Trend v bývaní 2020: Pastelové farby v obývačke a v kuchyni

 

 

Trend v bývaní 2020: Pastelové farby v obývačke a v kuchyni

 

 

Každá nehnuteľnosť má svoju špecifickú atmosféru. Tú viete vytvoriť alebo zmeniť vďaka správne zvolenému nábytku a farebným odtieňom. Snáď každý z nás chce, aby z jeho domova vyžaroval pokoj a útulnosť.

 

Jedným z hlavných trendov roku 2020 sú pastelové farby. Myslíte si, že sa hodia iba do detskej izby alebo do ženského bytu? Omyl. Pastelové farby v bývaní pôsobia jemne, vzdušne a nadčasovo. Keďže väčšina moderných domácností má kuchyňu spojenú s obývačkou, zameriame sa na zaujímavé možnosti a použitie pastelových farieb práve v tomto spoločnom priestore.

Pastelové farby na stenách

Viete si predstaviť mať celú miestnosť vymaľovanú pastelovými farbami na steny? Úprimne, ani my nie. Tiež fandíme jednoduchosti a zemitým odtieňom. To ale neznamená, že do takéhoto priestoru nemôžete prepašovať aj pastelové odtiene v podobe, ktorá vás len tak neomrzí. Stavte na tapetu v pastelovom odtieni. Ideálnou voľbou sú vertikálne alebo horizontálne pásy na jednej stene. Tie zároveň opticky predĺžia, resp. zvýšia steny.

Pastelové farby na stenách

 

Pastelová v kuchyni? Áno, áno, áno!

„Slováci sú konzervatívni zákazníci. Biela je pre nich stále najtrendovejšou a najzaujímavejšou voľbou,“ vysvetlil ešte pred pár týždňami Jerguš Holeczy, marketingový manažér Möbelixu. Napriek tomu je táto farba kuchynskej linky podľa dizajnérov už absolútne out, nehovoriac o ťažšom udržiavaní jej čistoty. In je poľovnícka zelená, matná čierna, šedá alebo antracitová farba. Tieto farby v kombinácii s drevom pôsobia síce moderne, ale navodzujú chladnejší dojem. Riešením môže byť pastelová zástena a netreba sa báť ani výraznejších kontrastov.

Pastelové farby v kuchyni

Elegantná a hravá kuchyňa vďaka riadu

Iba málokomu sa podarí mať večne umytý riad, všetky hrnčeky v poličke a kuchyňu vyupratovanú ako z katalógu o bývaní. Kuchyňa je srdcom každého domu a stretáva sa v nej celá rodina. Slúžiť má primárne na prípravu a konzumáciu jedál, posedenie pri čaji, ale v neposlednom rade má byť aj obrazom rodiny, ktorá v danom dome či byte býva. Vďaka riadu a kuchynským pomocníkom v pastelových odtieňoch bude kuchyňa pôsobiť vzdušne, elegantne a zároveň hravo. Hrnčekytaniere, toastovač či rýchlovarná kanvica v pastelových odtieňoch patria k top kúskom do kuchyne na tento rok!

Kuchynské doplnky v pastelových farbách

Sedacia súprava v pastelovej farbe

Pokiaľ sa nebránite skúsiť niečo nové, len smelo do toho. V tomto prípade by sme vám odporučili pastelovo zelenú, modrú či žltú farbu. Vyhnúť by ste sa mali ružovej a oranžovej, tieto farby by pôsobili staromódne. Aby ale sedacia súprava nepôsobila príliš cukríkovo a sladko zároveň, doplňte ju vankúšmi v tmavých odtieňoch. Skvelou variantou je aj otočiť tieto možnosti a zvoliť tmavú sedaciu súpravu s vankúšmi v pastelových farbách. V tomto prípade môžete skombinovať aj viacero pastelových odtieňov naraz.

Pastelová sedacia súprava

Pastelové farby v doplnkoch

Pokiaľ máte za sebou nedávnu rekonštrukciu vášho príbytku alebo si naopak z dlhodobého hľadiska netrúfate na pastelové odtiene v kuchyni a v obývačke, nezúfajte. Vďaka doplnkom viete obmeniť celý priestor. Pestrofarebné kvetináče na kvety v pastelových odtieňoch navodia hravý charakter. Pastelové sviečky budú malým, no príjemným doplnkom. Prestieranie na jedálenský stôl, závesy alebo koberec, to všetko viete mať v pastelových odtieňoch a po čase, keď sa vám to zunuje, to jednoducho vymeníte.

Pastelové farby v doplnkoch

Pastelové farby v spomienkach

S nástupom technológií a sociálnych sietí sa začalo dariť aj fotografiám, ktoré prešli úpravou. Tie jednoduchšie úpravy viete urobiť napríklad priamo na Instagrame pri pridávaní fotografií. Stačí pár ťuknutí a z nevýraznej fotografie je zrazu dokonalý záber. Upravte si vaše obľúbené fotografie do pastelových tónov. Tie si potom dajte vyvolať a zarámovať do rámov v jednotnom štýle. Nezáleží pri tom, či je vaša stena biela, šedá, béžová alebo čierna. Na každej bude táto vychytávka vyzerať fantasticky, to nám môžete veriť!

Fotografia upravená do pastelových farieb