Sporáky a rúry

(34 x Produkt)

Sporáky a rúry Möbelix

Hľadanie ideálneho sporáka do kuchyne

Príprava jedla je v dnešnej dobe viac ako len nutnosť. Kvalitatívne hodnotné jedlo z vlastnej kuchyne sa veľmi cení. Zároveň sa do popredia dostáva aj samotné varenie: často sa vníma ako forma oddychu. Z tohto dôvodu stúpajú nároky na vlastné kuchynské vybavenie. Sporáky pritom zohrávajú dôležitú úlohu.

To, či sa rozhodnete pre vstavaný sporák, voľne stojaci sporák alebo kombinovaný sporák, závisí od účelu použitia a stvárnenia vašej kuchyne. Tu sú najdôležitejšie informácie o rôznych spotrebičoch a tipy na ich čistenie.

Vstavaný sporák alebo voľne stojaci sporák

Sporáky sa majú funkčne i opticky začleniť do vašej kuchyne. Na vytvorenie jednotného vzhľadu sú vhodné vstavané sporáky. Ideálne zapadnú do zvyšného zariadenia. Ak ste pri stvárňovaní svojej kuchyne radšej flexibilnejší, odporúčame vám voľne stojace sporáky. Spotrebiče sú uložené voľne a sú vhodné najmä do domácností, ktoré už majú hotovú zariadenú kuchyňu. Dajú sa doplniť voľne stojacim sporákom a individuálne upraviť. Okrem toho sa voľne stojace sporáky dajú rýchlo premiestniť a pri sťahovaní ich môžete vziať so sebou. Tieto spotrebiče sú najvhodnejšie do malých kuchýň a domácností maximálne s dvoma osobami.

Možné vybavenie sporákov

Vstavané a voľne stojace sporáky sú dostupné vo forme praktických kombinovaných sporákov. Sú zložené z rúry na pečenie a varnej dosky. Vďaka tomu môžete variť a piecť bez akýchkoľvek obmedzení. Elektrické varné dosky sú vyhotovené z ceranu, sklokeramiky alebo liatiny. Rozdielne varné zóny poskytujú vhodnú plochu na uloženie hrncov a panvíc s rôznou veľkosťou. Niektoré sporáky majú takzvané dvojokruhové varné zóny. Vďaka tomu môžete ohrievaciu zónu prispôsobiť priemeru hrncov na varenie. Na kuchynský riad, v ktorom sa šetrne dusí  mäso a zelenina, je vhodná pečúca zóna. Táto zóna sa dá dodatočne zapnúť v prípade potreby.

Zatiaľ čo existujú výlučne plynové voľne stojace sporáky, sú dostupné aj vstavané spotrebiče s kombináciou plynu a elektriny. V tomto prípade je rúra na pečenie elektrická a varná doska má plynový horák. Aj pri plynových varných doskách zabezpečia viaceré varné zóny efektívnu a časovo úspornú prípravu jedál.

Rozličné programy rúr na pečenie poskytujú mnoho možností na varenie a pečenie. Funkcie, ako napr. horné a dolné vyhrievanie, cirkulácia vzduchu, horúci vzduch alebo rozmrazovanie, sú zárukou podarených výsledkov. Niektoré spotrebiče majú okrem týchto štandardných funkcií aj nové programy, napríklad 3D horúci vzduch alebo 3D varenie. Pri prvom z nich sa teplota v rúre na pečenie rovnomerne rozloží. Vďaka tomu sa rôzne jedlá a koláče vydaria bez ohľadu na výšku zasunutia. Okrem toho môžete na rôznych úrovniach súčasne opekať alebo piecť. Aké programy by mala mať vaša rúra na pečenie a koľko by ich malo byť, to závisí od účelu jej použitia.

Aj spínače na ovládanie sporáka sú odlišné podľa modelu. Okrem klasických gombíkov existujú zapustené kolieska, ktoré zabraňujú neúmyselnému zapnutiu rúry na pečenie alebo varnej dosky. Bezpečnosť navyše poskytnú sporáky s viacnásobne zasklenými vnútornými dvierkami. Chránia pred tým, aby sa dvierka rúry na pečenie zvonku príliš nahriali a navyše šetria energiu.


Údržba sporákov

Ako často by sa mal sporák čistiť?

Ak sa budete o sporáky dobre starať, budete mať zabezpečenú hygienu pri varení a predĺži sa životnosť spotrebičov. Ak pri varení niečo kvapne na varnú dosku, najlepšie je odstrániť nečistotu ihneď. Dávajte pritom pozor na zahriate plochy a horúce kuchynské potreby. Platňa sporáka by sa mala dôkladne očistiť až po vychladnutí. Správne čistenie závisí od materiálu varnej dosky.

Ak čistíte ceran, nepoužívajte drsné hubky. Poškriabali by citlivú plochu. Nečistoty namočte teplou vodou a následne použite špeciálnu škrabku, ktorou ich odstránite. Ak chcete varnú dosku nielen očistiť, ale aj vyleštiť, použite čistiaci prostriedok na ceranovú dosku.  Sklokeramické dosky zbavíte špiny sprejom určeným na rúru na pečenie. Sprej nechajte pôsobiť a nečistotu utrite vlhkou utierkou. V prípade plynových sporákov je najjednoduchšie odmontovať oceľové kryty, koróny plameňa a ovládače a namočiť ich do zriedeného octového čistiaceho prípravku. Následne môžete diely očistiť kefou alebo utierkou.

Na boj s nečistotami v rúre na pečenie sú vhodné penové čističe alebo spreje. Môžete však použiť aj prášok do pečiva. Zmiešajte ho s tromi polievkovými lyžicami vody a zmes naneste na škvrny. Približne po pol hodine môžete pastu vybrať z rúry a uvoľnené nečistoty odstrániť vlhkou utierkou. Niektoré rúry na pečenie majú funkciu samočistenia, čo šetrí čas a námahu.

Nákup sporákov v Möbelixe

Bez ohľadu na to, pre ktorý typ sa rozhodnete, postarajú sa sporáky z Möbelixu o mimoriadny zážitok z varenia a podarené výsledky. Vezmite si svoj vysnívaný model domov! Sporáky môžete nakupovať pohodlne online z domu a profitovať z našich početných výhod, ako je napríklad praktické zasielanie balíkov domov, prevzatie vo filiálke podľa vášho výberu a rôzne možnosti platby.


Kuchynské spotrebiče


Kuchyne