Jar na záhrade

 

 

5 krokov ako pripraviť záhradu na sezónu

 

Nielen dátum v kalendári, ale aj počasie nám čoraz viac naznačuje, že sa blíži jar. Vďaka väčšiemu množstvu slnečných lúčov zhadzujeme zimné oblečenie, trávime čoraz viac času vonku a s tým súvisí i príprava záhradky.

 

Pokiaľ patríte ku skupine ľudí, ktorá si rada zveľaďuje svoju záhradku, terasu, či balkón rôznymi kvetmi, bylinkami, či inou výsadbou, zbystrite pozornosť. V článku nižšie vám prinášame niekoľko užitočných krokov na to, ako sa pripraviť na obdobie záhradkárčenia a času stráveného vonku na čerstvom vzduchu. Aj vďaka našim radám si tak ľahko vytvoríte druhú obývačku, v ktorej hlavnú úlohu bude mať zeleň, čerstvá vôňa a pohodlie.

Ako pripraviť záhradu na sezónu

1. Veľká kontrola

Prvým krokom je dôkladne preskúmať záhradu, terasu, či balkón a zistiť v akom stave sa priestor po zime nachádza. Sneh – aj keď ho tento rok bolo pomenej, zlé počasie mohlo zničiť podlahu, či odložené črepníky. Niektoré kríky sa mohli pod nánosom snehu zlomiť, iné rastliny mohli úplne odumrieť.

2. Príprava záhrady

Pokiaľ máte záhradu, je potrebné prekypriť pôdu. Ideálne je zmiešať ju s kompostom, nech je pripravená na výsadbu. Ovocné stromčeky treba pristrihnúť a v prípade poškodenia, akým je napríklad napadnutie voškami, ich ošetriť chemickou alebo prírodnou cestou. Ak chcete nový trávnik, najneskôr v marci urobte výsadbu. Ak ste s vaším trávnikom spokojní, pokoste ho, odstráňte z neho nečistoty a prihnojte. V prípade okrasných drevín prekyprite pôdu pri koreni a ak majú stromy nejaké ranky, ošetrite ich vhodným prostriedkom. 

Jarná príprava záhrady
Zastrihávanie stromov - jarná údržba záhrady

3. Výsadba

Uvedomujeme si, že to, čo si chcete vysadiť záleží od veľkosti danej záhradky. Pozrime sa preto, aké rastliny je vhodné vysadiť ešte v marci.
Vo všeobecnosti platí, že toto obdobie je najlepšie na výsadbu ovocných stromov a živého plota. Ak sa chystáte založiť nové záhony, práve teraz je na to ideálny čas. Posadiť už môžete aj skorú zeleninu. Do tejto kategórie patrí šalát, mrkva, hrášok alebo špenát. To isté platí aj v prípade drobného ovocia. Čučoriedky či ríbezle môžete už smelo vysádzať. Tento typ ovocia je vhodný i na balkón. Myslite pri tom iba na to, aby mali tieto druhy ovocia dostatočne veľký črepník. Nezabudnite ani na jahody. Čo môže byť lepšie ako si odtrhnúť vlastnoručne vypestované ovocie?

Výsadba kvetov do záhrady

4. Plánovanie

Ak ste doma a nemáte čo robiť, zoberte si výkres, fixky a zahrajte sa aspoň na chvíľu na záhradného architekta. Načrtnite si, ako by ste chceli, aby vyzerala vaša záhrada alebo balkón vášho bytu. Zaznačte si čo kde chcete mať posadené, koľko kusov a nezabudnite i na miesto na oddych. Garantujeme vám, že sa pri tom výborne zabavíte a vďaka tomuto nákresu si uľahčíte neskôr prácu pri sadení. Budete totiž už vedieť, ako má vaša tohtoročná záhrada vyzerať.

 

Tip pre vás:  Predpestujte si bylinky aj zeleninu ešte predtým, ako ich vysadíte do zeme. Postačia vám na to obyčajné tégliky, do ktorých dáte zeminu a semienka zeleniny, byliniek či kvietkov.

Plánovanie záhrady

5. Pohodlné sedenie

Poobzerajte sa už teraz po pekných črepníkoch, rukaviciach na sadenie, či po pohodlnom sedení na terasu alebo balkón. V tomto období je naozaj z čoho vyberať. Nezabudnite na podsedáky a vankúšiky, ale ani teplú deku, ktorá vás ešte v chladných jarných ránach zahreje pri pití kávy alebo čaju na vašom balkóne, či terase. Skvelým doplnkom budú i lampáše, ktoré vyčarujú príjemnú a romantickú atmosféru.

 

Pozrite sa na našu aktuálnu ponuku záhradného nábytku, ktorú nájdete v našom e-shope. V Möbelix nájdete záhradné zostavy, stoly, záhradkárske potreby, či veci na grilovanie a iné príslušenstvo. To, čo vás zaujme, si viete pohodlne objednať online a my vám to donesieme až ku vám domov.

Záhradné sedenie na terase