Lampy z plechoviek

 


Lampy z plechoviek


Plechovky nie sú praktické len v kompletnom stave, keď v nich dokážeme po dlhú dobu skladovať potraviny, sú taktiež užitočné keď sú prázdne. Môžeme z nich vyrobiť stojan na príbory, organizér do pracovne, formy na pečenie na malé koláče alebo aj stojan na kvety. Ich využitie je jednoducho nekonečné.


No keďže osvetlenie bolo pri zariaďovaní vždy dôležitou témou, v tomto článku vám ukážem, ako z plechovíc vyrobiť trendy lampy.


 

Čo budeme potrebovať na výrobu lámp:

 

✓ prázdne plechovky
✓ vŕtačku s vykrúžovačom
✓ drôt
✓ skrutky, podložky a skrutkovač
✓ zvyšky tkanín/látok alebo tapiet
✓ nožnice
kábel na závesnú lampu

DIY lampy z plechoviek

Návod na výrobu lámp z plechoviek


Ako prvé je potrebné vyvŕtať diery do spodnej časti plechovíc. Použite na to vŕtačku s vykrúžovačom (priemer nádstavca závisí od priemeru objímky na žiarovku). Pri tomto kroku treba byť obzvlášť opatrný. Odporúčam použiť aj pracovné rukavice, pretože okreje plechovice môžu byť veľmi ostré.


Potom si na kúsok látky alebo tapety načrtnite obal na plechovku a vystrihnite ho. Tento kus látky alebo tapety potom prilepte pomocou horúcej tavnej pištole na plechovicu. Aby bolo neskôr možné pripevniť stojan, po oboch stranách plechovice si v rovnakej výške predvŕtajte dierky a dajte do nich šrouby s podložkami.

 

Lampy z plechoviek

 

Na stojan možete použiť drôt alebo starý vešiak. Ja som použila kus drôtu, ktorý som najprv ohla. Potom som ho priložila k okraju stola a zatlačila proti nemu knihou. Takto sa mi podarilo ľahko dosiahnuť požadovaný tvar. Stojan som potom pripevnila na predpripravené skrutky na plechovke.


Nakoniec cez vyvŕtanú dieru prevlečte objímku a zakrúťte do nej žiarovku.

Pokiaľ by ste chceli radšej závesnú lampu, a nie stolovú, z postupu jednoducho vypustite drôtený stojan.

 

Lampy z plechoviek

 

Vyskúšajte to!