Fritézy

(4 x Produkt)

Vysmážanie na francúzsky spôsob

Samotný pojem pochádza z francúzskeho slova „frit“, čo po slovensky znamená „smažiť“. Pod „fritovaním“ sa totiž rozumie vysmážanie rôznych potravín v horúcom oleji alebo tuku. Kedysi sa fritovalo v hrnci, kým vo Francúzsku neprišli na trh prvé uzavreté fritézy. Tie majú veko, čím sa zabráni bolestivým striekancom oleja a fritovanie je tak bezpečnejšie.

Ako fungujú fritézy

V klasických výhodných fritézach sa na dne spotrebiča nachádza ohrievacia tyč, ktorá zahrieva tuk alebo olej. V prípade fritézy s chladnou zónou sa však táto tyč nachádza priamo v nádobe na olej. Chladná zóna priamo nad ohrievacou tyčou zabraňuje pripáleniu potravín. Okrem toho sa tuk ešte rýchlejšie zahreje.

 

Všetky fritézy využívajú médium na prenos tepla a regulujú teplotu – to je aj ich výhoda oproti klasickému zohrievaniu hrnca na sporáku. V dôsledku vysokej teploty sa pripravovaný pokrm obklopí olejom a cesto alebo cestíčko tak bude veľmi chrumkavé. Zároveň nebude cestíčko úplne nasiaknuté tukom.

Druhy fritéz

 Plynové fritézy: tieto fritézy sa používajú takmer výlučne v profesionálnej oblasti. Ich obstarávacia cena je oveľa vyššia, prevádzkové náklady sú však z dlhodobého hľadiska nízke. 

 Elektrické fritézy:tento typ má v dne zabudované elektrické ohrievanie. Okrem toho je každá elektrická fritéza vybavená regulátorom teploty a takzvaným bezpečnostným obmedzovačom teploty. 

 Teplovzdušné fritézy:samotný pojem „teplovzdušná fritéza“ je zavádzajúci – teplovzdušné fritézy sa totiž dajú použiť tak na fritovanie, ako aj na pečenie a grilovanie. 


Fritovanie v teplovzdušných fritézach

Táto alternatíva si vystačí s veľmi malým množstvom tuku, keďže sa na vysmážanie využíva horúci vzduch. Prenesený tepelný výkon je taký vysoký, že vznikajú podmienky podobné fritovaniu. Teplovzdušné fritézy sú na určité potraviny vhodnejšie ako iné druhy fritéz. Tieto spotrebiče sú však hlučnejšie, pretože vo vnútri sa dosahuje vysoká rýchlosť prúdenia.

Výhody teplovzdušných fritéz

 až o 80 % menej tuku ako pri iných fritézach, vďaka čomu budú vaše jedlá obsahovať menej kalórií a budú zdravšie,

 jednoduché čistenie, pretože sa nemusí odstraňovať prebytočný tuk,

 nízka tvorba zápachu,

 rýchle zahriatie,

 úspora elektriny vďaka nižšej spotrebe.


Užitočné tipy pri používaní fritéz

Ako často treba vymieňať tuk vo fritéze?

Nedá sa paušálne povedať, ako často sa musí meniť tuk z fritéz. Závisí to výlučne od toho, ako často spotrebič používate, resp. aké potraviny v ňom vysmážate. Ak iba raz do týždňa vysmažíte hranolčeky, mali by ste olej vymeniť po ôsmich až desiatich použitiach. Ak svoju fritézu používate iba zriedka, odporúča sa napriek tomu vymeniť tuk po troch mesiacoch.

Ako sa má fritéza skladovať?

Najlepšie je skladovať prázdne fritézy. Použitý tuk však v žiadnom prípade nevylievajte do výlevky ani do toalety – mohli by sa upchať! Starý fritovací tuk prelejte pomocou lievika do nádoby, ktorá sa dá zlikvidovať – najlepšie do pôvodnej fľaše od oleja alebo do prázdneho skla od marmelády. Starý tuk môžete vyliať do kompostu v záhrade alebo ho odovzdajte v zberni surovín.

Ako sa má čistiť fritéza?

Doma alebo v reštaurácii: fritézy by sa mali pravidelne čistiť. Čistenie je väčšinou oveľa náročnejšie ako je to v prípade panvíc a hrncov. Prichytené zvyšky tuku sa často dajú odstrániť len veľmi ťažko. Ak však dodržíte nasledujúce kroky, bude vaša fritéza opäť čistá: 

1. Najlepšie bude, ak si natiahnete rukavice, aby ste si tak ochránili ruky pred striekancami tuku, a zlikvidujte starý tuk. Ak sa vo fritéze nachádza prichytený tuk, odporúča sa na chvíľu ho zahriať a následne odstrániť. 

2. Nádobu poutierajte kuchynskou utierkou a odstráňte mastný film z jej stien.

3. Fritovaciu nádobu naplňte až po značku vodou a pridajte zopár kvapiek prostriedku na umývanie. Potom prístroj zapnite a zmes povarte asi 10 minút. Obsah nechajte vychladnúť a vylejte ho. 

4. Nakoniec vypláchnite nádobu roztokom pozostávajúcim z dvoch čajových lyžičiek octu a jednej šálky vody.


Kuchynské príslušenstvo v Möbelixe

Chutné hranolčeky, čipsy alebo rezne vysmažené do zlatohneda – na stránke mobelix.sk nakúpite fritézy rýchlo a jednoducho online. Alebo nás navštívte v jednej z našich mnohých pobočiek Möbelix a nechajte si poradiť na tému kuchyne a kuchynských spotrebičov vrátane fritéz od našich odborníkov na kuchyne.


Kuchynské spotrebiče


Kuchyne