sk-blog-plachetnica-drevo-img

 

 

Plachetnica z naplaveného dreva

 

Pri poslednej prechádzke okolo Dunaja som si nazbierala zopár kúskov naplaveného dreva. Hovorím si, že takéto pekné, vodou opracované kúsky sú tak univerzálne, dalo by sa z nich čokoľvek vyrobiť. Nápadov je veľa, nejaké si nechám do budúcna.

 

Dnes vám ukážem, ako ľahko si môžeme vyrobiť dekoračné plachetnice. Vytvorte s nami námornícke ozdoby do kúpeľne alebo obývacej izby!

Budeme potrebovať:

  • naplavené drevo
  • šnúru alebo motúz
  • lepiacu pištoľ alebo lepidlo
  • plátno (ja som použila utierku)
  • nity
  • nožnice, kladivo, klince, meter na meranie
  • kamienky, mušle, korok
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser2-img

Postup výroby plachetnice:

Najprv som si do stredu hrubšieho kusu naplaveného dreva vyvŕtala asi 1 cm širokú dieru. Do nej som zapichla kus dreva zodpovedajúcej hrúbky, ktorý bude tvoriť sťažeň plachetnice. Dobre som upevnila pomocou lepiacej pištole alebo lepidla.

 

A kostra plachetnice je pripravená. Na plachtu som použila trojuholník vystrihnutý z utierky, ktorý je asi taký dlhý, ako sťažeň.

sk-blog-plachetnica-drevo-teaser4-img
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser4-img1
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser5-img
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser5-img1

Ak chcete plachtu pripevniť na sťažeň, môžete silou pomocou ihly prevliecť motúz priamo cez látku, alebo si môžete ako ja pomocou nitov vyrobiť očká a prevliecť motúz cez ne. Keď je plachta dobre pripevnená k sťažňu v hornej aj dolnej časti, môžeme na koniec loďky pribiť klinček, na ktorý upevníme tretí roh.

 

Akonáhle je všetko napnuté a plachty zdvihnuté, môžeme začať s ťahaním. Na koniec stožiara som uviazala ďalší kus motúzu a pripevnila ho na druhú stranu plachetnice. Ten som potom ozdobila malými vlajkami. Podobne som jednu vlajku pripevnila aj na koniec sťažňa. Veď aká by to bola plachetnica bez vhodnej vlajky?

 

Na záver som si z korku vyrobila bójky a pripevnila ich po bokoch plachetnice. Ešte zopár mušlí ako dekorácia a plachetnice sú hotové.

sk-blog-plachetnica-drevo-teaser7.img1

 

sk-blog-plachetnica-drevo-teaser8-img1 “blog"
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser8-img2 “blog"

Vyskúšajte to!