sk-blog-svietiace-suhvezdia-DIY-img

 Svietiace súhvezdia DIY


Vianoce sú síce už za nami, ale ja by som ešte stále niekoho obdarúvala niečím originálnym. Tak som rozmýšľala, hľadala, a objavila tento skvelý nápad. Obraz na stenu so súhvezdiami. S touto unikátnou dekoráciou na stenu dostanete kúsok hviezdneho neba priamo do domova. Vyzerá to zložito, ale vďaka návodu to zvládne určite každý. Poďme teda na to.


Čo je potrebné pre obraz so žiariacimi súhvezdiami:


✓ plátno v požadovanej veľkosti (ja som použila 50 x 100 cm), mali by ste sa uistiť, že má hĺbku 3 až 5 cm

✓ LED vianočné osvetlenie

✓ akrylovú farbu (čiernu, prípadne zlatú alebo modrú)

✓ štetec a pravítko

✓ lepidlo alebo tavnú lepiacu pištoľ

✓ bielu farbu vo fixe

✓ príp. trblietavé kamienky

✓ klinec alebo skrutkovač


 

sk-blog-svietiace-suhvezdia-DIY-img1

 


Postup výroby:


Pokiaľ je obraz určený ako dar pre niekoho druhého, môžeme vyrtvoriť konštelácie hviezd v individuálnej forme, vzhľadom napr. k narodeninám obdarovanej osoby alebo páru (čiže vhodné aj ako svadobný dar). Pokiaľ máte v sebe kúsok kreativity alebo sa vyznáte v súhvezdiach, môžete si navrhnúť svoje vlastné. Ako prvé premaľujeme celé plátno načierno (vrátane okrajov). Ja som použila aj zlatú farbu pre vytvorenie dynamiky obrazu. Môže byť použitá tiež strieborná, modrá, prípadne červená farba, a tiež trblietky. Je len na vás, aký svoj vesmír chcete mať. Po namaľovaní necháme dobre vyschnúť.


 

sk-blog-svietiace-suhvezdia-img2

 


Teraz sú na rade samotné súhvezdia. Bielou fixou nakreslíme samotné hviezdy, ktoré pomocou pravítka pospájame rovnými čiarami. Pokiaľ si nie ste istí svojou zručnosťou, môžete použiť dopredu pripravené šablóny, z ktorých jednotlivé obrazce potom už len prenesiete na plátno. Okrem súhvezdí som na hviezdnu oblohu pridala ešte mnoho samostatných hviezd malej a strednej veľkosti, aby som tak docielila najrealistickejší možný obraz.


 

sk-blog-svietiace-suhvezdia-img3

 


Pomocou ostrého hrubšieho predmetu (klinec alebo skrutkovač) prepichneme na obraze jednotlivé body súhvezdí, aby sme mohli neskôr použiť LED osvetlenie. Počet dier si určíme na základe toho, koľko svetielok na svetelnej reťazi máme, aby sa nestalo, že budú na plátne vyhasnuté hviezdy alebo dokonca čierne diery.


 

sk-blog-svietiace-suhvezdia-img4

 


Otočíme si obraz na zadnú stranu, aby sme mohli všetky otvory pokryť svetielkami. Tie prestrčíme otvormi, poriadne ich upevníme lepidlom alebo tavnou pištoľou. Na záver môžeme ešte prilepiť na prednú stranu obrazu pár trblietavých kamienkov.


 

sk-blog-svietiace-suhvezdia-img5

 


Naše osvetlené súhvezdie je hotové! Kto by si nechcel kúsok svietiacej nočnej oblohy doma na stene?


Vyskúšajte to!