudované priamo do sporáka a cez neho sa aj ovládajú, označujeme spotrebiče s ovládacími prvkami priamo na ich povrchu za autonómne. Autonómne varné dosky sa vďaka vlastnej sieťovej prípojke dajú zabudovať na požadovanom mieste do kuchynských spodných skriniek. Budete tak mať viac voľnosti pri úprave svojej vysnívanej kuchyne.

Hľadanie vhodnej veľkosti varnej dosky
Aká veľkosť varnej dosky je najvhodnejšia?

Varné dosky sú dostupné v najrozličnejších veľkostiach pre akúkoľvek ponuku priestoru. Varné dosky s veľkosťou 30 cm sú vybavené dvoma miestami na varenie a sú ideálne do malých kuchýň. Varné dosky so štandardným rozmerom 60 cm a štyrmi miestami na varenie sú najbežnejším variantom a sú vhodné do väčšiny kuchýň. Ak však varíte radi a veľmi veľa, rozhodnite sa pre väčšie varné dosky s veľkosťou 75, 80 alebo dokonca 90 cm s maximálnym počtom až šesť miest na varenie.

Postup pri čistení varných dosiek
Ako sa čistia varné dosky?

Pri varení sa nedá jednoducho vyhnúť škaredým škvrnám na varnej doske. Najlepšie je odstrániť zvyšky ihneď. Budete tak mať istotu, že škvrny nezaschnú, ani sa nepripália. Moderné ceranové varné dosky najlepšie očistíte špeciálnymi čistiacimi prostriedkami. Dávajte si však pozor na drsné hubky, ktoré môžu poškriabať citlivý povrch. Keďže sa varné dosky indukčných sporákov takmer vôbec nezahrievajú, sotva sa môže niečo pripáliť. Napriek tomu by sa mali varné dosky pravidelne čistiť. V tomto prípade však postačí aj vlhká utierka z mikrovlákna. Na čistenie plynovej varnej dosky sú najvhodnejšie prostriedky na umývanie a jemné utierky.  Prostriedky na drhnutie môžu poškriabať ušľachtilú oceľ.


Nákup varných dosiek v Möbelixe

Hľadáte perfektnú varnú dosku do svojej vysnívanej kuchyne? V našom bohatom sortimente Möbelix nájdete výhodné varné dosky s vhodným kuchynským riadom. V online obchode Möbelix si varné dosky môžete zakúpiť aj pohodlne online z domu. Nie ste si istí, ktoré varné dosky vyhovujú vašim požiadavkám? Radi vám poradia naši experti na kuchyne Möbelix.


Kuchynské spotrebiče


Kuchyne