Zariadiť malý priestor môže byť veľká výzva

 


Veľká výzva: Malý priestor ako z katalógu


Zariadiť veľký priestor je oveľa jednoduchšie, ako ten malý. Vzhľadom k tomu, že je stále väčším trendom stavať byty s menšou rozlohou, sa musia ľudia popasovať s tým, ako čo najefektívnejšie a zároveň najkrajšie zariadiť malý priestor.


V takomto prípade musia ísť bokom predstavy o robustných nábytkoch a nastupujú kompromisy. Ako príklad na zariadenie malého priestoru si zoberieme garsónku alebo moderný jednoizbový byt s rozlohou do 35 metrov štvorcových. Obidva priestory spája to isté – okrem kúpeľne a malej predsiene treba všetko vtesnať do jednej izby. To znamená, že kuchyňa, obývacia izba aj spálňa sa nachádzajú pokope. Čo s tým?


Farba a materiál


Priestor sa síce nedá nafúknuť, ale opticky ho viete zväčšiť bielou farbou na stenách a bledou podlahou. Ak je to na vás príliš nudné a sterilné, jednu stenu môžete zvoliť v pastelových odtieňoch či ozdobiť bledou a nenápadnou tapetou. Vedeli ste, že vodorovné pruhy dokážu priestor na pohľad rozšíriť? Pri nábytku sa zamerajte na lesklé materiály, ktoré dobre odrážajú svetlo a nebudú pôsobiť ťažkopádne. Zabudnite na masívne drevo aj čierne farby, ktoré by zbytočne zaťažili priestor.

 

Taburet s úložným priestorom

Efektivita

 

To je slovo, ktoré treba pri malých priestoroch používať najčastejšie. Počuli ste už o sklápacom nábytku? Veľmi praktický je napríklad sklápací písací stôl, ktorý viete využiť aj ako jedálenský a v prípade potreby ho jednoducho sklopíte, čím získate priestor. Navyše obsahuje praktické poličky. Viacúčelovým nábytkom môže byť napríklad aj taburet, ktorý slúži nielen ako ďalšie miesto na sedenie, ale jeho vnútro môže byť zároveň odkladacím priestorom.

 

 

Kuchyňa

 

Azda najväčší kompromis, ktorý musíte urobiť v malom byte, je kuchyňa. Aj napriek tomu, že ste snívali o ostrovčeku a veľkej kuchyni, tu treba ustúpiť. Zvoľte kuchyňu na mieru, ktorá vám dokonalo zapasuje do priestoru. Vďaka 3D kuchynskému plánovaču, ktorý máme pre vás k dispozícii, si viete sami vybrať kuchyňu, s ktorou budete spokojní. Odporúčame vám voliť zabudované spotrebiče a horné skrinky v dvoch radoch. Malý tip: vnútornú stranu dvierok viete využiť ako regál napríklad na koreničky.

 

Pohodlie

 

Pri malom priestore majú ľudia často dilemu, či zvoliť posteľ, alebo gauč. V tomto prípade nemusíte robiť žiadne kompromisy. V dnešnej dobe sú už rozťahovacie sedacie súpravy natoľko prepracované, že dokážu plnohodnotne nahradiť aj posteľ.

 

 

Malé priestory podľa Möbelix

 


Využite každý centimeter


A to doslovne. Kuchynská linka, šatník a iný nábytok by mal siahať až po úplný strop. Na jednej strane tým do maximálnej miery využijete priestor, ktorý je v tomto prípade tak vzácny a na druhej strane, celý byt bude pôsobiť ucelenejšie a upratanejšie.

Textílie


Malý priestor si žiada textílie s malým a jemným vzorom na vankúšoch, minimum farieb a neodporúčame kombinovať ani materiály. Jednoduché a čisté línie sú tým pravým orechovým.

Doplnky


Akýmsi must-have doplnkom v malom byte musí byť zrkadlo, ktoré opticky dokáže zväčšiť priestor. Umiestnite ho tak, aby odrážalo svetlo, vďaka čomu si presvietite priestor. Ďalším pomocníkom sú umelé kvety. Tie dokážu čiastočne rozdeliť priestor, ale aj vytvoriť oázu pokoja.

 

Malé priestory podľa Möbelix