sk-blog-plachetnica-drevo-img

 

 

Plachetnica z naplaveného dreva

 

 

Pri poslednej prechádzke okolo Dunaja som si nazbierala zopár kúskov naplaveného dreva. Hovorím si, že takéto pekné, vodou opracované kúsky sú tak univerzálne, dalo by sa z nich čokoľvek vyrobiť. Nápadov je veľa, nejaké si nechám do budúcna.

Dnes vám ukážem, ako ľahko si môžeme vyrobiť dekoračné plachetnice. Vytvorte s nami námornícke ozdoby do kúpeľne alebo obývacej izby!

Budeme potrebovať:

  • naplavené drevo
  • šnúru
  • lepiacu pištoľ alebo lepidlo
  • plátno (ja som použila utierku)
  • krúžky
  • nožnice, kladivo, klince, meter na meranie
  • kamienky, mušle, korok
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser2-img

Postup výroby plachetnice:

Najprv si v strede dreva, tam kde je najširšie, vyvŕtam asi 1 cm širokú dieru. Do nej vložím tenší konár, ktorý bude tvoriť stožiar plachetnice. Dobre upevním pomocou lepiacej pištole alebo lepidla.

Kostra plachetnice je pripravená. Z utierky som vystrihla trojuholník, kterého dĺžka je len o niečo kratšia ako stožiar.

sk-blog-plachetnica-drevo-teaser4-img
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser4-img1
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser5-img
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser5-img1

Pre upevnenie plachty môžeme použiť vlákno priamo z látky, a to tak, že ho vytiahneme pomocou ihly a vytvoříme tak slučku, cez ktorú prevlečieme motúz. Ja som použila krúžky, cez ktoré som potom povraz prevliekla. Na každej strane lode a vrchole stožiara som potom upevnila pomocou malých klincov.

Keď sa nám podarí všetko dobre upevniť a zdvihnúť plachty, môžeme začať s dekoráciami. Ja som z druhej strany stožiara navinula ešte jeden kúsok povrazu a naň som pripevnila malé veselé vlajky. Čo by to bolo za plachetnicu bez riadnej vlajky  Potom je potreba, samozrejme, zase upevniť na druhom konci plachetnice.

Potom už len doladíme mušľami a kúskami korku a plavba  môže začať!

 

sk-blog-plachetnica-drevo-teaser7.img1

 

sk-blog-plachetnica-drevo-teaser8-img1 “blog"
sk-blog-plachetnica-drevo-teaser8-img2 “blog"

 

Vyskúšajte to!