tipy ako si vybrať ten správny matrac

5 rád, ako vybrať správny matrac na spanie

Zdravý spánok je alfa – omega nášho bytia. Nálada, s akou sa ráno prebudíme, ovplyvní celý zvyšok dňa. Výber správneho matraca je rovnako dôležitý ako kúpa nového auta či bytu. Je to dlhodobé rozhodnutie, ktoré výrazne ovplyvní nielen kvalitu nášho spánku, ale aj zdravie našej chrbtice. Poradíme vám, aké otázky by ste si v úvode mali zodpovedať a následne si vybrať ten najlepší matrac podľa vašich predstáv.

Všetky naše rady sú konzultované s odborníkom na matrace, ktorý sa o pohodlie a zdravý spánok stará už roky. Video rozhovor s ním si môžete pozrieť na konci článku.

1. Ako zvoliť vhodný podklad pod matrac?

Na začiatok je dôležité vedieť, či máte na posteli pod matracom tvrdé masívne laty alebo poddajné lamelové rošty.  Pevný podklad, a teda latové rošty z masívneho dreva, ktoré sa neprispôsobujú, sú vhodné pre pružinové matrace (taštičkové alebo aj bonell pružiny). 

Penový matrac na danom podklade nemá vysokú životnosť, preto sa takáto kombinácia neodporúča. Naopak podklady, ktoré zlepšujú kopírovateľnosť matraca (lamelové rošty, boxspringy), sú práve vhodné pre obľúbené penové matrace a zaručia im dlhšiu životnosť.
ako vybrať matrac, lamelový rošt

2. Pre koho matrac kupujete?

Možno ste už niekde počuli, že jeden typ matraca je najlepší a vhodný pre každého, bez ohľadu na vek či váhu človeka, hlavne, že je dostatočne tvrdý. Vyvedieme vás z omylu! Verte, že neexistuje jeden univerzálny matrac, ktorý by bol najlepší pre každého. Pri výbere toho správneho matraca je najistejšie brať do úvahy individuálne potreby každého človeka. Správna tuhosť matraca nezávisí len od veku či hmotnosti človeka, ale napríklad aj od pohlavia či polohy, v ktorej spáva.

Stupne tvrdosti a spánkové návyky:

H1 - mäkký matrac
 • Tento druh matraca je telu dobre prispôsobivý. Vďaka schopnosti rozložiť tlakové body je vhodný pre ľudí, ktorí najradšej spávajú na boku, pretože dostatočne pohlcuje tlak, ktorý vznika v oblasti ramien a bokov. Je naopak nevhodný pre spáčov na chrbte a bruchu, pretože prílišná mäkkosť matraca by mohla spôsobiť nadmerné zakrivenie chrbtice.
ako vybrať matrac podľa spánkových návykov

H2 a H3 - stredne mäkký a stredne tvrdý matrac
 • Tieto dva druhy matraca sú telu najlepšie prispôsobivé. Dokážu totiž znížiť tlakové body, vďaka čomu sa telo do matraca veľmi nezabára a opora chrbtice tak zostáva najoptimálnejšia. Je vhodný pre ľudí, ktorí počas spánku často striedajú polohy. Takisto je obľúbený u párov, ktoré sa rozhodli pre spoločný matrac.
H4 - tvrdý matrac
 • Hoci tvrdý matrac poskytuje chrbtici dostatočnú oporu, nie je až taký prispôsobivý ako predchádzajúce typy. Aby však nedochádzalo k problémom v oblasti s vyšším tlakovým zaťažením, tvrdé matrace bývajú dostatočne odpružené. Sú určené najmä pre tých, ktorým sa najlepšie spí na chrbte alebo bruchu. 

Ako vybrať matrac pre:

Muža
 • Vzhľadom na vyššiu hmotnosť v porovnaní so ženami, muži by mali stiahnuť po pevnejšom / tvrdšom matraci, ktorý chrbtici poskytne dostatočnú oporu.
Ženu
 • Vzhľadom na jemnejšiu stavbu tela je vhodnejší stredne tvrdý matrac, ktorý sa dobre prispôsobuje spánkovej polohe.
Dieťa
 • V tomto prípade treba zohľadniť vek a vývin dieťaťa. Pre deti s neukončeným rastom je najvhodnejší tvrdý detský matrac, ktorý chrbtici poskytne dobrú oporu. Hlavnú úlohu tu zohráva kvalita, nie očarujúci dizajn. Zabudnite aj na výrazne zónové matrace, ktoré sú vhodnejšie pre staršie deti. Ak teda rozmýšľate, aký matrac vybrať pre vaše dieťa, pamätajte na základnú rovnicu: tvrdosť = dobrá opora chrbtice.
Seniora
 • Najdôležitejšou funkciou je prispôsobivosť. Preto by ste mali siahnuť po matracoch s mäkším povrchom no zároveň spevneným okrajom.  Seniorom uľahčí vstávanie a sadanie si na matrac. S tým súvisí aj výška matraca – čím vyššie je matrac uložený, tým je pre nich líhanie a vstávanie jednoduchšie, keďže majú väčšinou obmedzenú pohyblivosť.
Človeka s bolesťami chrbta
 • Ak máte zdravotné problémy súvisiace s chrbticou, treba sa vždy poradiť so svojím lekárom, ktorý presne pozná vašu diagnózu. Každý, koho bolí chrbát, vie, že najlepším liekom je zdravý pohyb a cielená rehabilitácia. Aj správny matrac však môže prispieť k tomu, aby ste sa cítili lepšie. Kombinácia dobre vybraného matraca na boľavý chrbáť a rehabilitácie vám pomôže s tým, aby ste ráno z postele nevstávali ako „polámaní“. Nevhodný typ vám totiž môže aj priťažiť.
Človeka s nižšou váhou
 • Ak ste človek štíhlej postavy bez zdravotných problémov, môžete si pokojne vybrať matrac, ktorý je vám najpohodlnejší. Väčšina ľudí siaha najmä po penových matracoch so stupňom tvrdosti stredne mäkký alebo stredne tvrdý.
Človeka s vyššou váhou
 • V prípade vyššej hmotnosti, ku ktorej sa pridružili aj iné zdravotné komplikácie, by ste sa mali opäť poradiť so svojím lekárom. Vaše telo potrebuje istú mieru opory, avšak príliš tvrdý matrac môže spôsobovať tlak na kosti a spôsobiť vám bolesti. Čo sa týka čisto praktickej stránky, zvoľte si skôr pevnejšie rošty a siahnite po matraci s vyššou nosnosťou. V neposlednom rade zohľadnite aj nosnosť postele.

3. Aký poťah preferujete?

Pýtate sa, ako môže poťah ovplyvniť váš spánok? Radikálne! Hlavne, ak ste alergici alebo citliví na materiály. V súčasnosti sú na trhu široké možnosti materiálov, častokrát obohatených o výťažky z rastlín, ktoré majú priaznivé účinky na pokožku i na dýchanie počas spánku. V ponuke Möbelix nájdete hneď niekoľko poťahov s rôznymi funkciami:
Antialergický 
 • Matrac Elio Plus s poťahom z Aloe vera pôsobí priaznivo na pokožku. 
 • Matrac Gelpur new s Greenfirst poťahom obsahuje výťažky z citrónovníka, ktoré prirodzene odpudzujú roztoče.
Termoregulačný
 • Matrac Air Comfort Plus s Thermobalance poťahom sa teplotne prispôsobuje vášmu telu len na ploche, na ktorej ležíte. To znamená, že kým jedna jeho časť bude hriať, druhá môže pokojne chladiť. Ideálna voľba poťahu pre partnerské matrace. Je antibakteriálny a vysoko hygienický!
Blahodarný s výživovými látkami
 • Matrac Lavender Kokos Plus s poťahom Algua zo sladkovodnej riasy Spirulina. V priebehu spánku špeciálne mikrokapsuly postupne uvoľňujú vitamíny, minerálne látky, aminokyseliny, betakarotén, železo, antioxidanty a proteíny, čo má upokojujúci účinok na ľudskú pokožku.
Absorbujúci pot
 • Poťah z lyocell materiálu je vhodný najmä pre tých, ktorých trápi nadmerné potenie. Vlákna z drevnej celulózy napomáhajú dobrému distribuovaniu odvedeného potu na veľkú plochu, z ktorej sa vie pot jednoduchšie odpariť do ovzdušia, a v matraci sa zachováva suchá klíma

4. Pena alebo pružiny?

Väčšina spotrebiteľov dnes volí penový matrac, pretože sa rozhodujú na základe negatívnej skúsenosti z minulosti. Klasickým pružinovým matracom, na ktorých bolo cítiť každú strunu, je však koniec! Ak sa však v povrchových vrstvách použije kvalitná pena a zvolíte si ten správny podklad, pružinový matrac vám môže slúžiť rovnako dobre a dlhodobo ako penový. Navyše, na rozdiel od penového je aj pružnejší a má schopnosť pérovať. S kvalitnou vrchnou vrstvou vás pružiny tlačiť nebudú.

Výhodou peny je zas variabilnosť. V portfóliu nájdete tenšie, ale aj hrubšie penové matrace, ktoré budú správne „dýchať“, ak použijete pružné lamelové rošty. V dnešnej dobe oba typy výplne môžu uspokojiť vaše potreby, preto je ideálne prísť osobne do predajne a vyskúšať si konkrétne matrace.
ako vybrať matrac, ťaštičkový matrac

5. Ako často meniť matrac?

Možno by bolo lepšie položiť otázku: Kedy je treba vymeniť matrac? Pretože ak sa o svoj matrac dobre staráte a zabezpečili ste mu kvalitný a vhodný podklad, jeho životnosť je rozhodne vyššia a nemusíte ho meniť ani po rokoch používania. 

Ak chcete tomu predísť, matrace môžete po mesiaci otáčať, aby nevznikli výraznejšie preležaniny.

Rovnako pravidelná starostlivosť o poťahy zaručí dobrú hygienu. V súčasnosti sú poťahy matracov odnímateľné a je možné ich prať v práčke. V niektorých prípadoch máte dokonca možnosť oddeliť vrchnú časť poťahu od spodnej a prať len tú, na ktorej spíte. Šetríte tak čas, energie, prací prostriedok a v konečnom dôsledku aj životné prostredie. 

Ak však na svojom matraci vidíte výrazné deformácie alebo poškodenia, s výmenou by ste nemali ďalej čakať, nakoľko tu nejde len o spánok, ale aj o zdravie chrbtice a celkové držanie tela. Zdeformovaný matrac vám viac uškodí, než pomôže. Takže ak na svojom matraci vidíte nejaké zo spomínaných poškodení, odpoveď na otázku znie: „Teraz!“

Rozhovor s odborníkom na matrace