sk-blog-den-matiek-img

 


Deň matiek


Bez nich by nebol náš život. Bez nich by náš svet nebol svetom. Určite už viete, o kom je reč. Naučili nás všetko, obdarili nás láskou, pomáhali, povzbudzovali a podporovali. A robia to stále, nezáleží na tom, v akom sme veku. Preto im - matkám patrí aspoň jeden sviatok v roku, Deň matiek. 


Vznik Dňa matiek


Aj keď pozornosť by si zaslúžili každý deň, jeden je tu špeciálny len pre ne. U nás tradične pripadá na druhú májovú nedeľu a populárnym sa stal od začiatku 20. storočia. Američanka Anna Marie Jarvisová vtedy nejaký čas po matkinej smrti zorganizovala stretnutie s názvom „Memorial Mother`s day Meeting“, a hádajte, kto tam nesmel chýbať a strašil všade okolo?  Deň matiek však ešte pred ňou navrhla Julia Ward v roku 1872, za zakladateľku je ale považovaná práve Anna Jarvis. Aj keď ona sama matkou nikdy nebola, chcela, aby si takto uctili iné ženy a matky, k čomu ju inšpirovala jej vlastná, Anna Marie Reeves Jarvis.
Toto stretnutie bolo základným kameňom pre vznik dnešného Dňa matiek, a nakoniec sa rozšíril až k nám. 30 rokov od tejto udalosti vznikol aj príbuzný Deň otcov.  
Úcta k matkám a oslavy s tým spojené však siahajú ešte hlbšie do histórie. V Anglicku sa vzdávala táto úcta ešte okolo roku 1600, v Starovekom Ríme a Grécku zmienky siahajú až do 250 rokov pred Kristom.


 

sk-blog-den-matiek-img1

 

Ideálny darček ku Dňu matiek

 

Podľa tradícií by darček darovaný od srdca mal byť vyrobený vlastnoručne. Tým najobľúbenejším sú však stále kvety. Ale aj pripravené raňajky na peknom servise, či pozvanie na obed alebo večeru určite rozohreje srdce nejednej mamy. Najlepšie je tento deň tráviť čas spoločne. Ak nie osobne, určite poteší aj telefonát. Keďže ja rada rozprávam, niet divu, že Deň matiek je jedným z mojich najobľúbenejších dní v roku, hihi.

 

sk-blog-den-matiek-img2 Mia Mia Mia Mia

 

Mamy sú jednoducho najlepšie!


Vaša Mia


 

sk-blog-den-matiek-img3 Mia Mia Mia