voskove-obrusky_uvodny_SK

 

 

Voskový obrúsok DIY

 

Pred niekoľkými týždňami mi prišla na um táto myšlienka a bola som ňou okamžite nadšená. Obrúsok zo včelieho vosku, alebo včelobal, nie je len praktický, ale je skutočne ekologickou alternatívou hliníkovej a potravinárskej fólii. Je možné, že ich nedokážete nahradiť úplne, ale pokiaľ chcete žiť v ekologickej domácnosti a vytvárať čo najmenej odpadu, začať môžete aj maličkosťami, ako sú napríklad voskové obrúsky.

 

Keď som však v obchode uvidela koľko takéto voskové obrúsky stoja, bolo mi hneď jasné, že si ich musím vyrobiť sama.

 

Ako som povedala, tak som aj spravila. Na tento účel sa dajú použiť aj staré kúsky bavlny. Dôležité je, aby bola látka čerstvo vypraná (keďže do nej neskôr budeme baliť naše jedlo).

 

Obrúsky z včelieho vosku sú tiež trvácne a zvyčajne vydržia niekoľko mesiacov. Môžu byť takisto úžasne tvarované teplom našich rúk. Nezáleží, či ich použijete ako obrúsok na desiatu, prikrývku misy alebo ako vrecko na chlieb, možnostiam ich použitia sa nekladú žiadne medze. Ak chcete žiť v ekologickej domácnosti a produktovať čo najmenej odpadu, voskové obrúsky sú jedným zo skvelých tipov, ako na to.

Čo budeme potrebovať na výrobu obrúsku:

  • Zbytky bavlnenej látky
  • Včelí vosk (nájdete v lekárni alebo u včelára)
  • Pár kvapiek jojobového oleja
  • Nožnice (sem sa skvele hodia CIKCAK-ové nožnice)
  • Žehličku a mäkkú podložku
  • Papier na pečenie
  • Hrniec s trochou vody a miskou
  • Štetec
voskove-obrusky_pomocky_SK

A takto som si obrúsok zo včelieho vosku vyrobila:

Na začiatok si zo zbytkov bavlnenej látky (napr. z utierky, posteľnej bielizne alebo trička) vystrihneme štvorec veľký 45 × 45 cm (alebo taký veľký, ako sami chcete). Ak na to použijete cikcak-ové nožnice, nielenže to bude neskôr lepšie vyzerať, ale vyhnete sa tak i rozstrapkaným koncom.


Medzitým si môžeme na sporák postaviť hrniec s trochou vody. Vodu zovrieme a v miske roztopíme včelí vosk s niekoľkými kvapkami jojobového oleja.

voskove-obrusky_postup1_SK
voskove-obrusky_postup2_SK
Teraz je čas na žehlenie. Na žehliacu dosku je najlepšie si položit mäkkú podložku a následne na ňu položiť papier na pečenie. Na vrch položíme bavlnený obrúsok a potrieme ho včelí voskom (najjednoduchšie širokým štetcom- a rýchlo).
voskove-obrusky_postup3_SK
voskove-obrusky_postup4_SK

Potom naň položíme druhú vrstvu papiera na pečenie a zažehlíme na najvyššom stupni. Vosk musí byť všade rovnomerne rozmiestnený. Keď sme hotoví, musíme pracovať veľmi rýchlo. Papier na pečenie dáme preč, obrúsok chytíme do rúk a niekoľko sekúnd „sušíme“ na vzduchu.

voskove-obrusky_postup5_SK
voskove-obrusky_postup6_SK

Náš voňavý obrúsok zo včelieho vosku je hotový.

 

Ak ste náhodou rozliali včelí vosk, môžete ho vyčistiť trochou saponátu a studenej vody.

voskovy-obrusok_final_SK

Vyskúšajte to!