Digestory

(21 x Produkt)

Digestory v Möbelixe

Digestory sú v súčasnosti dostupné v najrozličnejších variantoch a dizajnoch, aby ste našli perfektný model pre každý štýl. Od klasického digestora z ušľachtilej ocele až po futuristické sklené modely a vzácne digestory v čiernej farbe. Ten z vás, kto kladie osobitný dôraz na vzhľad, si určite príde na svoje vďaka nášmu bohatému sortimentu v Möbelixe.

Čo si treba všímať pri digestoroch?

Hlavnou funkciou moderných digestorov je rýchle a účinné odsávanie nepríjemných zápachov, ktoré vznikajú pri varení. Sú však určité veci, ktoré si treba všímať pri veľkom výbere digestorov najrôznejších konštrukčných typov, dizajnov a materiálov. Pred kúpou by ste sa preto mali zaoberať nasledujúcimi otázkami: má byť nový digestor modelom na odsávanie odpadového vzduchu, s cirkuláciou vzduchu alebo hybridný model? Ktorý konštrukčný typ je najvhodnejší do vašej kuchyne? Kde a v akej výške sa má digestor namontovať? Digestory sa v súčasnosti najčastejšie vyrábajú v dvoch štandardných rozmeroch, ktoré sa orientujú podľa šírky varnej dosky pod ním. Digestor so šírkou 90 cm, resp. 60 cm je vhodný pre varné dosky so šírkou do 75 cm, digestor so šírkou 120 cm pre varné dosky do 90 cm.

Ako fungujú digestory?

Digestory pozostávajú v zásade z tukového filtra a ventilácie s motorčekom. V prípade digestorov s cirkuláciou vzduchu je navyše integrovaný filter z aktívneho uhlia na neutralizáciu zápachov. Okrem toho sú takmer všetky digestory vybavené osvetlením pracovného miesta. Ventilácia nasáva výpary vznikajúce pri varení a odvádza ich cez tukový filter a v závislosti od konštrukčného typu cez filter z aktívneho uhlia. Následne sa vzduch odvedie von, resp. prefiltrovaný vzduch sa vráti späť do miestnosti.

Aký je rozdiel medzi digestormi s cirkuláciou vzduchu a na odsávanie odpadového vzduchu?

Pri modeloch s cirkuláciou vzduchu sa nasávané pary zbavia vďaka tukovému filtru a filtru z aktívneho uhlia tukových častíc a zápachov a očistený vzduch sa vracia späť do miestnosti. V prípade digestorov na odsávanie odpadového vzduchu sa výpary z varenia odvedú cez tukový filter a odvádzaciu rúru priamo von. Systémy však pritom musia mať šachtu na odpadový vzduch priamo v kuchyni. Ak nie je k dispozícii, sú nevyhnutné stavebné úpravy. Výhodou digestorov s cirkuláciou vzduchu je fakt, že sa dajú všade flexibilne namontovať bez stavebných úprav. Mnohé digestory sú v súčasnosti dostupné aj v podobe hybridných modelov, takže fungujú na princípe cirkulácie vzduchu, ako aj odsávania odpadového vzduchu.

 

Výhody digestorov s cirkuláciou vzduchu:

mimoriadna energetická účinnosť a úspora energie
odvádzanie vzduchu smerom von
nepotrebujú filter z aktívneho uhlia

 

Nevýhody:

odvádzacia rúra

 

Výhody digestorov na odsávanie odpadového vzduchu:

nie je potrebná odvádzacia rúra
možnosť inštalácie bez obmedzení

 

Nevýhody:

odsatý vzduch zostáva v miestnosti

Aké digestory sú dostupné?

Okrem už uvedených rozdielov medzi systémom cirkulácie vzduchu a odsávania odpadového vzduchu existujú digestory najrôznejších konštrukčných typov. Môžete si pritom vybrať medzi vstavanými digestormi, nástennými a stropnými digestormi alebo inovačnými modelmi, ktoré sa perfektne začlenia do vašej vysnívanej kuchyne.

Vstavané digestory

Podvesné digestory sú perfektné do malých kuchýň. Montujú sa pod kuchynskú skrinku a šetria tým miesto. Digestory s plochým krytom sú veľmi ploché a často sa integrujú do závesnej skrinky alebo sa voľne zavesia nad varnú dosku. V prípade potreby sa kryt vysunie a po varení sa znovu zasunie dovnútra.

Nástenné a stropné digestory

Ostrovčekové digestory sú veľmi vhodné na použitie nad kuchynským ostrovčekom, ktorému dodajú osobitný charakter. V závislosti od modelu sa však ostrovčekové digestory dajú často používať len ako digestory s cirkuláciou vzduchu. Nástenné digestory sú veľmi obľúbené a pripevňujú sa priamo na stenu nad varnou doskou. Často majú tvar lichobežníka alebo skrine. Digestory nad úrovňou hlavy patria k nástenným digestorom, vyznačujú sa však zvláštnou konštrukciou. Montujú sa na stenu šikmo, aby ste si o ne nemohli udrieť hlavu.

Inovačné digestory

Výklopné, resp. spádové digestory sú rovnako ako stolové digestory zapustené priamo do kuchynského ostrovčeka, takže odsávajú zápachy z varenia priamo tam, kde vznikajú: vedľa kuchynskej dosky. Modely sú väčšinou zapustené za varnou doskou alebo vedľa nej a vyznačujú sa veľmi decentným vzhľadom.

Ako vysoko sú zavesené digestory?

Výška upevnenia digestorov nad sporákom závisí väčšinou od samotného modelu. Mala by sa však dodržať minimálna vzdialenosť pol metra. Digestory by však nemali byť zavesené ani príliš vysoko, inak nedokážu optimálne odsávať výpary z varenia. Preto sa zaužívala štandardná výška cca 70 cm.

Ako sa digestory čistia?

Aby sa zachoval výkon digestorov, mal by sa tukový filter pravidelne čistiť, pretože zachytáva tuky z výparov, ktoré vznikajú pri varení. To, ako často to má byť, závisí od vášho správania pri varení: ten, kto napríklad varí iba sporadicky, by mal filter vyčistiť každé dva až tri mesiace, ten, kto stojí pri sporáku denne, by tak mal urobiť častejšie. Tukový filter môžete čistiť v umývačke riadu. Aj vnútro digestorov by sa malo občas poutierať teplou vodou s prostriedkom na umývanie. Na čistenie krytu je najvhodnejšia utierka z mikrovlákna a čistiaci prostriedok zodpovedajúci materiálu povrchu.


Nákup digestorov v Möbelixe

Je jedno, pre aký digestor sa napokon rozhodnete – v Möbelixe nájdete veľký výber najrôznejších dizajnov, materiálov a konštrukčných typov. Nechajte si poradiť v niektorej z našich početných pobočiek pri všetkých krokoch v rámci plánovania na tému digestory od našich expertov na kuchyne Möbelix. V našom online obchode Möbelix môžete digestory nakupovať pohodlne online z domu.


Kuchynské spotrebiče


Kuchyne