Mikrovlnné rúry a minipekárne

(13 x Produkt)

Funkcie mikrovlnných rúr

Pojem mikrovlnná rúra sa skladá zo slov mikroskopický a vlnové žiarenie. Ukrýva sa za tým viac než len obyčajné pomenovanie kuchynského spotrebiča, ktorý mnohí z nás považujú za samozrejmosť. Možné použitie mikrovlnných rúr je multifunkčné – ako doplnok rúry na pečenie alebo ako samostatný spotrebič.

Ako fungujú mikrovlnné rúry?

V prípade mikrovlnných rúr budete zbytočne hľadať zariadenie na produkciu tepla: výhrevné dosky ani výhrevné špirály sa v týchto spotrebičoch nenachádzajú. Produkcia tepla funguje na báze magnetrónov. Tieto mikrovlnné lúče sú elektromagnetické vlny pohybujúce sa v striedavom poli. Všetky potraviny, resp. nápoje majú určitý podiel vody, pričom na ich molekuly vody narážajú mikrovlnné lúče. Vzniká pritom otáčavý pohyb, ktorý molekulu uvedie do pohybu tak, že sa striedavo orientuje podľa kladného a záporného náboja. Medzi jednotlivými prvkami nastáva také rýchle trenie, že vzniká teplo.

Čo sa smie vložiť do mikrovlnnej rúry?

Tekutiny, polievky, pukance alebo koláčiky z mikrovlnky – v mikrovlnných rúrach sa dajú bez akýchkoľvek problémov zohriať takmer všetky potraviny. Oveľa dôležitejšia je však otázka, čo sa v mikrovlnných rúrach nesmie zohrievať.

Čo sa môže pripravovať v mikrovlnnej rúre?

Existuje zakorenený mýtus, že v mikrovlnnej rúre sa nesmie zahriať žiadny kov. Platí to však iba čiastočne! Hrubšie predmety z kovu sa v zásade extrémne zahrievajú, preto by sa malo upustiť od zohrievania v mikrovlnných rúrach. Niektoré potraviny a iné dizajny sa však v mikrovlnných rúrach nesmú zohrievať v žiadnom prípade. Patria sem:

 

 vajcia a gaštany: obe potraviny by mohli explodovať, keďže sa zahrejú zvnútra a ich škrupina neodolá tlaku.

 zemiaky a huby: zemiaky z mikrovlnnej rúry môžu mať za následok otravu potravinami. Pri zohrievaní húb sa môžu poškodiť enzýmy bielkovín. 

 olej a tuk: olej ani tuk nikdy nezohrievajte v mikrovlnnej rúre! Môžu sa vznietiť a spôsobiť požiar v byte. 

 žemle a chlieb: v princípe sa pečivo môže dať do mikrovlnnej rúry. Bude však veľmi suché, tvrdé a takmer nepožívateľné. Z tohto dôvodu by sa pečivo malo radšej upiecť v rúre. 

 tenké kovové vrstvy: hliníkové fólie, zlaté okraje na tanieroch alebo kovové vzory na riade sa v žiadnom prípade nesmú dávať do mikrovlnnej rúry, pretože sa roztavia a v najhoršom prípade môžu iskriť. 

 plast a polystyrén: pri zahriatí oboch týchto materiálov môžu do jedla preniknúť jedovaté látky.

✓ sklené fľaše, zábavná pyrotechnika a rádioaktívne látky: to, že tieto veci nepatria do mikrovlnnej rúry, je samozrejmé.

Na čo si treba dávať pozor pri mikrovlnnej rúre?

Dbajte na to, aby sa vaše jedlo zohrievalo v nádobe, ktorá je vhodná na použitie v mikrovlnnej rúre. Riad z porcelánu alebo skla sa v zásade smie používať v mikrovlnnej rúre, nie každý je však na to vhodný. Riaďte sa pokynom výrobcu.


Druhy mikrovlnných rúr

Vďaka technickému pokroku za posledné roky sú dostupné mnohé druhy mikrovlnných rúr, ktoré ďaleko presahujú jednoduchú funkciu zohrievania:

 

 vstavané mikrovlnné rúry: tieto mikrovlnné rúry sú často otvoreným spôsobom integrované do kuchynského čela alebo kuchynskej linky, pričom šetria veľa miesta. 

 mikrovlnné rúry zabudované zospodu: mikrovlnné rúry zabudované zospodu sa dajú uložiť do nástenných skriniek alebo pod ne, vďaka čomu sú mimoriadne vhodné do malých kuchýň. 

 mikrovlnné rúry z ušľachtilej ocele: tieto mikrovlnné rúry si vás získajú najmä svojou robustnosťou a estetickým dizajnom. 

 retro mikrovlnné rúry: tento variant slúži nielen na zohrievanie rôznych potravín, ale navyše upúta pozornosť v kuchyni. 

 mini mikrovlnné rúry: malé mikrovlnné rúry sú väčšinou vybavené výlučne funkciou zohrievania. Tento druh mikrovlnných rúr je vhodný do kuchýň s obmedzenými priestorovými možnosťami a navyše je cenovo veľmi výhodný. 

 

Mnoho moderných mikrovlnných rúr má k dispozícii kombinované funkcie, napríklad funkciu grilu alebo horúceho vzduchu či cirkulácie vzduchu. 


Správne čistenie a likvidácia mikrovlnných rúr

Ako sa čistí mikrovlnná rúra?

Mikrovlnné rúry sa dajú čistiť celkom jednoducho: stačí naliať vodu do hrnca na varenie, pridať niekoľko kvapiek prostriedku na umývanie a celé to chvíľu povariť na sporáku. Hrniec následne vložte do mikrovlnnej rúry a vodnú paru nechajte pôsobiť päť minút. Potom hrniec vyberte a uvoľnenú špinu utrite utierkou.

Ako sa mikrovlnná rúra likviduje?

Každé technické zariadenie sa raz pokazí. Pozor: mikrovlnné rúry sa nesmú vyhadzovať do domového odpadu, ale musia sa likvidovať iným spôsobom. Svoju starú mikrovlnnú rúru zaneste buď do zberne odpadov, informujte sa u svojho obchodníka s odpadom alebo ju vyhoďte do kontajnera na špecializovaný odpad.


Nákup mikrovlnných rúr v Möbelixe

Či už v online obchode alebo v našich pobočkách – v Möbelixe kúpite mikrovlnné rúry výhodne. U nás nájdete široký sortiment praktických mikrovlnných rúr a mini rúr na pečenie. Nechajte sa inšpirovať veľkým výberom rozličných modelov!


Kuchynské spotrebiče


Kuchyne