sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img

Vyrobte si hravo brmbolce a strapce sami doma


Pri hľadaní nových nápadov pre domácich kutilov, narážam stále častejšie na príspevky s brmbolcami a strapcami (viem, že obidve sú tak trochu vtipné slová, ale verte, že pre ne neexistujú synonymá. Pom-pom alebo Pompon z francúzštiny je slovo označujúce prvok, ktorý svojim spôsobom dopĺňa oblečenie. Napríklad na kapucniach Používa sa aj ako označenie strapcov pre roztlieskavačky.
V prípade strapcov to môže byť rovnako forma doplnku, ktorý často zdobí oblečenie alebo rôzne predmety.
Keď sme si už objasnili terminológiu, môžeme sa pustiť do remesla. Chcela by som vám dnes ukázať niekoľko trikov, ako si brmbolce a strapce vyrobiť svojpomocne. A ako roztomilo vyzerajú na vankúšoch, prikrývkach alebo šáloch, uvidíte sami.


Čo budeme potrebovať na výrobu strapcov a brmbolcov?


✓Vlnu na pletenie v rôznych farbách, prípadne priadzu

✓Nožnice

✓Ihlu na šitie alebo pletenie

✓Kartón Vankúš alebo prikrývku (podľa toho, kam chcete brmbolce prišiť)

 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img1

 

A takto som si vyrobila brmbolce so strapcami:


Na strapce si vezmite kúsok kartónu (môj mal veľkosť približne 5 x 15 cm) podľa toho, aký veľký chcete vyrobiť, resp. akú hrubú vlnu alebo priadzu použijete. Potom vlnu omotajte asi 20 až 30 krát okolo šírky kartónu.


 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img2

 

Keď vlnu opatrne stiahnete z kartónu, cez vnútro klbka pretiahnite kúsok vlny a zviažte (budeme to neskôr potrebovať pre zavesenie). Asi 2 až 3 cm od jedného kraja zviažte klbko, čím strapcu dáte „hlavu“. Vlákno na druhej strane odstrihnite a zastrihnite na jednotnú dĺžku. Tak, a naše strapce sú už hotové.


 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img3

 

Ak chcete rýchlo a ľahko vyrobiť brmbolce, najlepšie je položiť si stoličku alebo stolík hore nohami. Vlnené vlákno potom omotáte asi 30 až 40 krát okolo dvoch nôh. Vlákno v pravidelných odstupoch zviažte a stiahnite z nôh stoličky. Vznikne vám z toho niečo ako veľká húsenica.


 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img4

 

Húsenicu proprestrihujte medzi zviazanými úsekmi. Pomocou nožníc odstrihnite všetky jednotlivo vyčnievajúce vlnené vlákna tak, aby sa vytvorila pekná okrúhla bobuľa.


 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img5

 

Podľa toho, kde chcete strapce a brmbolce pripevniť, prištopkajte vlnu ihlou alebo priadzu užšou ihlou. Vďaka zladenej farbe a textúre môžete dáť takmer všetkému ‚‚maznavý‘‘ vzhľad.


 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img6

 

sk-blog-vyrobte-si-hravo-brmbolce-a-strapce-samy-doma-img7 Mia Mia Mia