NOŽE a držiaky nožov

(20 x Produkt)

Formy na pečenie v Möbelixe

Formy na pečenie patria v súčasnosti k základnej výbave každej kuchyne. Sú rovnako dôležité ako hrnce a panvice na varenie, pretože ani ten najlepší recept sa nevydarí bez vhodných foriem na pečenie. Vzhľadom na veľký výber kuchynských foriem najrozličnejších veľkostí, materiálov a druhov sa však okamžite vynára otázka, ktoré formy na pečenie budete vôbec potrebovať.


Aké formy na pečenie existujú?

Plech na pečenie

Koláče z plechu patria k najjednoduchším a najobľúbenejším koláčom. Cesto sa pritom pečie bez foriem na pečenie priamo na plechu. Ak radi pripravujete vyššie koláče z plechu, napríklad dunajské vlny, potom sú popri bežnom plechu na pečenie výhodou aj hlbšie modely alebo rámy na pečenie.

Formy s uzáverom

Formy s uzáverom sú asi najpopulárnejšie formy na koláče. Tieto formy na pečenie sú väčšinou okrúhle a pozostávajú z dvoch častí, z pružnej kovovej obruče a dna. Veľkou výhodou týchto foriem na pečenie je, že koláč sa nemusí vyklápať. Po vychladnutí sa obruč jednoducho otvorí a koláč sa môže na dne formy nakrájať a aj servírovať.

Truhlíkové formy

V obdĺžnikových truhlíkových formách sa dá jednoducho a rýchlo pripraviť mramorový, pieskový, ale aj miešaný koláč alebo paštéty. Väčšie formy na pečenie sa dajú použiť dokonca aj na pečenie chleba. Z truhlíkovej formy sa však koláč musí vyklopiť, preto by ste mali formu dobre vymastiť alebo vystlať papierom na pečenie, aby sa cesto neprilepilo.

Formy na bábovku

Originálna bábovka sa v podstate skladá z kysnutého cesta a až pečením v špeciálnych formách na bábovku získa svoj osobitý vzhľad. V súčasnosti sa však týmto pojmom označuje každý koláč, ktorý sa pečie v takejto forme na pečenie.

Formy na mafiny a tortičky

Sladké či kyslé, jednoduché alebo náročné – s formami na mafiny sa príprava obľúbeného pečiva vydarí veľmi dobre. Formy na pečenie majú väčšinou dvanásť priehlbín, aby sa dali piecť hneď viaceré z malých dobrôt. Formy na tortičky sú naproti tomu ploché, majú zvlnený okraj a používajú sa na prípravu miniatúrnych tortičiek, ktoré majú pôvod vo Francúzsku.


Perfektný materiál pre vaše formy na pečenie

Formy na pečenie sú dostupné z najrozličnejších materiálov. Namiesto ťažkých keramických foriem sú v súčasnosti v trende predovšetkým silikónové formy na pečenie. Sú mimoriadne flexibilné, nemusia sa vymastiť a koláč sa dá po pečení jednoducho vybrať z formy. Okrem toho sú formy na pečenie veľmi odolné voči vysokým teplotám. Keďže však formy zo silikónu horšie vedú teplo, neupečie sa koláč tak dohneda ako v iných materiáloch. Dobre vám poslúžia aj klasické formy na pečenie a plechy na pečenie z kovu, plechu a hliníka alebo malé formy na pečenie z papiera.  

Formy na pečenie z kovu alebo plechu sú väčšinou opatrené antiadhéznou vrstvou z teflónu alebo smaltu. Sú mimoriadne robustné a stabilné. Formy z čierneho plechu veľmi dobre vedú teplo, takže koláč sa upečie rovnomerne dohneda. Vďaka antiadhéznej vrstve sa dá koláč z plechu na pečenie alebo z formy jednoducho vybrať. Napriek tomu sa však odporúča jemné vymastenie maslom. Keďže je však materiál veľmi citlivý, nemali by ste koláč nikdy krájať vo forme ani na plechu. Formy na koláč zo smaltu sú veľmi odolné voči poškriabaniu a majú dobré vodivé vlastnosti, vďaka čomu cesto rýchlo stmavne.  

Formy na pečenie z papiera sa s obľubou používajú na pečenie malých tortičiek alebo mafinov. V stabilnejšom vyhotovení z nepremastiteľného kartónu môžete dokonca piecť koláč. Jednorazové formy pritom stačí uložiť na plech do rúry.

Ako sa čistia formy na pečenie?

Kvalitné formy na pečenie majú v zásade veľmi dlhú životnosť, pokiaľ sa aj správne čistia. V závislosti od materiálu by ste si preto mali všímať niekoľko vecí. Formy z čierneho plechu nie sú vhodné na čistenie v umývačke riadu a nesmú sa čistiť ani kuchynskou hubkou či kefou na drhnutie. Sú veľmi náchylné na poškriabanie a ich antiadhézna vrstva sa môže rýchlo poškodiť. Formy na pečenie z kovu alebo plechu by sa preto mali vždy umývať jemnou utierkou a malým množstvom horúcej vody a prostriedku na umývanie. Pripečené zvyšky cesta sa najlepšie odstránia vtedy, ak formu na koláč necháte cez noc odstáť a nasledujúci deň zoškriabete cesto papierom. Silikónové formy sa dajú jednoducho a pohodlne čistiť v umývačke riadu.


Nákup foriem na pečenie v Möbelixe

Vo formách na pečenie sa dajú pripraviť skvelé koláče, preto patria už dlho k základnej výbave kuchyne. Bez ohľadu na to, aké formy na pečenie hľadáte, v bohatom sortimente z Möbelixu určite nájdete niečo aj pre seba. Zastavte sa v niektorej z našich početných pobočiek Möbelix. Na stránke moebelix.sk si formy na pečenie môže kúpiť aj online.


Riad, dózy a pomôcky do kuchyne - všetky kategórie

Kuchyne - všetky kategórie